přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. května 2020, 14:05

Nejlepší tyčkaři bavili svět

Světová atletika přišla s atraktivním projektem jménem Ultimate Garden Clash, v jehož rámci se na dálku utkaly tři největší tyčkařské hvězdy posledních let, které skákaly na zahradách svých domů.

Hlavními aktéry tohoto netradičního tyčkařského klání byli čerstvý halový světový rekordman, úřadující mistr Evropy a stříbrný medailista z posledního MS Armand Duplantis ze Švédska, dvojnásobný světový šampion Američan Sam Kendricks a olympijský vítěz a mnohonásobný medailista z velkých mezinárodních akcí Francouz Renaud Lavillenie.

Duplantis skákal na zahradě domu svých rodičů v Lafayette v Louisianě, kde se učil tyčkařským základům. Kendricks se klání zúčastnil na špičkovém sektoru u svého domu v Oxfordu v Mississippi a Lavillenie skákal v Clermont-Ferrand.

Pravidla byla stanovena tak, že všichni tři účastníci skákali ze zkráceného rozběhu tak, aby byly pro všechny stejné podmínky. Vítězem se měl stát ten, který za časový úsek 30 minut nejvíckrát úspěšně překoná hranici 500 centimetrů. Soutěž byla rozdělena na dva poločasy o patnácti minutách s pětiminutovou pauzou. Soupeři byli po celou dobu závodu propojeni prostřednictvím videa. Přímý přenos se vysílal na sociálních sítích i youtube kanálu Světové atletiky.

Spolu s tisíci fanoušky závod sledovali i další špičkový tyčkaři včetně olympijských vítězů Tiaga Braze a Kateriny Stefanidiové. Úsilí svých kolegů si nenechali ujít ani bronzový medailista z posledního MS Piotr Lisek nebo kanadská rekordmanka Alysha Newmanová. Mezi sledujícími byla i americká sprinterská hvězda Noah Lyles.

Velmi záhy po startu prvního poločasu se dostal do vedení Armand Duplantis. Zdatně mu však sekundoval Renaud Lavillenie. Naopak Sam Kendricks zvolil rozvážnější tempo. Po prvních patnácti minutách měl Duplantis na svém kontě 18 úspěšných skoků a Lavillenie jich měl 17. Kendrics zvládl 13 úspěšných pokusů.

V průběhu druhého poločasu Duplantis svůj drobný náskok udržoval, ovšem v posledních minutách zachyboval a tím dal Lavilleniemu šanci skóre vyrovnat, což se zkušenému Francouzovi také podařilo. Na konci závodu tak měli oba shodně 36 úspěšných pokusů. Kendrics zapsal 26 úspěchů a bylo jasné, že bude brát bronz.

O vítězi tak mělo rozhodnout tříminutové nastavení. Zatímco Duplantis byl pro, Lavillenie sdělil „Jsem hotový. Nechci riskovat. Stačí mi sdílené zlato s Mondem.“ Závod měl tak dva vítěze. Parádně si ho však užili všichni tři účastníci i tisíce diváků. „Opravdu mi chybělo soutěžení. Je to šílené, ale i když jsem závodil na vlastní zahradě, mám stejný pocit, jako bych vyhrál velké mistrovství. Bylo to velmi vzrušující a velice rád jsem byl toho všeho součástí,“ nechal se slyšet Lavillenie.

Jeho slova doplnil Duplantis. „Bylo to opravdu zábavné, když jsme si takto zasoutěžili. Chyběl mi závodní adrenalin. Nečekal jsem, že to skončí remízou, ale to je sport,“ zhodnotil. Sam Kendricks trošku litoval, že se neskákalo na vyšší hodnotě, vzhledem k tomu, že má doma nejkvalitnější sektor. „Kdyby byla laťka na 540, možná by to byl jiný příběh, ale byl to pro mě ten nejlepší trénink za celé jaro,“ uvedl. Kendricks si v rámci klání přeci jen připsal jeden primát. Byl jediným z této trojce, který v žádném ze svých skoků nechyboval.

Petr Jelínek

Vytisknout