přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

27. června 2019, 08:10

Olomouc hostí Gigant

Jednou z největších hvězd šampionátu by měl být kladenský sprinter Matěj Krsek, který v minulém roce zaběhl na trati 400 metrů juniorský národní rekord a na mistrovství světa juniorů skončil na devátém místě. Při domácím halovém šampionátu pak překonal na této distanci české historické maximum této kategorie i pod střechou. V Olomouci se však představí na kratších sprintech, jelikož zvolil kombinaci 100 a 200 metrů. „Nadcházející mistrovství České republiky beru jako testovací závod před blížícím se mistrovstvím Evropy juniorů. I proto jsme s trenérkou zvolili místo oblíbené čtvrtky kombinaci 100 – 200. Druhým důvodem pro tuto volbu disciplín je také fakt, že limit na moji hlavní disciplínu na zmiňované ME už mám splněný. Na trénincích se cítím skvěle, tak věřím, že to poletí,“ vzkázal.

Krsek to nebude mít zejména na dvoustovce jednoduché, jelikož se mu postaví jeho štafetoví parťáci Daniel Vejražka a Jiří Němejc. Vysoké ambice má také loňský dorostenecký národní rekordman a bronzový medailista z ME do 17 let Jiří Pechar.

Velmi atraktivní a kvalitní duel se dá očekávat v diskařském kruhu, kde proběhne další z bratrovražedných soubojů plzeňských dvojčat Forejtových. Souboje Michala a Jakuba jsou ozdobou každého mládežnického šampionátu a borci, kteří mají pro MEJ oprávněné medailové ambice už netrpělivě mistrovský souboj vyhlížejí. „V posledních dnech se cítím dobře. Po mistrovství dvaadvacítek jsem se technicky srovnal. Teď jsme týden docela trénovali a formu nesměřuji na Gigant, ale cítím se skvěle a myslím, že by to mohlo být dobré. Mým cílem je určitě obhajoba titulu a rád bych si vzal také rekord mistrovství, který leží těsně za šedesátimetrovou hranicí. S tím bych byl spokojený,“ uvedl Jakub, který je finalistou loňského mistrovství světa juniorů. Jeho bratr Michal mu však nedá nic zadarmo. „Mým cílem je Kubovy plány překazit. Samozřejmě si dělám trošku srandu, ale chci hlavně vyhrát a předvést vyrovnaný a technicky dobrý závod. Po mistrovství ČR do 22 let se cítím skvěle,“ vzpomíná poslední bratrský souboj, ve kterém byl úspěšnější než Jakub. Oba svěřenci figurují v průběžných juniorských evropských tabulkách skutečně vysoko. Jakub je druhý a Michal okupuje třetí příčku kontinentálních statistik. Máme se tak v diskařském sektoru na co těšit.

Michal Forejt se představí také v závodě koulařů, kde poměří síly s Jakubem Héžou a Davidem Tupým, kteří již mají oba splněný limit pro MEJ. Další špičkový vrhačský výkon se dá očekávat v juniorském hodu oštěpem, kde bude hlavním favoritem loňský bronzový medailista z olympiády mládeže Martin Florian, jenž už letos dokázal pokořit sedmdesátimetrovou hranici.

V kategorii juniorek se dá očekávat další dramatický souboj na stovce překážek, kde bude startovat trio limitářek pro MEJ. O nejlepší český výkon této kategorie a sedmé místo v průběžných evropských tabulkách se dělí časem 13.60 Nikoleta Jíchová a Tereza Elena Šínová. Daleko však nezaostává ani Markéta Štolová.

Mistrovství České republiky juniorů a dorostu na dráze odstartuje v pátek 28. června v dopoledních hodinách na stadionu TJ Lokomotiva Olomouc a vyvrcholí v neděli závěrečnými štafetami.

Petr Jelínek

Vytisknout