přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

23. dubna 2021, 10:35

O tituly na dráhové desítce

V sobotu 24. dubna čeká domácí běžeckou elitu další vrchol, kterým je mistrovství České republiky mužů a žen v běhu na 10 000 metrů na dráze, které se uskuteční společně se slovenským národním šampionátem ve Skalici.

Mistrovský závod žen má hlavní favoritku v Moiře Stewartové. Svěřenkyně trenéra Václava Janouška tomuto šampionátu v posledních letech naprosto dominuje. Během posledních šesti let brala pět titulů. Více jich posbírala už jen Petra Kamínková, která je v tomto ohledu s deseti zlatými medailemi historicky nejúspěšnější závodnicí na této distanci v rámci mistrovství ČR. Stewartová kraluje národnímu šampionátu na dráhové desítce již čtyři roky v řadě. Naposledy našla přemožitelku v sezóně 2016, kdy doběhla druhá za Valerií Soukupovou. Nyní se již Stewartová soustředí na silniční závody. Dráhu ovšem také nezavrhla a bude zajímavé sledovat, jak si povede. Tím spíše, když jen před několika týdny absolvovala kvalitní maraton v Belpu, kde při své premiéře na této trati zaostala časem 2:29:39 jen devět vteřin za ostrým kvalifikačním limitem na olympijské hry v Tokiu. „Po maratonu se mi podařilo celkem rychle zregenerovat. Už po několika dnech jsem se cítila dobře. Teď jsem měla takový minicyklus směrem k desítce a byla to najednou velká změna, když jsem běhala více rychlejších a kratších úseků. Ráda bych obhájila titul, ale nějak zásadně se k tomu neupínám. Cíle pro letošní sezónu mám přeci jen někde jinde, tak uvidíme, co ze sebe vymáčknu vzhledem k maratonskému tréninku,“ uvedla.

Nejvážnější soupeřkou by měla pro Stewartovou být čerstvá půlmaratonská mistryně Tereza Hrochová. Na šampionátu v Ostřešanech byla naprosto suverénní a pro Skalicu nemůže mít jiné než medailové ambice. Bronz z loňského mistrovství obhajuje Julia-Anna Lily Bell. O svůj první cenný kov mezi dospělými se pokusí usilovat juniorská mistryně z roku 2019 Adéla Koláčková.

Mužské klání může být o poznání otevřenější záležitostí. Loňský šampion Vít Pavlišta nestartuje, a tak se otevřely možnosti pro další závodníky. Ať už jsou to další medailisté z minulého MČR Martin Zajíc a Vladimír Marčík nebo stříbrný z roku 2019 Dominik Sádlo. Z celé startovní listiny má nejbohatší zkušenosti s tímto šampionátem Jiří Homoláč, jenž má ve své sbírce tři stříbra a jeden bronz. Naposledy však stál na stupních vítězů v roce 2014. Minulý rok závod nedokončil a na zlato stále čeká. Stejně jako Stewartová, i on má v nohách nedávný maraton. V italské Sieně se neúspěšně pokoušel o zdolání olympijského limitu. Otázkou tedy je, kolik sil mu zbylo pro toto mistrovství.

Svou běžeckou všestrannost se pokusí potvrdit Viktor Šinágl. Že si umí skvěle poradit i s větší porcí kilometrů potvrdil na nedávném mistrovství ČR v půlmaratonu, kde si doběhl pro stříbro. Mezi favority můžeme počítat také bronzového z téhož závodu Ondřeje Fejfara. Ten už v minulosti jednou okusil, jaké to je stát na stupních vítězů při MČR v dráhové desítce. V roce 2012 si pověsil na krk bronz. Nyní by minimálně rád mistrovskou dobu bronzovou prodloužil.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout