ČAS na podcast - Vilém Stráský

středa 15. května 2024
Hostem 43. dílu ČASu na podcast byl šestý muž sedmiboje na letošním halovém mistrovství světa v Glasgow a vítěz loňské univerziády z čínského Chengdu Vilém Stráský.

Vilém se původně věnoval hlavně horizontálním skokům. V dálce reprezentoval Českou republiku například na vůbec prvním mistrovství Evropy dorostenců v gruzínské metropoli Tbilisi, kde obsadil osmé místo. Víceboj pro něj byl spíše takovým doplňkem. Postupem času s ním ovšem začal stále více koketovat a v průběhu posledních let sbíral medaile na republikových šampionátech v hale i pod otevřeným nebem.

Zlomový okamžik v kariéře přišel na podzim roku 2022, kdy přešel do tréninkové skupiny Romana Šebrleho a brzy začal sklízet plody vzájemné spolupráce, když se začal raketovým tempem zlepšovat napříč disciplínami. Loni v létě pak přišel zatím největší medailový úspěch jeho dosavadní kariéry, když opanoval desetibojařské klání na univerziádě v čínském Chengdu. Na pozitivní vlně pak pokračoval i letos v hale. Díky svým výkonům si zasloužil pozvánku na halový světový šampionát v Glasgow, kde rozhodně nezklamal, jelikož obsadil v sedmiboji velmi pěkné šesté místo v osobním rekordu 6080 bodů, který ho řadí na šestou příčku českých historických tabulek.

Nyní Vilém doufá v brzké pokoření osmitisícové hranice v desetiboji a účast na obou reprezentačních vrcholem letní sezóny v podobě evropského šampionátu v Římě a olympijských her v Paříži.