přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. října 2020, 10:00

Dva světové rekordy ve Valencii

Hned dva světové rekordy v bězích na 5000 metrů žen a 10 000 metrů mužů byly k vidění na speciálním běžeckém mítinku ve španělské Valencii. Novými držiteli historického světového maxima se stali Uganďan Joshua Cheptegei a Etiopanka Letesenbet Gideyová.

Již samotný název mítinku NN Valencia world record day dával jasně najevo, jaké jsou ambice tohoto závodu. Na programu byly pouze dva běhy. Na pětce se měla pokoušet o překonání světového rekordu Etiopanka Letesenbet Gideyová a na desítce se o totéž snažil Uganďan Joshua Cheptegei.

Jako první přišel na řadu závod žen na 5000 metrů. V úvodu se ujala tempa domácí mílařka Esther Guerrerová, která probíhala prvním kilometrem v mezičase 2:51. Následně ji na čele vystřídala stýplařská světová rekordmanka Beatrice Chepkoechová, která odvedla skvělou práci, když proběhla dvojku za 5:42.73 a trojku v mezičase 8:31.87. Posledních pět kol už pak běžela dvaadvacetiletá Gideyová pouze proti světelnému značení, které průběžně ukazovalo hodnotu světového rekordu. Kilometr před cílem měla už na vysněnou metu krajanky Tirunesh Dibabaové náskok devíti vteřin, a i když mírně zpomalila, přesto si s přehledem doběhla pro nový světový rekord 14:06.62. Z dosavadního rekordního zápisu Dibabaové z Osla 2008 ukrojila přesně 4.53 vteřiny a stala se třetí po sobě jdoucí etiopskou světovou rekordmankou po Meseret Defarové a již zmiňované Tirunesh Dibabaové. „Překonání tohoto rekordu bylo mým dlouholetým snem. Dalším cílem by mohl být světový rekord na desítce,“ naznačila své budoucí ambice na následné tiskové konferenci. Jako druhá finišovala Uganďanka Winnie Nanyondová, která při své premiéře na této trati zaznamenala 15:57.16.

Ugandský vytrvalec Joshua Cheptegei je beze sporu za poslední rok nejvýraznější postavou na dlouhých distancích. Na mistrovství světa v Dauhá se radoval z titulu světového šampiona na trati 10 000 metrů a nyní je již trojnásobným světovým rekordmanem. První rekord zaznamenal v únoru tohoto roku v silničním závodě na 5 kilometrů. V srpnu pak uběhl na mítinku Diamantové ligy 5000 metrů za 12:35.36, čímž překonal téměř o dvě vteřiny šestnáct let starý světový rekord Etiopana Kenenisy Bekeleho. Poté se přesunul na domácí základu do ugandské Kapchorwy. Po nedělním příletu do Valencie si pochvaloval, že to byla doposud nejlepší příprava v kariéře.

Prvním vodičem závodu byl Australan Matthew Ramsden, který probíhal trojkou v mezičase 7:52.79 a pak tuto pozici přenechal Nicolasi Kimelimu, který byl shodou okolností do valencijského závodu vedoucím mužem letošních světových tabulek na trati 10 000 metrů. Kimeli byl v polovině trati za 13:07, což bylo vteřinu rychleji než Kenenisa Bekele v Bruselu 2005. Poté už šel do čela Cheptegei. Chvilku se zdálo, že zpomaluje, ale od sedmého kilometru naopak své tempo zvyšoval a cílem proběhl v novém světovém rekordu 26:11.00. Jen 54 dnů poté, co Bekelemu sebral historické světové maximum na pětce, připravil Cheptegei toho samého atleta také o rekordní zápis na dvojnásobné distanci. Ugandská hvězda vylepšila hodnotu světového rekordu o 6.53 vteřiny a osobní rekord z vítězného mistrovství světa v Dauhá si Cheptegei posunul o více než půl minuty a je devátým mužem historie, který má současně v držení světové rekordy na pětce i desítce. „Chtěl jsem splnit velká očekávání a jsem šťastný, že se mi to podařilo. Mým cílem bylo přepsat historii, aby si lidé mohli v této nesnadné době užít něco pěkného. Je to pro mě velký den,“ nechal se slyšet. Druhý Nicolas Kimeli zaběhl 27:12.98.

Joshua Cheptegei letos zatím startoval ve třech závodech a ve všech dokázal překonat světový rekord. Nyní má před sebou 17. října mistrovství světa v ½ maratonu. Také v polské Gdyni bude nejspíš největším favoritem na zisk titulu a je otázkou, zda i svůj čtvrtý start v této sezóně ozdobí dalším světovým rekordem.

Petr Jelínek

Vytisknout