přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

22. listopadu 2016, 14:59

Králové a královny - skoky

V tématu týdne se věnujeme atletům, kteří kralovali v roce 2016 skokanským disciplínám.

Otevřený souboj o výškařský trůn

Mužská světová výška byla v letošní sezóně velmi vyrovnaná. Z olympijského měření sil vyšel nejlépe Kanaďan Derek Drouin, který dokázal nejlépe načasovat formu a olympijským zlatem navázal na svůj loňský triumf na světovém šampionátu. Stříbro bral Katařan Mutaz Essa Barsim. Ten je jediným výškařem, který v letošní sezóně překonal 240 centimetrů. Na bronzový stupínek v Riu vystoupal Ukrajinec Bohdan Bondarenko. V rámci Diamantové ligy se zase vedlo nejlépe Eriku Kynardovi ze Spojených států, zároveň vybojoval bronz na HMS v Portlandu. Výraznou postavou světové výšky v této sezóně byl i Ital Gianmarco Tamberi. Stal se halovým mistrem světa i mistrem Evropy pod otevřeným nebem. Na mítinku Diamantové ligy v Monaku pak vylepšil italský národní rekord na 239 centimetrů. Bohužel při dalších pokusech si poranil kotník a přišel o účast na olympijských hrách. Stříbrné medaile z HMS a z ME si odvezl Brit Robbie Grabarz.

Šokující olympijský šampion

Tyčkařskému sektoru již několik let dominuje Francouz Renaud Lavillenie. Také letos předváděl dech beroucí výkony. V hale se dokázal třikrát dostat přes šest metrů. Nejlépe skočil 603 centimetrů na mítinku Jablonec Indoor Gala. O dva týdny později se radoval z titulu halového mistra světa. Dařilo se mu i v Diamantové lize, jejíž pořadí opanoval již posedmé v řadě. Na venkovních vrcholech se mu však tolik nezadařilo. Na mistrovství Evropy nezdolal svou základní výšku. Chuť si tak chtěl spravit na olympijských hrách. Nakonec se však musel spokojit se stříbrem. V dramatickém závěru tyčkařského finále mu totiž vzal zlato domácí Brazilec Thiago Braz da Silva, který se posledním pokusem v soutěži zázračně přenesl přes 603 centimetrů a v nejlepším světovém výkonu roku a novém olympijském rekordu se stal olympijským vítězem. Bronz si na krk pověsil Američan Sam Kendricks, jenž se mohl těšit též ze stříbrné medaile na halovém světovém šampionátu. Kromě Braze a Lavillenieho se dokázal přes šest metrů přenést ještě Kanaďan Shawn Barber. Na olympijských hrách se mu ovšem nedařilo.

Stálice i nová jména

Dálce vládli v letošní sezóně hlavně Američané. Titul halového mistra světa si vyskákal Marquis Dendy. Světovým tabulkám vévodí Jarrion Lawson, který při olympijské kvalifikaci Eugene skočil 858 centimetrů. Na hrách v Riu pak triumfoval Jeff Henderson. Pro překvapivé stříbro si dolétl Jihoafričan Nanyonga, jenž skvělou formu potvrdil i na finále Diamantové ligy, kde zaznamenal 848 centimetrů, čímž se zařadil na druhé místo světových tabulek. Bronz putoval do Velké Británie zásluhou zkušeného Grega Rutherforda. Ten se stal i evropským šampionem. Diamantovou trofej si pro změnu odnesl Australan Fabrice Lapierre.

Král zůstává na trůnu

Vládce v trojskoku zůstává stejný, jako byl v minulém roce. Američan Christian Taylor byl v roce 2016 naprosto suverénní. Vyhrál olympijské hry, obhájil celkové prvenství v Diamantové lize a patří mu čtyři nejlepší světové výkonu roku. Jasnou dvojkou byl jeho krajan Will Claye. Z Ria si odvezl stříbrnou medaili a v první desítce světových výkonů má na svědomí další čtyři. Olympijský bronz si na krk pověsil Číňan Dong Bin, který navíc ovládl halový světový šampionát v trojskoku. Nejlepším Evropanem byl Němec Max Hess. Ten se stal v Amsterdamu kontinentálním šampionem a na HMS byl stříbrný.

