přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. října 2020, 08:00

„Trojka“ nabitá neobvyklou sezonou

Jestliže jsme druhé číslo časopisu Atletika stavěli na improvizovaných, „virtuálních“ akcích, v aktuální trojce jsme reflektovali zase jinak bezprecedentní období. Do čtvrt roku od července (namísto května) do září byly napěchovány takřka veškeré relevantní akce pod širým nebem. Vítejte u průvodce sezonou, kterou charakterizoval boj o záchranu domácí sezóny a alespoň části té mezinárodní.

Mnohé bylo za této situace složitější i pro naši redakci, jen zdánlivě je totiž příprava materiálů o aktuálním dění lehčí než originální texty jako rozhovory, pravidelné rubriky a podobně. Čtenáře však takové nářky nezajímají (právem), navíc kdo to má v dnešní době snazší? Proto se zmíním, ještě než vás provedu obsahem, o titulní straně. Věřím totiž, že pozitivní emoci, kterou vyzařuje. Obávám se, že ji budeme v následujících týdnech zase velmi potřebovat.

A teď již k náplni třetího čísla našeho magazínu, který uvozuje text o tom, jak vypadá situace s odloženou olympiádou, jaký je stav dalších přesunutých akcí, anebo co třeba museli pořadatelé udělat, aby zachránili nejstarší národní šampionát na světě. Trojku pak lze dá rozčlenit na čtyři tematické celky. Popis nejrozsáhlejší sekce o tuzemských mistrácích na dráze je vlastně velmi prostý: najdete je tu všechny, vyjma MČR na 10 000 m (viz „dvojka“). „Velký“ šampionát v Plzni myslím vešel svou úrovní do historie. Možná najdeme i v nedávné minulosti kvalitnější co do vítězů, ale v dalším pořadí to bylo leckde vskutku jedinečné.

Následuje část věnovaná mítinkům. Vedle „Odložila“ (viz 2/2020) se podařilo uspořádat i oba další české mítinky zařazené do světového okruhu mítinků, „Kladno hází & Kladenské memoriály“ a – jak už víte nejpozději z obálky – ostravskou Zlatou tretru. Stránku jsme věnovali také počinům našich atletů mimo domovinu. A hned na úvod této sekce jsme se zaobírali tím, jak „plonkové“ sezony využili ti, kteří mají ambici nejen sbírat zlaté medaile, ale i lámat rekordy. Dokladem, že jde o ideální rok k takovým pokusům, budiž hned další dva překonané „svěťáky“ v době, kdy byla trojka v tisku.

Speciální péči a tím i speciální pasáž si zasluhují běhy mimo dráhu. Zvláště ty silniční se svým shromažďováním mas účastníků patří mezi největší oběti pandemie, ovšem i vrchaři přišli letos kvůli krizi o své mezinárodní šampionáty. Ne však o MČR, které proběhlo na jesenickém Šeráku. A i vyznavači asfaltu mohli poměřovat síly alespoň s tuzemskou konkurencí. Povedlo se – byť mimo Pardubice, ale v nedaleké vísce – uspořádat vinařský půlmaraton jehož součástí je i mistrovství ČR. Ještě o něco cennější, protože jde již o století a čtvrt starou tradici – je uskutečnění ikonické běchovické desítky. A mimořádným počinem z mezinárodního pohledu je úspěšný útok na světový rekord na půlmaratonu na pražské Letné.

Publicistika na závěr čísla je zároveň nejskromnější sekcí. Věřím však, že vás zaujme jak rozhovor se skromným šampionem Jánem Volkem, v Česku dobře známým slovenským sprinterem, tak i ožehavé téma mimosoutěžních kontrol, které v posledních měsících zasáhlo do nejvyšších pater světové atletiky.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

moje neskromné přání u předešlého čísla o dokončené sezoně bylo díky práci pořadatelů a autorit již takřka naplněno. K jejímu dokonalému dotažení z pohledu MČR zbývají maraton a kros, ale i když by snad padly za oběť současné situaci, stejně jde o výjimečný počin atletického hnutí. Věřím, že náš časopis a jeho třetí letošní vydání toho bude připomínkou. A že po něm rádi sáhnete, nejen když se vám dostane do ruky, ale třeba i po nějakém čase.

Jako obvykle ještě připomínám několik cest, jak k vám časopis může doputovat a také náhled obálky (viz níže). Příjemné čtení.

Michal Procházka, šéfredaktor

JAK ČASOPIS POŘÍDIT: ATLETIKA.CZ/PREDPLATNE