přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

16. září 2015, 13:17

Z historie MČR žactva

Již pojedenácté v Praze

Republikové měření sil atletů do 15 let začalo v roce 1969, svou současnou podobu si šampionát drží již čtyři dekády (od 1973). Deset z dosavadních sedmačtyřiceti ročníků hostily pražské stadiony. Naše metropole bude pořádat toto mistrovství i pojedenácté, tentokrát na stadionu pražské Slavie v Edenu. Pořadatelskou „dvojkou“ v klání žáků a žákyň je Ostrava se šesti mistrovstvími (a připočítáme-li k Vítkovicím i Porubu, sedmi), následují s pěti Třinec, se třemi Hradec Králové a také Plzeň. Dvakrát se o šampionát žactva postaraly Olomouc, Svitavy, Uherské Hradiště a Zábřeh, jednou Bílina, Břeclav, Česká Lípa, České Budějovice, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Karlovy Vary, Opava, (již zmíněná) Poruba, Třebíč, Varnsdorf, Vlašim, Zlín. Celkem se na uspořádání podílelo třiadvacet měst.

Letité rekordy

Nejstarší rekordy šampionátu jsou z roku 1992. Tehdy skočil Jan Žalud o tyči dosud nepřekonaných 456 cm, Zdeněk Kunetka v dálce 684 (pouze Jan Syrovátko větrných 708), žákyně SŠ Brno poskládaly štafetu 4x60 metrů v čase 29.74. Členky stejného klubu pak v následujícím ročníku zapsaly dosud nejlepší čas na 3x300 m 2:03.0 (ten už ani po loňském zavedení 4x300 překonán být nemůže), kromě toho Monika Čeleďová poslala kouli do vzdálenosti 14.07. A doplňme ještě rekordy z let 1994 a 1995, kdy Lenka Kalábová uběhla 1500 m za 4:34.77, Miroslava Hadrabová skočila do dálky 594 a zapsal se do historie kladivář Lukáš Melich výkonem 64.04 čtyřkilovým náčiním.

Dvojnásobní rekordmani

V historických zápisech najdeme i dvojnásobné rekordmany mistrovství. Doposud drží maxima na krátkých sprintech Kateřina Čechová, která v roce 2003 zvládla šedesátku za 7.60 a stopadesátku za 17.86. Hned o dva rekordy se postarala minulý rok Nikola Bendová, když vylepšila rekord Lucie Koudelové na stovce překážek na 13.92 a překonala letité maximum Šarky Beránkové výkonem 39.13. Mezi chlapci drží stále rekordy na šedesátce (6.94) a stopadesátce (16.51) kladenský Marek Bakalár, kterému se podařilo oba časy zaběhnout v roce 2010. Čtvrtým do party dvojnásobných rekordmanů je Ladislav Ťuláček, který vytvořil v roce 2003 maxima v kouli (18.02) a v disku (59.04).

Od žáků mezi dospělé

Někteří s rekordmanů jsou i po letech oporou seniorské reprezentace. Kladivář Lukáš Melich a chodkyně Anežka Drahotová se letos zúčastnili světového šampionátu v Pekingu. Reprezentační zkušenosti mezi dospělými má i Lucie Koudelová, Marek Bakalár či Filip Sasínek, kteří bojovali na domácím halovém evropském šampionátu v Praze. Dlouholetou oporou národního týmu na krátkých sprintech je pak Kateřina Čechová.

Jména budoucnosti?

Mezi nejvýraznější postavy nadcházejícího žákovského mistrovství by měla patřit stříbrná medailistka z letošního Eyofu Anna Kerbachová. Jakožto česká rekordmanka v sedmiboji figuruje hned v několika disciplínách na popředí republikových tabulek a je tedy favoritkou na několik cenných kovů. Zdatnou konkurentkou jí bude i její oddílová kolegyně z Jižního města Tereza Elena Šínová. Mezi chlapci se dá očekávat několikanásobný triumf od dalšího úspěšného medailisty z Evropského olympijského festivalu v Gruzii Matěje Krska.

Program republikového šampionátu začne v sobotu 19. září ve 13:00 na stadionu ASK Slavia Praha slavnostním zahájením a všechny medaile budou rozdány druhý den ve 13:15. 

Petr Jelínek

Vytisknout