Reprezentanti jsou připraveni zabojovat

Reprezentanti jsou připraveni zabojovat
Aktuality
čtvrtek 23. února 2023
Halové mistrovství Evropy v atletice hostí od 2. do 5. března Istanbul a do turecké metropole odcestuje příští týden šestnáct českých atletů. Lada Vondrová, Tereza Petržilková a Filip Sasínek sdělili své rozpoložení před vrcholem na čtvrteční tiskové konferenci v hotelu Adria. Na dálku se také připojil šéftrenér reprezentace Pavel Sluka.

Jak již bylo avizováno v pondělí, česká výprava se bude opírat zejména o obhájce titulu ve vrhu koulí a letošní dvojku dle průběžných halových tabulek Tomáše Staňka a čerstvou národní rekordmanku ve skoku o tyči Amálii Švábíkovou, která z přihlášených závodnic na HME figuruje na třetí pozici. Nadějí na vysoká umístění je však mezi 13 individuálně startujícími více, bez šance není ani štafeta žen na 4x400 metrů, která už svou kvalifikací prakticky zajistila jedno finálové umístění (startuje jen šest týmů).

„Šampionát se koná ve stínu katastrofy, ale doufám, že atletika, a i naši atleti přispějí ke zlepšení atmosféry,“ uvedl šéftrenér reprezentace Pavel Sluka. „Do Istanbulu odcestuje 16 atletů, spoléháme na opory v čele s Tomášem Staňkem a Amálií Švábíkovou a věříme, že si svoje řeknou i zkušení Kristiina Mäki a Filip Sasínek. A těším se, že se obrací karta, že naši mladí jsou schopni navázat na své vzory finálovými výsledky a že jsou v týmu jména, která potáhnou reprezentaci v dalších letech,“ shrnul ambice týmu.

Sluka doplnil také víru, že dvojice Mäki a Jan Veleba, kteří nemohli kvůli zdraví startovat na HMČR, v Turecku budou závodit také. „Kristiina už je v tréninku a o jejím startu rozhodne tréninkový test. U Honzy, který si v pátek před MČR lehce natáhl tříslo, rozhodne lékařské vyšetření,“ vysvětlil.

Sasínkova forma graduje

Skvělou bilancí na halových mistrovstvích Evropy se může pochlubit mílař Filip Sasínek. Startoval čtyřikrát a jen při své premiéře v Praze 2015, kdy běžel 800 metrů, zůstal v rozběhu. Od Bělehradu 2017, přes Glasgow 2019 a předloňskou Toruň pak již nechyběl na 1500 m ani jednou ve finále, před šesti lety navíc vybojoval bronz. Letos se zatím prezentuje solidní formou, zaběhl si osobák na trojku (7:54.31 v Lucemburku) a na patnáctce svůj druhý nejlepší čas v hale 3:38.74 – opět na mítinku v Toruni, kde předloni předvedl své kariérní maximum, které je zároveň i národním rekordem.

Sasínkovu situaci však neulehčuje skutečnost, jak se zvedla za poslední roky konkurence, takže už jen zopakovat finále nebude snadné. „Pokaždé je těžké postoupit, patnáctistovka ale celá atletika se ohromně zvedla. Ale věřím, že už vím, jak se to má dělat. Ve finále je pak svým způsobem jednodušší něco předvést,“ říkal.

Svěřence Antonína Slezáka těší, že pozoruje podobný průběh sezóny jako v roce 2017. „Tehdy to nebylo úplně bůhvíjaké a pak se to povedlo směrem k vrcholu vygradovat. Letos cítím, že je to podobné,“ nechal se slyšet s odkazem zejména na víkend, kde ovládl patnáctku v rekordu šampionátu 3:40.24. V pátek jej ještě čeká poslední ostrý trénink a už nyní se těší, že bude v týmu i na poslední chvíli nominovaný kolega z disciplíny Jan Friš. „Je fajn, že se můžeme o sebe třeba před startem opřít. A hlavně pokračovat v sérii našich fotek z pokoje,“ vtipkoval.

Vondrová: nechci se svazovat

Čtvrtkařce Ladě Vondrové patří mezi ženami chystajícími se na Istanbul díky osobnímu rekordu z Czech Indoor Gala 51.57 čtvrté místo za superrychlými Nizozemkami Bol a Klaver a Polkou Kielbasinskou. Zatím však Vondrová na halové Evropě vždy skončila v rozběhu, nyní tak její ambicí musí být přinejmenším postup do semifinále. Zvlášť když se prezentovala na nedávném českém mistrovství výbornou rychlostní formou na dvoustovce (osobní rekord 23.36) a první okruh je při kontaktní halové čtvrtce zásadní pro úspěch.

