přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

4. června 2015, 16:22

Odložilův memoriál opět se Špotákovou

Co naznačovala Barbora Špotáková po návratu z Eugene, bylo dnes organizátory potvrzeno a oštěpařskou šampionku uvidí diváci v pondělí při mítinku na pražské Julisce. Na 22. ročník Memoriálu Josefa Odložila v pondělí 8. června se ale chystá velká část zdravé reprezentace, a třeba od Jakuba Holuši, jenž poběží hlavní trať podniku 1500 metrů, si pořadatelé slibují útok na český rekord.

„Jsme s Jakubem domluveni, že se o to pokusí,“ potvrdil na dnešní tiskové konferenci k mítinku jeho ředitel Miroslav Ševčík směrem k Jakubu Holušovi. A organizátoři se rozhodli nespoléhat na jeho ryze sportovní touhu – byť značnou – po překonání více než tři desetiletí starého času 3:34.87, jehož autorem je Jan Kubista. „Připravili jsme prémie za osobní rekord, český rekord, i rekord mítinku,“ přislíbil veřejně šéf mítinku, že motivují Holušu k pomalejšímu (3:35.26) i rychlejšímu (3:34.55) času, než je letité národní maximum. Ševčík, který udržuje v Memoriálu odkaz svého strýce, přiznal, že pro něj by překonání českého rekordu byla osobně velká satisfakce. „Ještě kdyby u toho byli Aleš Poděbrad a Jan Liška,“ dodal s odkazem na trenéry Josefa Odložila.

„Jsem rád, že pan Ševčík připravil mítink, kde je hlavní tratí patnáctistovka,“ poděkoval Holuša. „A když vidím startovní listinu, tak tu budou velice dobří soupeři. Už o rekordu mluvím dlouho,“ přiznal svěřenec Jiřího Sequenta, „a tady v Praze by to bylo pěkné. Vodiči poběží na mě (s cílovými mezičasy 56, 1:54, 2:23, 2:52-3), tak mi odpadají taktické záležitosti. Uvidíme, jaké bude počasí, jak se budu v daný den cítit. A zatím jsem vlastně rychlou 1500 neběžel, spíš to byly rychlé finiše, tak jsem sám zvědavý, co to se mnou udělá. Jen ještě trochu bojuju s časovým posunem, snad se s tím srovnám,“ popsal Holuša, jenž se vrátil z dalekého Eugene, kde běžel 1500 metrů.

Největší hvězdou – zcela jistě domácí a patrně i vůbec celého mítinku – bude Barbora Špotáková. Olympijská šampionka a světová rekordmanka nakonec kývla, i po osobním Ševčíkově přesvědčování, na start, který se ještě před týdnem jevil jako spíše teoretický. Její hlavní důvody? „Ještě nejsem úplně rozházená a měla jsem chuť závodit,“ uvedla 33letá atletka, která se na letošní sezónu připravovala po rozchodu s trenérem Janem Železným sama. Dosavadní závody však nebyly příliš uspokojivé, Barboře se nepodařilo přehodit ani 60 metrů, a definitivní ano „Odložilovi“ tak padlo v pondělí po Eugene. „Stejně bych šla trénink, ale na něm prostě závodní rozběh nenasimuluju,“ říká.

V pondělí ji však v žádném případě nečeká lehká soutěž: dvě Číňanky s osobními rekordy za 65 metrů, Lu je navíc vítězkou ze Šanghaje, dále medailistka z olympiády Stahlová z Německa či Australanka Mitchellová. „To je skoro jako Diamantová liga,“ reagovala Špotáková. „Ale takovou výzvu potřebuju, i když bych chtěla i nějaké síly pošetřit,“ uznala směrem k diamantovému Oslu, které ji čeká tři dny po Memoriálu. „Doufám, že se srovnám líp s technikou. A snad se zase nepokazí počasí, což by byla škoda. Přijde mi, že po HME se zvedl zájem o atletiku, tak jsem zvědavá, jestli se přijde podívat více lidí než v minulosti,“ věří. A na pro ni speciální odměnu od pořadatelů za překonání 63 metrů dodává: „To je určitě výzva.“

Z pohledu domác elity pochopitelně nejen na ženský oštěp a mužskou patnáctistovku lákají pořadatelé. Z medailistů velkých soutěží se mohou diváci dále těšit na čtvrtkaře Pavla Masláka, překážkáře na 110 m Petra Svobodu, výškaře Jaroslava Bábu, tyčkaře Jana Kudličku, kladiváře Lukáše Melicha, koulaře Ladislava Prášila. Ohrožen je ale start půlkařky Lenky Masné, která ztratila na váze kvůli zdravotním potížím z vody v Praze Dejvicích.

To pochopitelně není kompletní výčet startujících českých atletů v hlavním programu a už vůbec ne v tradičním „Dukla mítinku“, jenž mu předchází. „Rád bych pozval právě i na předprogram,“ říká šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák. „Nebude tu sice kompletní česká špička, protože všechny disciplíny se do jednoho odpoledne nevejdou, ale bude to generálka na ME družstev a příležitost pro další předvést se na takovém mítinku,“ přibližuje Dvořák. „Doufejme, že budou na Julisce příznivé podmínky pro atlety a diváci si vzpomenou na to, co se dělo v O2 areně,“ zdůraznil důležitost podpory fanoušků s odkazem na vydařené HME.

„Memoriál Josefa Odložila se koná na druhém nejlépe vybaveném stadionu po Ostravě,“ upozorňuje bývalý ředitel ČAS František Fojt, jenž se nyní stará o mezinárodní závody pořádané u nás. A organizátoři se snaží na Julisku pozvat řadou způsobů, zvláště ty mladší míří založení Facebookového profilu, obeslání pozvánek do škol v Praze, ale také autogramiáda hvězd „odjinud“, olympijských šampionů Evy Samkové (ve snowboardingu) a Jaroslava Kulhavého (na horském kole). „To je myslím dobré lákadlo hlavně pro děti, které sledují i jiné sporty,“ věří šéf Armádního sportovního centra Jaroslav Priščák.

O významu pondělní akce svědčí i její společenská rovina. „I paní primátorka Adriana Krnáčová zůstane po celou dobu mítinku, nejen na vyhlášení žákovského poháru, který zaštiťuje,“ říká Miroslav Ševčík. „A ozval se také bývalý prezident Václav Klaus,“ dodává. Dívat se bude rozhodně na co, a přitom je vstupné volné. Hlavní program startuje v 17 hodin a vyvrcholí před dvacátou hodinou, Dukla mítink v 15:30 a žákovské závody ještě o dvě hodiny dřív. Posílena bude veřejná doprava, linka 131 z Hradčanské.

www.memorial-odlozil.cz 

Michal Procházka

Vytisknout