přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. března 2023, 13:31

Tým je kompletní v Istanbulu

Druhá, větší část české výpravy na halový evropský šampionát ve středu krátce před třetí hodinou místního času dorazila do Istanbulu. Ve větší skupince byli čtvrtkařky v čele s Ladou Vondrovou a Terezou Petržilkovou, ale také třeba tyčkařka Amálie Švábíková či vícebojař Ondřej Kopecký.

První je postoupit do finále

Skokanka o tyči Amálie Švábíková v sezóně absolvovala minimum startů. Do sezóny vstoupila testem na Strahově na konci ledna, hned vzápětí na Czech Indoor Gala v Ostravě už si vylepšila halový osobní rekord na 457 cm a poté na stejném místě při mistrovství ČR pokořila dokonce národní maximum, když zvládla už 472.

Sebevědomí si pak Švábíková upevnila o uplynulém víkendu v Clermont-Ferrand, kde byla vítězným protějškem staronovému světovému rekordmanovi Duplantisovi. Výkon 466 je navíc jejím druhým nejlepším v kariéře i ve srovnání s venkem. „Je to neuvěřitelný zážitek vidět jakýkoli světový rekord, mítink byl skvělý, asi jsem nebyla na lepším, plus třešnička na dortu vítězství – nádherné,“ uvedla před odletem k sobotnímu závodu ve Francii.

Svěřenkyně Štěpána Janáčka už má ve svých 23 letech účast na několika vrcholných akcích. Na výraznější úspěch však čeká, jejím maximem jsou devátá místa z venkovního mistrovství Evropy v Berlíně 2018 a loni na halovém světě v Bělehradě. Istanbul bude pro Amálii druhým HME a určitě by chtěla dopadnout lépe než v Glasgow 2019, kde skončila v kvalifikaci. Na šampionát cestuje s třetím nejlepším výkonem. „Medailový potenciál tam je, ale hezky krůček po krůčku, první postoupit do finále a potom ve finále zabojovat o co nejlepší umístění, třeba i o tu medaili.“ (Více v rozhovoru před odletem.)

 

Nejede se jen zúčastnit

Vícebojař Ondřej Kopecký, jinak také partner Amálie Švábíkové, v halové sezóně potvrdil svůj loňský výkonnostní vzestup pod vedením Romana Šebrleho a Miroslava Ruckého. Zvládl kvalifikační sedmiboj při mistrovství republiky, když poprvé překonal hranici šesti tisíc bodů výkonem 6024 a konečně by tak měl absolvovat první vrcholnou akci mezi dospělými.

Kopecký dosud reprezentoval na mládežnických soutěžích, starty loni v Eugene i Mnichově mu zhatilo zranění. „Jsem o to více namotivovaný, jsem rád, že teď vydrželo zdraví. Je to sice první akce, ale nejedu se jen zúčastnit, chtěl bych bojovat o první pozice, i když vím, že to bude těžké, kluci jsou nabití,“ uvědomuje si Ondřej, který má z přihlášených šestý „letošňák“, navíc tři další startující s kvalitnějšími osobáky včetně evropského rekordmana Kevina Mayera letos nemají kompletní sedmiboj.

Čtvrtkařská nadvláda a zkušené trio

Vedle zmíněné dvojice cestovala v druhé partě početná sestava čtvrtkařů. Především pětice pro štafetovou čtvrtku, vedle individuálně startujících Lady Vondrové a Terezy Petržilkové, které byly minulý týden na tiskovce před HME, také Marcela Pírková, Nikola Bendová a Lurdes Gloria Manuel. Děvčata se nacházejí v životní formě, všechna si v sezóně si zlepšila osobní rekordy. Po skvostném MČR se minulý týden juniorka Manuel blýskla výbornou štafetou na DNA v Madridu a pak i rekordem MČR v Ostravě. Jediný muž Matěj Krsek si odbude premiéru na halovém vrcholu.

Dále byla v přímém letu na Istanbul také trojice zkušených, která pamatuje již halovou Evropu v Praze před osmi lety. Na čtvrté HME se vydal sprinter Zdeněk Stromšík, posilněn osobním rekordem na 60 m z domácích mistráků a jistě bude chtít navázat na Glasgow 2019, kde prošel do semifinále. Mílařku Kristiinu Mäki a dálkaře Radka Jušku zbrzdilo zdraví, po udělení divokých karet jsou připraveni ukázat, že na HME (Radek své čtvrté, Kristiina třetí) patří. Výprava bude bohužel nakonec jen 15členná, sprinter Jan Veleba své zraněné tříslo nedoléčil tak, aby mohl reprezentovat.

Více o HME, třeba detaily k českému týmu viz Zaostřeno na www.atletika.cz/istanbul-2023

Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

Vytisknout