„Ráda bych zopakovala výkon z Ostravy, a uvidíme, co mi to vynese, nechci se jako v minulosti svazovat očekáváními. Jsem ráda, že mám za sebou dva dobré závody s nejlepšími z Evropy, byly to pro mě super zkušenosti, i když tam byly nějaké taktické chyby,“ hodnotila Vondrová kvalitní starty na zlatých mítincích v Toruni a Liévin.

Celkově Lada tvrdí, že po nezdaru v Mnichově na sobě zapracovala ve všech směrech. „V tréninku už mám objemu dost, takže jsem přidala na kvalitě, změnila jsem techniku běhu a věci kolem jako fyzioterapie, regenerace,“ přibližuje. „Přemýšlím o každém kroku, proč ho dělám, jak ho dělám,“ dodala.

Petržilková: nasbírala jsem zkušenosti

Životní sezónu prožívá kolegyně z disciplíny Vondrové Tereza Petržilková. Dvakrát a celkem téměř o půl vteřiny si svěřenkyně Jana Hanzla vylepšila halový osobní rekord, přičemž druhý posun na 52.19 o minulém víkendu v Ostravě znamenal premiérový mistrovský titul, ostrý limit pro HME a dokonce překonání (o setinu) absolutního maxima z venkovního prostředí. Mezi čtvrtkařkami potvrzenými pro Istanbul jí díky tomu patří pozice v „top 10“, takže by určitě nechtěla přinejmenším zůstat v rozběhu jako před dvěma lety.

„V Toruni to byl můj první individuální start, tehdy jsem byla v tabulkách v polovině třetí desítky. Teď tam jedu sedmým časem. Za dva roky jsem nasbírala zkušenosti z HMS a ME a věřím, že jsem se posunula,“ říká Petržilková. „Ano, 52.19 jsem zaběhla sama, ale to u mě v minulosti spíš býval problém. Teď, když bude štěstí, soupeřky, vyhnu se kolizím, zkrátka sejde se spousta věcí, může to být ještě lepší,“ věří Tereza.

Zabojují i ve štafetě

Kromě toho, že Lada s Terezou potkají na individuální čtvrtce, obě jsou také očekávané opory štafety. Ta se nakonec kvalifikovala do Istanbulu díky zlepšením na republice od Petržilkové, ale také Marcely Pírkové a Nikoly Bendové. V závodě pouhých šesti týmů se může přihodit cokoli, dobře vědí.

„Je úžasné, že jsme se dostaly i se štafetou, už to je úspěch,“ radovala se z nominace Petržilková. „Bude chybět obvyklá opora v klukovské štafetě, můžeme být tím želízko my a zastoupit je. Budeme určitě usilovat o co nejlepší umístění,“ dodala. „Dostat se podle mě bylo těžší. Půjdeme do toho naplno, a mohlo by z toho být pěkný výsledek,“ doplnila ji podobně natěšená Vondrová.

Podpora pořadatelům od Evropské atletiky

Začátkem února postihlo Turecko ničivé zemětřesení. Ačkoli Istanbul zasažen nebyl, jedná se obrovskou katastrofu s desítkami tisíc mrtvých a miliony zasažených lidí. Dle prohlášení Evropské atletiky zveřejněném ve středu není pořádání podobné sportovní událost v době, jako je tato, prioritou. (Turci například zrušili své vlastní národní mistrovství.) Přesto přípravy na „Istanbul 2023“ pokračují a vše nasvědčuje konání i v této těžké době.

Evropská atletika toto rozhodnutí podporuje a oceňuje a nejen verbálně. Hodlá vzdát hold ztraceným životům a všem postiženým zemětřesením, zaměří se na bezpečnost sportovců a soutěže samotné, spolu s poskytováním pomoci a podpory lidem z Turecka a upustí od obvyklých slavnostních doprovodných akcí a aktivit a nebude probíhat žádná místní propagace.

Kontinentální asociace navíc daruje 1 euro z každé prodané vstupenky od 7. února samotnému HME. Dále EA vyzvala k video, hlasovým či písemným zprávám na podporu pořadatelů a jejich země. Případné finanční dary Turecku pak doporučuje směřovat na uznávané a renomované organizace, jako je například Agentura pro zvládání katastrof turecké vlády (AFAD).

Michal Procházka, foto: ČAS - Ivana Roháčková, reportáž: Adam Kolář

Fotogalerie