přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. srpna 2013, 15:24

Dvořák: budeme rádi za každou medaili

Šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák vzhlíží k nadcházejícímu mistrovství světa s optimismem. Počet cenných kovů jako obvykle odhadovat nechtěl, věří však v minimálně jednu. (V článku také videorozhovor)

Není divu. I bez dlouholeté opory Barbory Špotákové, která přivezla medaili ze všech šampionátů v letech 2006 až 2012 (včetně třech MS v řadě), jsou v českém týmu vážní adepti umístění na pódiu. Za všechny jmenujme ty nejvýraznější: Zuzana Hejnová a Vítězslav Veselý. Čtvrtkařka překážkářka Hejnová vládne světovým tabulkám a s předstihem si zajistila triumf v Diamantové lize – potřebuje pouze startovat ve finále v Curychu –, oštěpař Veselý zaujímá v letošních statistikách druhou pozici za Rusem Tarabinem a i on má blízko k diamantové trofeji – při posledním mítinku v Bruselu mu k ní stačí i třetí místo.

„Je to historicky druhá největší česká výprava, věřím, že bude patřit i k těm nejúspěšnějším,“ vyjádřil se šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák na adresu 28členného týmu, který spolu s doprovodem čítá 52 osob. „Až na dva závodníky budou mít všichni na místě své osobní trenéry a také jsme vybrali o něco dražší bydlení blíže stadionu,“ přibližuje hlavní kouč snahu svazu, aby reprezentanti měli co nejlepší podmínky k maximálním výkonům. „Navnadila nás halová Evropa v Göteborgu (pět medailí). A i když světový šampionát je „jiná liga“, máme několik želízek v ohni. Počet vám neřeknu, ale budeme rádi za každou medaili, kterou čeští atleti přivezou,“ uvedl Dvořák na adresu svých svěřenců.

Důležitou informací je, že jsou všichni zdraví. „Nejvíc nemocný jsem já a František Fojt,“ vtipkoval šéftrenér na adresu svou a ředitele ČAS, který jako první dorazil do dějiště šampionátu, kde již včera začal kongres IAAF. „Věřím, že všichni, co odjíždějí, jsou provozuschopní,“ dodal o něco vážněji Dvořák, který jako trojnásobný mistr světa v desetiboji litoval vůbec první absence zástupce v této parádní české disciplíně. Jak už bylo dříve oznámeno, Adam Sebastian Helcelet nemůže do Moskvy ze zdravotních důvodů odcestovat, stejně jako mílařka Tereza Čapková – Helcelet se zranil při Velké ceně v Táboře, Čapková ve finále univerziády v Kazani. Jinak by výprava dosáhla třiceti závodníků, čímž by vyrovnala rekordní účast v Aténách 1997.

Jaká bude Moskva

„Předpokládám atleticky vzdělané publikum, ne jak Americe, kde se tam přijdou nasvačit,“ sdělil Tomáš Dvořák svá očekávání od atmosféry na olympijském stadionu v Lužnikách. Spíše šéftrenéra překvapila nominace domácí výpravy. „Rozhodně tedy nemají narváno v každé disciplíně třemi lidmi,“ divil se trochu.

Ti, kteří však budou na startu, mohou očekávat bouřlivou podporu publika. Nebojí se toho očekávaná opora Zuzana Hejnová, byť už na MS startuje popáté? „Zažila jsem něco podobného teď na „diamantovce“ v Londýně, kde celý stadion hnal dopředu Perri Shakes-Draytonovou. A přesto jsem ji dokázala porazit. Takže ne, nebojím,“ tvrdí sebevědomě.

Pro Ladislava Prášila to bude na rozdíl od zkušené Hejnové na mistrovství světa premiéra (zatím startoval jen na evropských šampiátech), a tak se na Moskvu dívá trochu jinak. „Těším se, jak to tam bude probíhat, jaká bude na atmosféru na stadionu,“ říká.

Více o dvojici Hejnová - Prášil zde.

Vidorozhovor s šéftrenérem

Michal Procházka, foto: M. Hrych

Vytisknout