Kvalifikační období na Tokio přerušeno

Kvalifikační období na Tokio přerušeno
Aktuality
středa 8. dubna 2020
Světová atletika rozhodla o tom, že vzhledem k současné situaci, která je zapříčiněna celosvětovým šířením pandemie koronaviru, přeruší kvalifikační období na olympijské hry v Tokiu.

Světová atletika včera prohlásila v oficiálním oznámení, že kvalifikační období na olympiádu v Tokiu bude pozastaveno s účinností od 6. dubna 2020 do 30. listopadu 2020. Stalo se tak po konzultaci s komisí atletů, předsedy kontinentálních federací a Radou Světové atletiky.

V praxi by to mělo znamenat, že pokud atleti budou soutěžit v daném období, nebudou jejich výkony započítány do světového rankingu, který je důležitý pro kvalifikaci na olympijské hry. Ani v případě, že atlet splní ostrý limit pro start na hrách, nebude se mu počítat jako splněný nominační standard. Dosažené výsledky budou sice zaznamenávány pro statistické účely včetně světových či jiných rekordů, ale nebudou sloužit ke kvalifikaci směrem k Tokiu.

V případě, že se globální situace vrátí do normálního stavu, mělo by se kvalifikační období znovu obnovit 1. prosince 2020. Konec kvalifikačního období se pak bude lišit v závislosti na disciplínách. V současné době se tak atletům do světového rankingu počítají výkony dosažené v kvalifikačním období v průběhu roku 2019. Atleti, kteří dosáhli nominačního standardu v rámci nominačního období v roce 2019, zůstávají nadále závodníky, kteří jsou již kvalifikovaní na olympijské hry. Konec kvalifikačního období je u maratonu a chůze na 50 kilometrů stanoven na 31. května 2021. U ostatních disciplín je deadline 29. června 2021. „Jsem vděčný, za podrobnou práci a zpětnou vazbu od komise atletů a Rady, kteří věří, že pozastavení kvalifikačního období na olympijské hry poskytne větší jistotou pro plánování přípravy atletů na olympijské hry. Zároveň je také nejlepším způsobem, jak se postarat o to, aby měli atleti po celém světě k přípravě na tento globální vrchol stejné podmínky vzhledem k výzvám vyplývajícím z omezení mezinárodního cestovního ruchu a překračováním státních hranic,“ uvedl prezident World Athletics Sebastian Coe.

Čeští reprezentanti reagují na čerstvou zprávu různě. Kladivářku Kateřinu Šafránkovou tato novinka rozhodně nepotěšila. „Nevím, jestli jsem víc smutná nebo naštvaná. Celá situace je fakt na nic. Člověk mohl mít pro letošní rok alespoň jeden cíl, a tím by bylo splnění limitu na olympiádu. Teď si říkáte, jestli má vůbec cenu makat naplno. Na druhou stranu by bylo asi nefér si sbírat body do rankingu, když by v jiných částech světa ostatní atleti nemohli závodit. Z tohoto pohledu to rozhodnutí chápu. Kdo ví, jak se bude situace vyvíjet v Evropě i ve světě. Momentálně jsem už ve stavu, že se těším na jakékoliv závody, pokud se vůbec nějaké uskuteční,“ uvedla.

Podobný názor na věc má také oštěpařka Irena Gillarová. „Věřím, že se to vedení Světové atletiky snažilo udělat co nejvíce spravedlivé. Možná reagovali na stížnosti atletů, že nemohou pořádně trénovat. Jen mám pocit, že se to dalo udělat citlivěji. Pokud byla šance, že tato sezóna alespoň částečně proběhne, tak se atletům budou důvody k závodění hledat jen těžko. Já osobně se i tak na případné závody těším a chci se zlepšovat, ať se to počítá do rankingu nebo ne.“

Naopak sprinter Zdeněk Stromšík má pozitivnější pohled na toto rozhodnutí. „Myslím si, že z širšího hlediska je to správné rozhodnutí, protože v dohledné době by bylo hodně obtížné zajistit všem sportovcům rovné podmínky, jelikož se pandemie šíří v různých státech odlišným tempem a v každé zemi je v jiném stádiu. Tím pádem se mi zdá odložení kvalifikací, ač na tak dlouhou dobu, rozumné.“

Oproti tomu Jakub Holuša neskrýval rozhořčení. „Tak co teď? Pokud jsme měli naději, že s letos zazávodíme a budeme moct s nadějí směřovat přípravu alespoň na srpen, případně září a mít šanci případně získat nějaké body do rankingu či splnit limit, tak teď je tomu konec. Je to smutné,“ uvedl na svém facebookovém profilu český mílařský rekordman.

Petr Jelínek