přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. října 2019, 17:38

Kdo usedne na evropský atletický trůn?

Evropská atletická asociace ocení 26. října v estonském Tallinnu nejlepší atlety starého kontinentu. Zde jsou kandidáti, kteří byli nominování na trofej Golden Tracks.

Muži

Michail Akimenko

Ruský výškař Michail Akimenko závodil v podstatě v průběhu celého roku pouze na ruské půdě. Status nezávislého atleta získal až těsně před světovým šampionátem v Dauhá a využil ho beze zbytku, když si vyskákal stříbrnou medaili ve vyrovnaném evropském výkonu roku a osobním rekordu 235 centimetrů.

Pawel Fajdek

Polský kladivář Pawel Fajdek byl králem své disciplíny v letošním roce. Na mistrovství světa v Dauhá jasně dominoval. Jako jediný v tomto závodě překonal osmdesátimetrovou hranici a radoval se ze svého čtvrtého titulu světového šampiona. Ovládl také kladivářskou Challenge.

Perseus Karlström

Švédský chodec patřil mezi nejlepší světové závodníky na trati 20 kilometrů. V litevském Alytusu nenašel přemožitele v rámci Evropského poháru v chůzi a ve složitých klimatických podmínkách si došel na mistroství světa v Dauhá pro bronzovou medaili.

Niklas Kaul

Životní sezónu za sebou má mladý německý desetibojař Niklas Kaul. Nejprve naprosto dominoval na mistrovství Evropy do 22 let ve švédském Gävle. Skutečný vrchol v jeho podání pak přišel na MS v Dauhá, kde díky vynikajícímu závěru získal svůj premiérový titul světového šampiona v novém evropském rekordu kategorie do 22 let 8691 bodů. Zároveň se jedná o letošní nejlepší evropský výkon a druhé místo ve světových tabulkách sezóny 2019.

Magnus Kirt

Estonský oštěpař Magnus Kirt v této sezóně vynikal vyrovnaností svých výkonů, které byly na špičkové úrovni. Je také autorem nejlepšího světového výkonu roku. Estonský národní rekord posunul na 90.61. Radoval se ze zisku diamantové trofeje a z mistrovství světa si odvezl stříbrnou medaili.

Marcin Lewandowski

Také polský běžec Marcin Lewandowski za sebou má velmi úspěšnou sezónu. Tu zahájil už v hale, kde si na trati 1500 metrů doběhl v Glasgow pro titul mistra Evropy. Nejrychlejší finiš měl i při mistrovství Evropy družstev na domácí půdě v Bydhošti. Obstál pak i ve světové konkurenci, když na MS finišoval na bronzové pozici.

Daniel Stähl

Švéd Daniel Stähl byl neohroženým vládcem diskařského sektoru. Nastoupil do šestnácti závodů a pouze ve dvou z nich byl poražen. Zvítězil ve finále Diamantové ligy i na mistrovství světa v Dauhá. Letošním světovým statistikám vévodí výkonem 71.86.

Sergej Šubenkov

Ruský překážkář Sergej Šubenkov měl sezónu jak na houpačce. Vynikající výkony střídaly ty nevýrazné. Vyhrál na mítincích Diamantové ligy v Rabatu a v Římě. Naopak před světovým šampionátem nebyl zrovna v oslnivé formě. Nicméně opět prokázal, že se na vrchol sezóny dokáže perfektně připravit a v Dauhá vystoupal na stříbrný stupínek. V letošních evropských tabulkách figuruje na stodesítce překážek s časem 13.12 na druhé příčce.

Amel Tuka

Bosenský půlkař Amel Tuka se vrátil do své formy z roku 2015. V Dauhá vybojoval po čtyřech letech cenný kov na mistrovství světa. Tentokrát měl hodnotu stříbrnou. Sezónu 2019 ukončí jako leader evropských tabulek s časem 1:43.47.

Karsten Warholm

Žhavým kandidátem na zisk ocenění nejlepšího atleta evropského kontinentu bude jistě Nor Karsten Warholm. Na halovém mistrovství Evropy v Glasgow vystoupal na nejvyšší stupínek. V létě pak na své hlavní trati, kterou je čtvrtka překážek předváděl jedinečné výkony. Hned třikrát vylepšil hodnotu evropského rekordu. Letošním světovým tabulkám vládne časem 46.92, což ho řadí na druhé místo historických světových tabulek za Američana Kevina Younga. Získal diamantovou trofej a v Dauhá úspěšně obhájil titul mistra světa.

