Holuša: Istanbul mi otevřel dveře

pondělí 6. března 2023
Po 11 letech se Jakub Holuša vrátil na vrcholnou akci do Istanbulu. V rozhovoru, který nám poskytl, se ale jen nevzpomínalo na jeho první velkou medaili, na HME působil jako trenér, a tak bylo na místě i hodnocení výkonů českých běžců.

Poslední šance získat pro českou atletiku na 14. halovém MS medaili a půlkař Jakub Holuša ji takticky i rychlostně vyzrálým způsobem proměnil. Tak jsme uvedli článek na atletika.cz z Istanbulu, kde v březnu 2012 získal tehdejší svěřenec Dalibora Kupky.

A zde autentický popis průběhu: Po seběhu se nikdo nechtěl ujmout tempa, a tak na chvíli do této pozice vyplynul 24letý rodák z Opavy, hned při náběhu do druhého okruhu však za to vzal polský favorit Kszczot a razantně se zrychlilo. Holuša se bez větších potíží chytil, udržoval se v kontaktu s čelem, zvládl souboje na lokty se soupeři a do posledního okruhu vbíhal na třetí pozici. V něm prokázal největší zrychlení Etiopan Mohammed Aman, jenž se objevil v cíli po 1:48.36, za ním si však o 26 setin zpět dospurtoval pro stříbro český půlkař! Bronz pak sebral unaveném tahounovi závodu Kszczotovi na cílové čáře Brit Andrew Osagie.

„Je to fantastické, nemám slov. Před finále jsem moc nespal, protože jsem myslel na medaili, dokonce i na zlato,“ rozplýval se po závodě Holuša. „Tempo bylo pomalé, pak za to vzal Ksczot a stupňoval to. V takových momentech je třeba správně zareagovat, roli může hrát každá setinka. Možná jsem měl zaútočit trochu dřív a třeba bych Amana porazil, ale i tak je to úžasné,“ radoval se (Celý rozhovor zde).

„Byl jsem dobře připravený. Nastartovalo mi to kariéru a otevřelo dveře do světové atletiky, byla to přeci jen první medaile,“ vzpomíná Holuša jen v dobrém s odstupem mnoha let. V rozhovoru uslyšíte, nejen co se mu vybavilo z Istanbulu před lety (třeba který ze soupeřů si zapomněl akreditaci), v druhé části jak v nové pozici viděl vystoupení čtveřice českých běžců.

text: Michal Procházka, Adam Pražák, video: Adam Kolář, foto: Jan Kucharčík