28. prosince 2016, 15:19

Atletický rok 2016 - 4. čtvrtletí

Jaké bylo poslední čtvrtletí tohoto atletického roku. Tím se tentokrát zabývá naše rubrika Téma týdne.

Říjen

Mistrovství ČR družstev žactva opanovali v obou kategoriích atleti a atletky z TJ Sokol Opava. * Oštěpař Jakub Vadlejch se dostal do nominace na evropského atleta měsíce září. * Překážkářka Zuzana Hejnová prozradila jméno svého nového trenéra. Stal se jím Němec Falk Balzer. * Chicagskému maratonu dominovali keňští běžci. Mezi ženami obhájila triumf Florence Kiplagatová, mužskému startovnímu poli kraloval Abel Kirui. * Jubilejní pětatřicátý ročník Corny středoškolského poháru se stal kořistí studentů z Třince (pro které to bylo premiérové vítězství) a gymnazistek ze Šumperka. Ty se naopak na stupních vítězů této soutěže objevují celkem pravidelně. * Evropskými atlety roku 2016 byli korunováni Britský běžec Mo Farah a španělská výškařka Ruth Beitiaová. * Předseda ČAS Libor Varhaník obhájil pozici místopředsedy pro ekonomiku v ČOV. * Hned čtyři atleti se dostali do elitní desítky Armádního sportovce roku. Čtvrtá byla oštěpařka Barbora Špotáková, šestá skončila překážkářka Zuzana Henová, sedmý byl tyčkař Jan Kudlička a devátou příčku obsadil čtvrtkař Pavel Maslák. * Americkými atlety roku se stali Matt Centrowitz (halový mistr světa a olympijský vítěz na 1500 metrů) a Michelle Carterová (halová mistryně světa a olympijská vítězka ve vrhu koulí). * Dvojnásobný olympijský vítěz ve vrhu koulí Tomasz Majewski byl po ukončení své aktivní kariéry zvolen šéfem atletiky ve Varšavě. * Americká tyčkařka Jennifer Suhrová skočila na exhibici ve Fredonii 501 centimetrů. * Ruská výškařka Anna Čičerovová přišla dodatečně o bronzovou olympijskou medaili z Pekingu. * Ondřej Velička se stal vícemmistrem Evropy ve čtyřiadvacetihodinovce. * Keňský oštěpař Julius Yego měl vážnou dopravní nehodu. Naštěstí vyvázl bez zranění.

Listopad

Polskými atlety roku se stali diskař Piotr Malachowski a kladivářka Anita Wlodarczyková. * Keňská běžkyně Mary Keitanyová ovládla potřetí za sebou maraton v New Yorku. Premiérového triumfu na velkém městském maratonu se dočkal Eritrejec Ghimray Ghebreslassie. * Anketu Atlet roku opanovala již poosmé v kariéře oštěpařka Barbora Špotáková. Trenérem roku byl zvolen Jan Železný, juniorkou roku výškařka Michaela Hrubá a objevem roku mílař Filip Sasínek. * 83. ročník tradičního závodu Velká Kunratická se stal kořistí pardubického Jana Janů. * Z titulu mistra republiky v přespolním běhu se radovali brněnský Jiří Homoláč a Simona Vrzalová z Vítkovic. V kategorii mílařů byl nejrychlejší slávistický Michal Šmahel. * Jamajčané dominovali předávání cen o nejlepší atlety Severní a Střední Ameriky a Karibiku. Celkovými vítězi se stali sprinteři Usain Bolt a Elaine Thompsonová. * Jakub Zemaník z Vítkovic zazářil na polském mistrovství v krosu, kde zvítězil v kategorii do 23 let. * Kristiina Mäki doběhla na silničním závodě v Dubaji druhá na distanci pět kilometrů, Simona Vrzalová byla pátá na desítce. * Ruská výškařka Jelena Šlesarenková byla pozitivně testována na zakázanou látku Turinabol. *

Prosinec

Světovými atlety roku 2016 byli korunováni jamajský sprinterský fenomén Usain Bolt a světová rekordmanka a olympijská vítězka na 10 000 metrů Almaz Ayanová z Etiopie. V kategorii vycházejících hvězd byli oceněni kanadský sprinter Andre de Grasse a belgická vícebojařka Nafissatou Thiamová. * Zvláštní kongres IAAF schválil 95 procentní většinou rezoluci reformy stávajících stanov. * Na pražském Strahově byla slavnostně znovuotevřena zrekonstruovaná nafukovací atletická hala. * ČAS ocenil nejlepší české běhy. Stali se jimi Run Czech liga, Olympijský běh a Vltava Run. * Mistrovství Evropy v Chii dominovali běžci z Turecka Aras Kaya a Yasemin Canová.  Nejlepšího českého umístění dosáhla Eva Vrabcová, která doběhla patnáctá. * Oštěpařka Barbora Špotáková obsadila deváté místo v anketě Sportovec roku 2016. * Jakub Davidík zaběhl časem 1:58.11 nový halový český žákovský rekord na 800 metrů. * Po ročním provizoriu byl zvolen šéfem ruské atletiky Dmitrij Šljachtin. * Tyčkařka Amálie Švábíková překonala výkonem 415 centimetrů dorostenecký národní rekord. * Slovenským atletem roku se stal dle očekávání zlatý olympijský medailista z chůze na 50 kilometrů Matěj Tóth. O několik dní později se stal i slovenským sportovcem roku.