přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. února 2010, 12:16

Roman Šebrle

Na rozhovor měsíce února 2010 jsme pozvali Romana Šebrleho. Možnost ptát se měli také čtenáři webu atletika.cz.

Existuje medaile, ocenění nebo dílčí výkon, po kterém ještě toužíte? Chtěl bych se vás zeptat jestli si teď důvěřujete na Evropu a jestli máte nějakou inspiraci na nějaký ten stupínek vítězů?
Dobrý den! Jsem spokojený se svojí kariérou a šťastný, že se mi podařilo vyhrát vše, co jsem mohl. Spíše mě mrzí promarněné šance na zlato po určitých virózách, které přišly těsně před některými závody a já na tom byl výborně a věděl, že zlato nemá utéci.

Předem chci pogratulovat k výkonům, co předvádíte celou kariéru a smekám před vámi, co jste dokázal. Mám dotazy:
1) Jak probíhá vaše příprava v zimních měsících?
2) Které svaly jsou nejdůležitější posilovat pro hod diskem?
1) Děkuji. V zimě do konce roku se jede objem to znamená delší tratě a více opakování, zhruba od poloviny prosince už je toho ale méně a s větší intenzitou a postupně do rychlosti. Od konce ledna se závodí až do poloviny března v hale.
2) To by byla si otázka spíše pro trenéra disku. Diskař jako každý atlet musí být komplexně připraven v posilovně. To znamená, že musí posilovat vše a nesoustředit se na nějakou vybranou partii svalů. Jinak když něco ošidí, projeví se mu to na zdraví.

Letos jste již oficiálně nejmladším atletickým veteránem. Je pro vás motivací překonávání světových rekordů v těchto věkových kategoriích?
Ne, vůbec mě to neláká a jako veterán závodit nebudu v těchto kategoriích. Až na to nebudu mít a nebude mě to bavit, skončím. Nicméně nejpozději 2012.

Co říkáte ocenění v anketě Track&Field News, kde jste se umístil na devátém místě? Souhlasíte s pořadím (Bolt „až“ čtvrtý)? Kdo v něm podle vás chybí? (Žebříček najdete pod článkem nebo po kliknutí zde.)
Je to pro mne velká čest a zadostiučinění. Jsem rád, že v zahraničí si mých výkonů váží a mrzí mě, že mnohdy více než u nás. Nicméně je to stále jen anketa, takže možná mi tam chybí Gebreselassie. Bolt je fenomén a naprostá 1 posledních dvou let. Ale ostatní dokázali být na vrcholu celých deset let, takže myslím, že Bolt má ještě čas.

Kolik si myslíte, že bude třeba bodů k nominaci na HMS pro sedmiboj? Jel byste do Dauhá v případě, že byste nebyl mezi trojicí podle tabulek, ale pozvala by vás IAAF?
No, teď již vím, že hodně. Ano, je to moje jediná šance, neboť jsem měl malé svalové trápení a připravím se čistě na HMS, ať již pojedu nebo ne.

Jaký byl důvod absence na ohlášeném startu v Jablonci? Kdy chystáte další starty v sezoně? Nepřijdete na veřejné závody v Praze na Strahově 9. 2.? Mám 17. narozeniny, chtěl bych tam jít, sám zavodím v atletice a s atletikou jsem začal díky vám. Udělal byste mi radost, kdybyste tam přišel a já vás osobně viděl a mohl mít tu čest si i s vámi zazávodit.
Bohužel nepřijdu, jak jsem psal výše, zbrzdilo mě zranění, To je i důvod, proč jsem nakonec nezávodil v Jablonci. Jinak vše nejlepší a snad příště.

Platí prohlášení o startu na vícebojařském mistrovství ČR? Máte připravený plán, odkud se na HMS nominovat, v případě, že byste na MČR nepředvedl výkon, který by účast měl zajistit?
Bohužel kvůli lehkým problémům se svalem to již nestihnu. Pokud nedostanu divokou kartu, budu se asi, jak jsem to mel v planu na začátku této sezony, připravovat až na letni mistrovství Evropy.

Je možné už začátkem února odhadnout favorita halového MS? Kolik bodů může stačit na titul mistra světa a na medaili?
Bude potřeba hodně, myslím pres 6300 a favorit je Bryan Clay, pokud mu dají divokou kartu a pak je to šíleně otevřené.

Nechybí vám v závodech při vrcholných soutěžích generační kolega? Jak vás vnímají mladší soupeři? Třesou se na vás nebo spíš chodí po špičkách?
Ano chybí. I když často trénuji a trávím volný čas s Jardou Hedvičákem, zatím je mladý a ještě si chvíli počká. Už se ale těším, jak začne jezdit místo mě. Myslím, ze mladí mají velký respekt, i když se k nim chovám spíše jako kamarád. Ale na tréninku mi nic nedarují, takže na závodech také ne. A to je správně.

Prodělal jste několik zranění v posledních dvou sezonách, věříte, že na olympiádu v Londýně odjedete stoprocentně fit? Nebo takový pocit desetibojař nemá nikdy před vrcholnou akcí sezony?
Nemá nikdy. Co si pamatuji, jsem se vždy zranil v lednu, nevím, jestli je to tou zimou, ale letos také. Na léto to bývá lepší. Takže já pojedu na maximum a bud‘to budu bojovat vysoko, nebo se zraním. Bohužel umím vše dělat jen naplno.

Golf je pro vás natolik velkou vášní, že byste v něm rád jel na olympiádu. Kdo vám při něm radí, popř. uvažoval jste, kdo by vám mohl pomoci v přípravě na Rio 2016? Kde se budete připravovat, v případě podobných zim jako je tato? Jen na simulátor se asi omezovat nebudete…
Miluji golf a rozhodně to zkusím. Ale osobně si myslím, že reálnější je OH 2020. Jinde než v Americe se připravit golfově nedá, takže moje kroky po OH 2012 budou směřovat tam.

Top 10 atletů posledního desetiletí podle magazínu T&F News
Muži:

1. Bekele (Et./5000 a 10.000 m, kros), 2. Alekna (Lit./disk), 3. El Guerrouj (Mar./1500 a 5000 m), 4. Bolt (Jam./100 a 200 m), 5. Korzeniowski (Pol./chůze), 6. Wariner (USA/400 m), 7. Phillips (USA/dálka), 8. Thorkildsen (Nor./oštěp), 9. Šebrle (ČR/víceboje), 10. Šahín (Katar/3000 m př.).
Ženy:
1. Isinbajevová (Rus./tyč), 2. Dibabaová (Et./5000 a 10.000 m), 3. Klüftová (Švéd./víceboje), 4. Lebeděvová (Rus./dálka a trojskok), 5. Richardsová (USA/200 a 400 m), 6. Campbellová-Brownová (Jam./100 a 200 m), 7. Felixová (USA/200 m), 8. Menéndezová (Kuba/oštěp), 9. Morenová (Kuba/kladivo), 10. Viliová (N. Zél./koule).

Čtenáři webu a M. Procházka

Vytisknout