Ženy

Dina Asher-Smithová

Britská sprinterka Dina Asher-Smithová si z mistrovství světa odvezla hned tři cenné kovy. Nejprve si dosprintovala pro stříbro na stovce a následně nenašla přemožitelku ve finále dvoustovky. V obou případech vylepšila časy 10.83 a 21.88 národní rekord své země i letošní nejlepší evropský výkon. Výrazně pak také přispěla britské štafetě k zisku stříbrné medaile. Nejrychlejší byla i ve finále Diamantové ligy.

Joanna Fiodorowová

Polská kladivářka Joanna Fiodorowová navázala na úspěchy své slavnější krajanky Anity Wlodarczykové. Doposud nejlepší závod kariéry prožila na mistrovství světa, kde hodila letošní nejlepší evropský výkon a osobák 76.35, což stačilo na zisk stříbrné medaile.

Eleanora Giorgiová

Italská chodkyně přesedlala v letošní sezóně z dvacetikilometrové distance na padesátku a na této vzdálenosti se jí dařilo. Zvítězila na Evropském poháru v kontinentálním rekordu 4:04:50. Na stupně vítězů vystoupala i na světovém šampionátu, kde si došla pro bronz.

Sifan Hassanová

Nizozemská běžkyně Sifan Hassanová patřila jednoznačně k nejvýraznějším osobnostem královny sportu v roce 2019. Na mistrovství světa získala běžecký double, když nejprve vyhrála závod na 10 000 metrů v nejlepším světovém výkonu roku 30:17.62 a následně zvítězila i na patnáctce v novém rekordu šampionátu 3:51.95, čímž zaostala jen necelé dvě vteřiny za světovým rekordem Etiopanky Genzebe Dibabaové. Získala také dvě diamantové trofeje na tratích 1500 a 5000 metrů. Časem 4:12.33 vylepšila světový rekord na jednu míli. Aby toho nebylo málo, zaběhla evropské rekordy na tratích 1500, 3000 a 5000 metrů.

Katarina Johnson-Thompsonová

Britská vícebojařka Katarina Johnson-Thompsonová vyhrála v letošní sezóně, co se dalo. Na halovém mistrovství světa v Glasgow se mohla těšit ze zlaté medaile v pětiboji. Vyhrála na prestižním mítinku v rakouském Götzisu a vše korunovala na mistrovství světa, kde zvítězila v novém britském národním rekordu 6981 bodů a stala se šestou nejlepší sedmibojařkou historie.

Kontanze Klosterhalfenová

Německá běžkyně Konstanze Klosterhalfenová letos dokázala, že i evropské závodnice mohou svádět vyrovnané souboje s africkými soupeřkami. Na halovém mistrovství Evropy si doběhla pro stříbro na trati 3000 metrů. Pod otevřeným nebem zaběhla na stejné distanci evropský rekord kategorie do 22 let 8:20.07. Na mistrovství světa startovala na pětce a byla z toho bronzová radost.

Geda Felicitas Krauseová

Další úspěšnou německou běžkyní byla stýplařka Gesa Felicitas Krauseová. Ta je autorkou historického světového maxima na trati 2000 metrů překážek, kterou zvládla za 5:52.80. Na mistrovství světa v Dauhá si doběhla pro bronz v novém národním rekordu 9:03.30, což je čas, kterým figuruje na devátém místě historických světových tabulek.

Maria Lasickeneová

Ruská výškařka Maria Lasickeneová pokračovala ve své dominanci i letos. Na halovém mistrovství Evropy v Glasgow si vyskákala zlato. Pod otevřeným nebem nastoupila do třinácti závodů a pouze jednou odešla poražena. Stala se vítězkou Diamantové ligy a v Dauhá již potřetí v kariéře vystoupala na nejvyšší stupínek při mistrovství světa.

Malaika Mihambová

Německá dálkařka Malaika Mihambová v tomto roce napodobovala výkony své legendární krajanky Haike Drechslerové. V průběhu letní sezóny zůstala neporažena. Získala diamantovou trofej, ovládla závod v rámci ME družstev a na mistrovství světa ozdobila svůj triumf letošním nejlepším světovým výkonem 730 centimetrů.

Anželika Sidorovová

Ruská tyčkařka Anželika Sidorovová byla v hale v podstatě k neporažení, což korunovala ziskem titulu halové mistryně Evropy. Pod otevřeným nebem měla nevyrovnané výkony, ale na mistrovství světa opět nenašla přemožitelku a zvítězila v letošním nejlepším světovém výkonu 495 centimetrů. Tímto výkonem se řadí na třetí místo historických světových tabulek za Jelenu Isinbajevovou a Sandi Morrisovou.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout