přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

15. května 2014, 15:17

Česká spořitelna extraliga na startu

Na úvod upřesněme formulaci z titulku. Letošní ročník atletické extraligy totiž již de facto odstartoval minulý týden, a to tradiční Velkou cenou města Olomouce, která byla prvním ze sedmi mítinků započítávaných do druhého kola. Bodování této části extraligy se uzavře koncem srpna závodem v Pardubicích, výsledky se sečtou s těmi, jež přinese kolo první, a dohromady to určí další postup směrem k vrcholu, klubovému mistrovství České republiky.

V prvním kole, které hostí tuto sobotu Kladno, půjde o klasické utkání celých družstev, o jehož výsledku rozhoduje výhradně pořadí atletů v rámci jednotlivých disciplín. Vítěz každého ze závodů získá pro svůj klubový tým mužů či žen 11 bodů, druhý 9, třetí 8, a dále už vždy o jeden méně až do desátého místa. Velmi podobný systém platí i pro druhé kolo, jen s tím rozdílem, že nezáleží, na kterém ze sedmi mítinků atlet či atletka svůj výkon předvede. Zároveň se také nebere v potaz, jaká byla větrná podpora při sprintech a horizontálních skocích.

Součtem výsledků prvního a druhého kola vzniknou celkové výsledky letošního ročníku extraligy. Nejlepších sedm družstev v obou kategoriích, tedy mužské a ženské, a vítězi tří prvoligových skupin se utkají v září v separátním závodu o titul mistra republiky družstev, v němž se bude začínat znovu jakoby od nuly. Zároveň půjde o jakousi baráž pro příští ročník. Osm nejlepších z mistrovského závodu bude startovat v nejvyšší soutěži v roce 2015, zbývající dva, stejně jako poslední tým mužů ze základní části extraligy (ženských týmů je letos jen sedm), čeká napřesrok účast v první lize.

Tolik stručně k letošnímu modelu soutěže, která v různých obměnách běží od roku 1956, tedy již téměř šest dekád. Mezi muži je jejím nejúspěšnějším účastníkem Dukla Praha, jež vyhrála nejvyšší tuzemskou týmovou soutěž už celkem třiapadesátkrát, a to včetně loňského ročníku. Totéž se povedlo i atletkám Univerzitniho sportovního Praha, které tak znovu snížily náskok městského rivala z Olympu, jenž je s 28 prvenstvími historicky nejúspěšnějším klubem v ženské kategorii. USK má po loňském, již několikátém titulu v řadě, na kontě 23 „zářezů“. Oba obhájci byli loni v průběhu extraligy a především při MČR v Novém Městě nad Metují suverénní a jsou favority svých kategorií i letos, jistého však pochopitelně nemají nic.

Ačkoliv jde o soutěž týmovou, základními kaménky jsou stejně jako u všech atletických soutěží individuální výkony závodníků a ty bývají v rámci extraligy tradičně kvalitní. Pro nemalou část elity půjde v sobotu o jeden z prvních nebo vůbec premiérový start v sezóně a budou chtít ukázat sobě i ostatním, jak jim vyšla příprava. Máme se tedy nač těšit i přesto, že počasí neslibuje zrovna přívětivé podmínky pro špičkové výkony. Úplný seznam těch, kteří se představí v rámci 1. kola extraligy, bude znám až po páteční osmé hodině večerní, kdy se uzavírají přihlášky. Už průběžný stav však dává tušit, že se určitě bude na co dívat.

Kalendář extraligových závodů v roce 2014
 1. kolo – Kladno, 17. května
 2. kolo – 7 mítinků:
  - 1. Velká cena města Olomouce a pohár Františka Dvořáka, 8. května (již se konalo);
  - 2. Memoriál Ludvíka Daňka, 27. května, Turnov;
  - 3. Praga Academica 2014, 3. června, Praha-Strahov;
  - 4. Velká cena Tábora, 8. července;
  - 5. Velká cena Nového Města nad Metují, 11. července;
  - 6. Pražské memoriály, 25. července, Praha-Slavia;
  - 7. Pardubický atletický mítink, 20. srpna
 3. Mistrovství ČR, 7. září, Kolín
Družstva České spořitelna extraligy 2014

Muži                                          Ženy

A. C. TEPO Kladno                A. C. TEPO Kladno
Dukla Praha                           PSK Olymp Praha
ASK Slavia Praha                  Univerzitní sportovní klub Praha
Sokol Kolín - atletika             Sokol Kolín - atletika
Hvězda SKP Pardubice        AK ŠKODA Plzeň
VSK Univerzita Brno              Hvězda SKP Pardubice
SSK Vítkovice                          SSK Vítkovice
AK Kroměříž

Adam Pražák, Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout