ČAS na podcast - Tomáš Habarta

pátek 31. května 2024
Pozvánku k čtyřiačtyřicátému dílu ČASu na podcast přijal čerstvý národní rekordman na trati 3000 metrů překážek Tomáš Habarta.

Tomáš začínal s atletikou v patnácti letech a velmi brzy ho učaroval právě dlouhý běh přes překážky. Jeho silné zbraně v podobě dlouhého kroku a zejména vynikajících závěrů začaly velmi brzy nést své ovoce. Dosud reprezentoval Českou republiku na čtyřech mládežnických šampionátech a vždy dokázal postoupit do finále. V roce 2021 si nejprve doběhl pro desáté místo na mistrovství Evropy juniorů v estonském Tallinnu a stejného umístění následně dosáhl i mezi svými vrstevníky ve světové konkurenci při šampionátu v keňském Nairobi.

Po roce se na mistrovství světa juniorů představil znovu a ani tentokrát nechyběl ve finále. Navíc z rozběhu postoupil ve vyrovnaném národním rekordu kategorie do 20 let 8:47.36. Z kolumbijského Cali si nakonec odvezl deváté místo. V loňské sezóně pak úspěšně vstoupil do kategorie do 23 let. Ač patřil při kontinentálním šampionátu třiadvacítek mezi nejmladší běžce, blýskl se parádním pátým místem v osobáku 8:42.80.

Na podzim se pak přesunul do Prahy, kde se připravuje se silnou běžeckou skupinou Hakima Saleha. Hned při svém prvním stýplařském startu pod novým koučem si v Karlsruhe výrazně vylepšil časem 8:26.21 osobní maximum. O týden později pak v Chorzówě dokázal časem 8:22.68 dokonce překonat nejstarší český rekord v mistrovské disciplíně, který držel od roku 1972 Dušan Moravčík. Zápis legendárního běžce vylepšil o 1.12 vteřiny. Díky tomuto výkonu navíc splnil ostrý limit pro start na mistrovství Evropy v Římě. V úterý si pak úspěšně otestoval svou rychlostní formu, když se mohl na Zlaté tretře radovat z kvalitního osobáku na 1500 metrů. Na vítkovickém stadionu zaběhl čas 3:39.16.