Zkušenost vítězí

Ze světových výškařek se v sezóně 2016 dařilo nejlépe sedmatřicetileté Španělce Rúth Beitiaové. Rok zahájila stříbrnou medailí na halovém světovém šampionátu. Pod otevřeným nebem se pak naladila na vítěznou vlnu. Potřetí za sebou se radovala z titulu mistryně Evropy a o měsíc později se stala historicky nejstarší výškařkou, která vyhrála olympijské hry. Ovládla i celkové pořadí Diamantové ligy. Velmi úspěšný rok měla i Bulharka Mirela Demirevová, která brala stříbrné medaile na olympiádě i na mistrovství Evropy. Chorvatka Blanka Vlašičová ozdobila svůj návrat do světové špičky bronzovou olympijskou medailí. Halové mistrovství světa opanovala teprve osmnáctiletá Američanka Vashti Cunninghamová. Nejlepší světový výkon roku zaznamenala její krajanka Chaunté Loweová. Kromě ní, se podařilo překonat dva metry pouze Němce Marii-Laurence Jungfleischové.

Pětimetrové Američanky

Jasnou vládkyní halové sezóny byla Jennifer Suhrová ze Spojených států. V Brockportu dokázala skočit halový světový rekord 503 centimetrů a své postavení potvrdila i na halovém mistrovství světa v Portlandu, kde si vyskákala zlato. Pod otevřeným nebem se jí tolik nedařilo. Tam se stala královnou Řekyně Katerina Stefanídiová, která své možnosti naznačila již v hale, když získala světový bronz. V červenci se pak radovala z evropského titulu a medailovou sbírku završila olympijským zlatem v Riu. Jako třešnička na dortu se pak dá považovat zisk diamantové trofeje. Životní sezónu měla i stříbrná z olympiády Sandi Morrisová, stejný cenný kov získala i na HMS a při finále Diamantové ligy v Bruselu dokázala jako třetí žena v historii překonat pětimetrovou hranici. Výčet letošních olympijských medailistek doplňuje bronzová Novozélanďanka Eliza McCartneyová.

Nesmírně kvalitní dálka

Americká dálkařka Britney Reesová zazářila již v hale, kde vyhrála HMS za velmi kvalitních 722 centimetrů. Ještě delší skok pak předvedla v létě při americké olympijské kvalifikaci, kde zaznamenala dokonce 731 centimetrů, což je výkon, kterým kraluje letošním světovým tabulkám. Daleko skákala i v olympijském finále, kde ovšem v dramatickém souboji podlehla krajance Tianně Bartolettové, jejíž nejdelší pokus měřil 717 centimetrů a Reesovou za sebou nechala o dva centimetry. Bronz získala pro Srbsko Ivana Španovičová. K tomu ještě přidala stříbro na HMS, titul mistryně Evropy a vítězství v Diamantové lize. Dlouhé skoky předvedly i Němka Sosthene Moguenarová (druhá žena světových tabulek za 716) a Australanka Brooke Strattonová (705).

Staronová královna, nová vyzyvatelka

Kolumbijská trojskokanka Caterine Ibargüenová sice v úvodu letošního roku přišla o svou téměř tři roky trvající neporazitelnost. Ovšem jednalo se o jediné zaváhání. Zbytek sezóny byl totiž jasně v její režii. S přehledem si zajistila olympijský titul i další vítězství v Diamantové lize. Přesto jí roste nová konkurentka. Mladá Venezuelanka Yulimar Rojasová naznačila své ambice již v hale, kde vyhrála HMS. V létě se pak v Madridu poprvé v kariéře dostala přes patnáct metrů a z Ria si odvezla stříbro. Bronz získala zkušená Kazachstánka Olga Rypakovová. Byla to právě ona, kdo připravil Ibargüenovou o neporazitelnost. Evropskou mistryní se stala Portugalka Patricia Mamonaová, šestá z olympijských her. Medailově byla úspěšné i Řekyně Paraskeví Papahrístouová (třetí z HMS a třetí z ME). 

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík

Vytisknout