Téma týdne

9. září 2015, 12:54

Vrcholy MS v Pekingu

Neporazitelný Bolt i létající Holanďanka

Asi nejvíce sledovaným duelem celého mistrovství byl souboj Američana Gatlina a Jamajčana Bolta o titul nerychlejšího muže planety. Zatímco Gatlin byl suverénem posledních dvou sezón. Bolta trápily zdravotní problémy i dočasný úpadek formy. Právě v Pekingu se mělo rozhodnout o tom, kdo bude definitivním králem světových sprintů. K očekávanému finálovému souboj ovšem málem nedošlo, jelikož zatímco Gatlin procházel soutěží naprosto hladce, Bolt si vybral své zaváhání v semifinále, když zaškobrtnul na startu a měl velké starání, aby se do boje o medaile vůbec dostal. Nakonec se mu to těsně podařilo a diváci se tedy mohli těšit na tolik očekávaný souboj. Startovní reakci měl rychlejší Bolt, ovšem první kroky lépe vyšly Gatlinovi. O vítězi nakonec rozhodla jediná setina ve prospěch hvězdného Jamajčana (Bolt 9.79, Gatlin 9.80), který se již potřetí stal mistrem světa na nejkratším sprintu. Oba sprinteři si dali repete na dvojnásobné trati. Tady byl však větším favoritem Bolt a svou pozici před Gatlinem obhájil i zde v čase 19.55.

Jednou z favoritek na cenný kov ve sprintech na 100 a 200 metrů žen byla Nizozemka Schippersová. Avšak asi málokdo čekal, že si odveze titul mistryně světa a navíc rekord šampionátu. To se jí podařilo na dvoustovce, kde doběhla do cíle v novém rekordu MS 21.63, když o tři setiny porazila Jamajčanku Thompsonovou (21.66). Na stovce se musela sklonit před jinou jamajskou hvězdou. Zde obhájila svůj titul Fraser-Pryceová. Ta prolétla rovinku za 10.76. Hned za ní ovšem doběhla právě Schippersová v čase 10.81,to pro ni znamenalo nejen stříbro, ale i národní rekord. Bývalá sedmibojařka tak potvrdila svůj definitivní přechod na sprinty.

Jedinečný Eaton a další pokusy o světový rekord

Po loňské "oddechové" sezóně se opět na start velké světové akce postavil americký desetibojař Ashton Eaton. Ten v letošním roce neabsolvoval jediný víceboj, ale podle dílčích výsledků v sezóně se dal očekávat velký výkon, který také v Pekingu přišel. Již od první disciplíny bylo jasné, že bude chtít útočit na svůj vlastní světový rekord. Po solidní stovce a dálce, se mu příliš nevyvedla koule a výška. Ovšem na konci prvního dne předvedl famózní čtvrtku za 45.00 a stále živil naději na rekord. Během druhého dne předváděl stabilní a hlavně kvalitní výkony, přesto nebylo před startem závěrečné patnáctistovky jisté, zda rekord překoná. K tomu bylo potřeba zaběhnout čas 4:18. Eaton však ukázal svou velikost a proběhl trať za 4:17 a o jedenáct bodů vylepšil svůj světový rekord na 9045.

Také další americký atlet byl velmi blízko k překonání historického světového maximu. Byl jím trojskokan Christian Taylor. Ten se již dokázal v sezóně dostat dvakrát přes osmnáctimetrovou hranici a jeho souboje s Kubáncem Pichardem na této hranici byly ozdobou každého mítinku. I na světovém šampionátu se dalo očekávat, že vzájemná rivalita oba borce vyhecuje ke skvělým výkonům. Celou soutěž vedl právě Pichardo, ovšem v posledním pokusu dokázal Taylor skočit 18.21, čímž se přiblížil světovému rekordu Brita Edwardse na pouhých osm centimetrů. Se zlatou medailí mu tedy patří i druhý nejdelší skok historie v této disciplíně.

Centimetry chyběly k překonání jejího vlastního světového rekordu také polské kladivářce Anitě Wlodarczykové. Ta vytvořila světové historické maximum jen pár týdnů před  začátkem mistrovství světa, když na domácí půdě v polském Cietnewu hodila 81.06 a stala se první ženou, které se podařilo překonat hranici osmdesáti metrů. V Pekingu tuto hranici překonala hned dvakrát a její nejdelší pokus měřil 80.85 a zaostala za svým rekordem o pouhých 21 centimetrů.

