přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. října 2019, 15:55

Užší evropské nominace oznámeny

Ze čtyřicítky na čtrnáct se zúžil seznam adeptek a adeptů na Golden Tracks. Prestižní evropské ocenění za letošní rok si laureáti odnesou na sobotním galavečeru v Tallinnu.

V každé ze čtyř kategorií bylo nominováno deset jmen. Z hlasování, na jehož výsledku se čtvrtinově podíleli fanoušci přes sociální sítě, dále zástupci médií a národních federací a experti oslovení EAA, vykrystalizovali vítězové. V týdnu před jejich slavnostním vyhlášením zveřejnila asociace užší seznam, na němž figurují dvě čtveřice mužů a žen a dvě trojice vycházejících hvězd.

Jediným, kdo z osmičky adeptů v hlavních kategoriích nemá doma světové zlato („jen“ stříbro), je oštěpařský rekonvalescent Magnus Kirt. Převahu vrhačů dokládá společnost kladiváře Pawla Fajdka a diskaře Daniela Ståhla, čtvrtým do party, zároveň i největším favoritem však je Karsten Warholm. Norský čtvrtkař překážkář dosáhl v sezóně na všechny myslitelné pocty, vedle titulu mistra světa ovládl Diamantovou ligu i halové ME a k tomu přidal nevídanou kvalitu výkonů – čtyři evropské rekordy, na 400 m v hale vyrovnaný a venku ve své doméně třikrát vylepšený, přičemž časem 46,92 se vážně přiblížil i světovému rekordu.

Ohromně nabitá je čtveřice kandidátek. Při vší úctě ke skvělé trojici, u níž se k titulům z Dauhá a z finále Diamantové ligy přidávají bonusy – ke zlatu z MS ještě dvě stříbra u sprinterky Diny Asher-Smithové, zlato z HME u výškařky Marije Lasickeneové či dlouho nevídaný skok dálkařky Malaiky Mihambové – působí vizitka běžkyně Sifan Hassanové jako z jiného světa. Dva světové tituly (desítka a patnáctka), dvě diamantové trofeje (5000 a 1500 m), dva světové rekordy (míle 4:12,33 a silniční pětka 14:44) plus k tomu tři evropská maxima – 1500, 3000 a 5000 m, na čtyřech tratích světovou jedničkou a k tomu ještě nejrychlejší evropský půlmaraton roku…

Nutno však podtrhnout, že stále jde o anketu, a tak klidně může konečný výsledek překvapit. Jako když loni udělila EAA titul mužské vycházející hvězdy hned dvojici mladých borců. Jelikož nominovaným v této vedlejší kategorii jsme se (na rozdíl od hlavní) prozatím nevěnovali, pojďme se podívat trochu podrobněji alespoň na trojice finalistů a finalistek.

Ženy

Jaroslava Mahučichová (UKR), výška

V hale světový juniorský rekord vyrovnala (199), venku jej posunula z 201 na 202 a záhy na 204 cm, čímž v Dauhá notně potrápila superfavoritku Lasickeneovou a podlehla jí jen o horší zápis. Žádné velké potíže neměla na MEJ v Borås při zisku zlata a také jako nejmladší v historii vyhrála závod při Diamantové lize. Při MS oslavila 18. narozeniny, takže juniorkou zůstává Ukrajinka i za rok.

Anna Emilie Møllerová (DEN), běh

22letá Dánka nejenže letos vládla vrstevnicím ze starého kontinentu ve své kategorii, a to na 3000 m př. i 5000 m. Ve stýplu to bylo v rekordu šampionátu (9:27.31), v sezóně v něm navíc třikrát vylepšila evropský rekord do 22 let až na 9:13,46 min. Díky tomu si doběhla v Dauhá pro sedmé místo. Prosadila se také na „domácím“ MS v krosu na jaře, v Aarhusu byla jako nejlepší Evropanka 15.

Ewa Swobodová (POL), sprint

V hale ovládla 14 z 15 závodů na šedesátce, stala se mistryní Evropy v Glasgow i vítězkou světové tour. Venku na stovce 22letá Polka obhájila titul na ME v Gävle, vylepšila si také osobní rekord na kvalitních 11,07 s. Na MS v Dauhá běžela semifinále.

Muži

Niklas Kaul (GER), víceboj

V 21 letech se stal nejmladším vítězem desetiboje na mistrovství světa, výrazně se k němu posunul třemi osobáky druhého dne, přičemž oštěp (79,05 m) se zapsal jako nejdelší při vícebojích na MS. Součtem 8691 bodů dal dohromady evropský rekord do 22 let, v této kategorii se stal i mistrem Evropy. Byl také třetí při mítinku v Götzisu.

Myhajlo Kochan (UKR), kladivo

Sotva dosáhl plnoletosti, ovládl „zimní“ evropský pohár ve vyšší kategorii „22“. A ač měl i mezi juniory zdatného soupeře, stvrdil svou nadvládu na ME díky kontinentálním rekordu s 6kg náčiním 84.73 m. Že výtečně zvládá těžší náčiní, stvrdil Ukrajinec posléze v Dauhá, kde se jako nejmladší v historii probil do finále MS, ba co víc, vybojoval páté místo.

Maksim Nedasekau (BLR), výška

21letý výškař sice vinou zranění promarnil halu, venkovní sezóna mu však vyšla. Přesvědčivě ovládl mistrovství Evropy do 22 let, potěšil kontinentální asociaci vítězstvím při utkání s USA na domácí půdě v Minsku (díky osobáku 235 cm) a na MS v Dauhá pak zůstal jediný krůček od medaile.

 

Michal Procházka

Vytisknout