přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Trenérský seriál - Josef Karas

Náš trenérský seriál pokračuje již čtvrtým dílem. Tentokrát byl naším hostem Josef Karas. Bývalý vynikající desetibojař a nyní úspěšný kouč takových atletů, jako jsou Radek Juška nebo Adam Sebastian Helcelet.

Josef začínal s atletikou v kanadském Torontu, kam odešel s rodinou z tehdejšího Československa. Po návratu v do Čech v roce 2004 se připojil k tréninkové skupině Tomáše Dvořáka a poté spolupracoval s Luďkem Svobodou. Během své aktivní kariéry startoval na třech velkých mezinárodních akcích. Na mistrovství Evropy v Göteborgu obsadil čtrnáctou příčku. Při halovém evropském šampionátu v Birminghamu skončil dvanáctý a na mistrovství světa v japonské Ósace vybojoval dvacáté místo. O olympijské hry v Pekingu ho pak připravilo zranění. Josef Karas je také dvojnásobným mistrem republiky v desetiboji z let 2005 a 2006 a o rok později získal i halový republikový titul v sedmiboji. Reprezentoval na šesti mezistátních utkáních, v minulosti byl také v kanadském národním týmu. Jeho osobní rekord v desetiboji má hodnotu 7922.

Od roku 2011 se začal věnovat trenérské praxi, kdy nejprve začínal jako pomocný trenér, ale brzy měl již vlastní tréninkovou skupinu složenou zejména z vícebojařů a úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. V loňském roce se jeho svěřencům nadmíru dařilo. Hned dva z nich se dokázali dostat do elitní dvanáctky na světovém šampionátu v Pekingu. Dálkař Radek Juška navíc vybojoval stříbrné medaile na domácím halovém ME v Praze a také na ME do 22 let v Tallinnu. Mezi jeho další kvalitní svěřence patří desetibojaři Marek Lukáš a Tomáš Vojtek, diskařka Eliška Staňková nebo trojskokan Jiří Vondráček.  

Vytisknout