přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

30. srpna 2016, 10:58

Družstva si to rozdají o tituly

Něco z historie

Nejlepší atletická družstva se sejdou již po jednašedesáté. Mezi muži se podařilo získat v průběhu předešlých šedesáti ročníků titul pouze třem týmům. Suverénně nejúspěšnějším sběratelem mistrovských prvenství jsou muži Dukly Praha, kteří se radovali pětapadesátkrát. Jejich dominanci dokázali narušit pouze v polovině první dekády nového tisíciletí atleti z Kroměříže. Ti získali celkem tři mistrovské tituly. Dvakrát se pak radovali borci z Olympu Praha.

Mezi ženami drží prozatím primát atletky z Olympu Praha, které mají v držení osmadvacet prvenství. Výrazně jim však šlapou na paty „vysokoškolačky“ z USK Praha. Ty v posledních letech dominují a na své konto posbíraly již titulů pětadvacet. Pětkrát se radovaly z nejvyššího umístění ženy z Vítkovic. Po jednom titulu pak mají Sparta Praha a Zbrojovka Brno.

Co se týká počtu extraligových účastí, v mužské kategorii je pouze jediný tým, který byl přítomen u všech jednašedesáti ročníků, a tím je Dukla Praha. V těsném závěsu je Olymp Praha s devětapadesáti ročníky. Následují další dva pražské kluby Slavia Praha (54) a USK Praha (50). Nejčastějším mimopražským účastníkem je SSK Vítkovice (48).

V kategorii žen nevynechala ani jeden ročník dvě družstva. Jednašedesát extraligových účastí mají ženy Olympu Praha a SSK Vítkovice. Jen o dvě méně má USK Praha (59). Na dalších místech jsou týmy, které v následujících letech nejspíš další účasti nepřidají, jsou jimi Sparta Praha (43) a Jablonec nad Nisou (35).

Obhájí Dukla a USK?

Loňský ročník byl jubilejním šedesátým. Mezi muži potvrdili roli favorita atleti Dukly, kteří s přehledem obhájili primát z předešlých let. Za nimi se stupni vítězů seřadila Hvězda Pardubice a SSK Vítkovice. Podobně si vedly i ženy USK Praha, které zvítězily s poměrně značným náskokem před Olympem Praha a Olympem Brno.

Dukla bude hlavním favoritem mužského klání i tentokrát. Vysoko jistě pomýšlí i vítěz základní části extraligy VSK Univerzita Brno. Medailová umístění budou obhajovat atleti z Pardubic a Vítkovic. Nemalé ambice má Olymp Praha. Překvapit budou chtít Slavie a Olomouc. Sestavu doplňují vítězové třech skupin první ligy, těmi jsou AK Škoda Plzeň, SK Nové Město nad Metují a TJ Sokol Opava.

Jiné než nejvyšší ambice nemohou mít ani ženy USK Praha. Svou sílu ukázaly již v průběhu dvou základních kol extraligy také atletky Olympu Brno. Na startu budou i obhájkyně loňského stříbra z Olympu Praha. Za černé koně soutěže se dají považovat týmy z Kolína a Vítkovic. Uvidíme, jak si povedou prvoligové týmy Slavie, Pardubic a Opavy nebo další extraligové týmy z Kladna a Plzně.  

O rozuzlení této hádanky se rozhodne tuto neděli na stadionu TJ Jiskry Ústí nad Orlicí, kde se rozhodne o majitelích republikových titulů družstev pro rok 2016.

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík

Vytisknout