„Spolu na startu“ ocenil i Coe

„Spolu na startu“ ocenil i Coe
Aktuality
pátek 29. května 2020
Šéf Světové atletiky Sebastian Coe v online konferenci vyzdvihl projekt Českého atletického svazu, který – jako první ve světě – rozjede závodní atletickou sezónu na stadionech po uvolnění restrikcí v souvislosti s pandemií.

Sportovní svět hledá cesty z koronakrize. Zpočátku šlo mnohdy jen o čistou improvizaci, jak se zabavit při zákazu vycházení a jakžtakž se udržet v kondici. Později se přidala rozličná virtuální klání, v atletice měla jednoznačně největší divácký ohlas tyčkařská klání, zejména to mužské, kde schopnosti předvést špičkový výkon na omezeném prostoru svých zahrad předváděli tři největší esa disciplíny, Lavillenie, Duplantis a Kendricks.

Poptávka po „skutečném“ sportu je však velká, jak vidíme na restartu fotbalových lig v Evropě, včetně té české. V atletice jako první výzvu o rozjezdu soutěží vyslyšel ČAS svým projektem „Spolu na startu“, který zahájí v pondělí 1. června venkovní sezónu na 173 místech po celé zemi za účastní tuzemských hvězd. „Oceňuji kreativitu a odvahu Českého atletického svazu, chtěl bych, aby i ostatní členské federace byly tak statečné, jako ta česká. Jsem nadšený, že tahle velkou iniciativa propojí atlety všech kategorií,“ chválil prezident World Athletics Sebastian Coe v pátečním hodinovém online rozhovoru s českými novináři.

Šéf Světové atletiky (WA) označil český projekt za „první takhle velký formát po pandemii a první iniciativu, která vznikla v národním svazu“ a ocenil i jeho další aspekty. Zejména propojení atletů s fanoušky, kteří sice nebudou moci být na stadionech, ale přes televizní obrazovky a sociální sítě uvidí dění nejen na hlavních třech místech – Kladně, Plzni a Kolíně – ale i jinde po České republice. „Diváci chtějí sledovat závody. Viděli jsme to u našich ,zahradních výzev‘,“ připomněl Coe tyčkařská klání, které spoluorganizovala WA.

Se snahami mezinárodní asociace souzní také zapojení dětí a mládeže a podpora sportování a zdravého životního stylu široké veřejnosti. Pohyb totiž podporuje imunitu. „Když bude společnost zdravější, bude lépe odolávat nákazám, jako je tato. Pomáhají tomu i programy Pohybová gramotnostAtletika pro rodinu, které má Český atletický svaz,“ zmínil Coe. Za klíčové považuje, aby se k této filozofii přiklonily vlády, protože bez politické síly nelze tuto strategii rozvíjet naplno. O sportu v životě pak Coe mluví jako o právu, na které mají (mladí lidé) nárok. Výzkumy navíc podle něj ukázaly, že lidé začaly v době karantény více sportovat, zejména běhat, což byla dostupná fyzická aktivita i v době uzavřených sportovišť.

Největší ztráty atletiky v době pandemie pak vidí Coe ve dvou oblastech. Jednak pro byznys jako takový, jednak pro samotné atlety. „Ztratili cíle, k nimž se upínali, ale i finance. Proto jsme zřídili fond, který jim může pomoct. Ne těm nejlepším, kteří mají trvalou podporu a vydělali si na odměnách, ale těm, kteří se teď dostali do tíživé situace,“ vysvětlil. K závodění na té nejvyšší mezinárodní úrovni ještě letos je však optimistou. „Věřím, že atletika bude ještě silnější. Jen je třeba využít zkušeností, které jsme získali v době pandemie,“ míní Coe.

Chápe také obavy z rostoucího počtu podvodníků, neboť je v současnosti omezeno antidopingové testování. „Určitě je to pro nás výzva, i proto jsme pozastavili kvalifikaci na olympiádu. Ale úplně se testovat nepřestalo a atleti by měli postupovat dál stejně. Fungují biologické pasy a další mechanismy a bylo by chybou, pokud by si někdo myslel, že teď je pravý čas porušovat pravidla,“ uvedl.

Michal Procházka

Fotogalerie