Vstup mezi běžecké legendy

Již několik let vládne světovým vytrvalcům bristký fenomén Mo Farah. Otázkou každého velkého šampionátu je, zda se tentokrát podaří africkým běžcům sesadit současného krále z trůnu. Ani v Pekingu se to však nikomu nepodařilo. V závodě na 10000 metrů si vedl nesmírně zkušeně a svým závěrečným zrychlením nedal svým soupeřům nejmenší šanci. Na poloviční trati se očekávalo, že by ho mohl potrápit etiopský mladíček Kejelcha. Ten ovšem nakonec doběhl až čtvrtý a Farah se mohl radovat z dalšího běžeckého doublu.

Nevídaný kousek předvedl na stýplu mužů Ezekiel Kemboi. Tomu se totiž podařilo ovládnout závod na 3000 metrů překážek na MS již počtvrté za sebou. Přestože během sezóny neoplýval kontroverzní keňský běžec nějakou zázračnou formou, na vrcholné akci roku opět předvedl nejrychlejší finiš a radoval se z další zlaté medaile.

Selhání favoritů nad překážkami a senzační Keňané

Americká překážkářská škola vždy patřila mezi tu nejlepší na světě. To potvrzovaly zástupkyně hvězd a pruhů celou sezónu na stovce překážek, když naprosto suverénně vévodily světovým tabulkám. V Pekingu byly na startu hned čtyři americké hvězdy a čekalo se, že obsadí kompletní stupně vítězů. O to větším šokem bylo, že si neodvezly ani jeden cenný kov. Hned dvě z nich skončily po kolizích již v semifinále. Největší favoritce Nelvisové se pak hrubě nepovedlo finále a doběhla poslední. Nejlepší z Američanek byla tedy Rollinsová na pátém místě. Překvapivou mistryní světa se stala Jamajčanka Williamsová před Němkou Rodelerovou a Běloruskou Talayovou.

Podobné selhání předvedli i jejich mužští kolegové na čtvrtce překážek. Lídr světových tabulek a někdejší mistr světa Jackson skončil již v rozběhu, když totálně nezvládl náběh na poslední překážku. Další z Amerických favoritů Dutch skončil svou cestu v semifinále. Do finále se nedostala i řada dalších favoritů jako evropský šampion Švýcar Hussein, rychlý Portoričan Culson, Mägi z Estonska nebo Ir Barr. Do bojů o medaile se tak probojovali pouze dva Američané. Ovšem Tinsleymu se nedařilo již od začátku závodu a doklopýtal do cíle až na osmém místě a nejlepším z Američanů byl Clement na čtvrtém místě. Překážkářská velmoc tedy zůstala bez medaile. Tato disciplína měla totiž velmi nečekaného šampióna. Byl jím Keňan Bett, který předvedl již rychlý čas na národní kvalifikaci, ale do boje o světové medaile s ním počítal asi jen málokdo. Finálový závod však vyhrál v nejlepším světovém výkonu sezóny 47.79. Pro neméně překvapivé stříbro si doběhl v národním rekordu Rus Kudryatsev a bronz bral Gibson z Baham. Úspěch Betta podpořil pátým místem jeho krajan Tumuti.

Fakt, že Keňa již dávno není pouze běžeckou velmocí, se ukázal i v oštěpařském sektoru. Zde se stal mistrem světa další zástupce této africké země. Julius Yego předvedl již svůj druhý hod za devadesát metrů v této sezóně a posunul svůj národní i africký rekord na 92.72. Keňa navíc ovládla medailové hodnocení národů.

Ayanová a Jamajčanky v rekordu MS

Další z očekávaných souboju přinesl nový rekord šampionátu v běhu na 5000 metrů žen. Zde se utkaly dvě etiopské hvězdy. O titul bojovala čerstvá světová rekodmanka na patnáctistovce a žena, která v Pekingu již vybojovala zlato na této disciplíně Dibabaová a držitelka nejlepšího letošního výkonu a čtvrté nerychlejší pětky historie Ayanová. Šťastnější byla nakonec druhá jmenovaná. Ta v posledním kilometru utekla své rivalce a doběhla si nejen pro titul mistryně světa, ale i pro nový rekord mistrovství 14:26.83.

Tradiční sprinterské rivality mezi Spojenými staty a Jamajkou dokázaly využít zástupkyně karibského ostrova a v rychlém finále přidaly ke zlaté medaili i nový rekord MS 41.07.

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík