přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. prosince 2022, 07:45

Další čtyři ceny v rámci WA Awards 2022

Prezidentská cena putuje na Ukrajinu, jako členská federace byla vyzdvihnuta brazilská, nejvýraznější počin fair play předvedly dvě elitní tyčkařky a jako fotografie roku byl vybrán snímek pádu do vodního příkopu. To jsou další dílčí výroční ceny z World Athletics Awards 2022. Atleti roku a vycházející hvězdy budou vyhlášeni během tohoto pondělí.

„President’s Award“ pro ukrajinský svaz

Podle prezidenta Světové atletiky Sebastiana Coea o své výroční ceny neměl pochyb. „To, co prezident Ukrajinské atletické federace, trenéři a atleti udělali, si zaslouží respekt a uznání všech,“ uvedl při předávání ocenění šéfovi ukrajinského svazu Jevhenu Proninovi.

Po ruské invazi na Ukrajinu byla zdejší atletika nucena improvizovat, z velké části se elitní sportovci rozutekli a (i za pomoci fondu spoluzaloženého WA) trénovali různě po Evropě a jinde ve světě. Nakonec byli schopni soutěžit na velkých mezinárodních akcích a navzdory okolnostem nemálo uspěli.

„Na každém letošním šampionátu naši sportovci bojovali o medaile, ukázali jsme naši vlajku a slyšeli jsme naši národní hymnu,“ uvedl prezident Pronin. „Ale stejně důležité je, že to dalo lidem z naší země příležitost mluvit s mezinárodními médii, aby věděli, co se děje na Ukrajině,“ dodal.

„Není to jen federace; jsou to trenéři, administrátoři a podpora, kterou jste měli na vládní úrovni,“ zdůraznil Coe. „Toto ocenění je skutečně pro vás všechny, ale zejména pro vás, Jevheni, za mimořádné úsilí, které jste vynaložil na udržení sportovců v soutěžích a v tréninku. Byl to jeden z největších přínosů, který kdokoli udělal našemu sportu za velmi dlouhou dobu.“

Cena prezidenta, poprvé udělená v roce 2016, oceňuje výjimečné zásluhy o atletiku. Mezi minulé vítěze ceny patří britská novinářka Vikki Orvice, švýcarský ředitel mítinků Andreas Brugger, jamajská sprinterská superstar Usain Bolt či keňská vytrvalkyně Tegla Loroupe.

„Member Federations Award“ do Brazílie

„Confederacao Brasileira de Atletismo“ obdržela Cenu členských federací, která se uděluje za činnost jdoucí nad rámec obvyklé práce pro sportovce, fanoušky a širší komunitu. Brazilci uspěli mezi šesticí nominovaných za každou „kontinentální“ asociaci.

Federace hostila v roce 2022 šest mezinárodních akcí, včetně mistrovství Jižní Ameriky U18 a U23, krosových šampionátů Jižní Ameriky a panamerický, bronzový mítink WA Continental Tour a mezinárodní Grand Prix. Vedle toho zajistil svaz dvě revoluční sponzorské smlouvy, z nichž mají prospěch elitní atleti v zemi a zároveň poskytují podporu sportu na základní úrovni.

Brazilská atletická konfederace je mladá, byla založena v roce 1977. V pátek 2. prosince tak oslavila teprve své 45. výročí. Ambice jí však nechybí, v 60 atletických tréninkových centrech sport představují dětem od šesti let, účastní se všech akcí s kompletními týmy a svým elitním atletům kupříkladu nabízejí zdravotní plány.

Cena fair play pro dvojici tyčkařek

Vítězkami ceny Mezinárodního výboru pro fair play (CIFP) v rámci WA Awards 2022 byly z trojice finalistů vybrány Katie Nageotte a Holly Bradshaw. A podle udělujících institucí tentokrát čin přesahuje tradiční férový projev během soutěže.

Na MS v Oregonu se Bradshawová zranila poté, co jí praskla tyč během rozcvičky. Její soupeřka Nageotte ji okamžitě přišla podpořit. Britka se vzdala závodění, byť teoreticky mohla pokračovat v soutěži, za což to schytala na sociálních sítích. Znovu se ozvala Američanka a zastal se jí na Twitteru.

Nageotte se ozvala z více důvodů, jednak je podle ní „Holly nejtvrdší atletka, kterou kdy potkala“. „A taky je to urážlivé pro náš sport jako celek – když zlomíte tyč, je to jako vzít kovovou baseballovou pálku a udeřit s ní do kovové tyče tak silně, jak jen můžete,“ odmítla zlehčování nehody, která se kolegyni přihodila.

Bradshaw ocenila podporu od soupeřky a dodala: „Od nikoho by se nemělo očekávat, že bude rozumět všemu kolem o skoku o tyči, ale stačí si uvědomit, že to, co říkáte doma a zveřejňujete online, člověka skutečně ovlivňuje. Umístění online způsobí velké škody.“

Všichni zúčastnění se pak shodli na tom, že útočné komentáře na internetu jsou škodlivé a že je třeba na ně i tímto způsobem upozornit. „Toto ocenění je důležité pro příští generace, protože jsem vždy chtěla ukázat, že můžete být nelítostným a fenomenálním soupeřem, a přitom být dobrým člověkem. Je pro mě důležitější, aby si mě pamatovali jako slušnou lidskou bytost než dobrého sportovce, a pokud mohu mít obojí, pak je to skvělé,“ uvedla úřadující olympijská vítězka Nageotte.

CIFP byl založen před více než 50 lety, aby podporoval principy fair play ve sportu: férové soutěžení, respekt, přátelství, týmový duch, rovnost a sport bez dopingu. Oceňuje ty, kteří respektují psaná i nepsaná pravidla sportu, mezi něž patří integrita, solidarita, tolerance apod., a kteří jdou ostatním příkladem na hřišti i mimo něj. Jen v souvislosti s MS bylo od roku 2003 rozdáno deset cen.

Fotografií roku je stýplařská momentka

Porota složená z trojice odborníků a dvou zástupců atletů (Valerie Adams, Raquel Cavaco Nunes, Ivo Gonzalez, Renaud Lavillenie a Pascal Rondeau) vybrala z trojice finalistů jako snímek roku pád Němky Ley Meyer na vodní překážce v rozběhu stýplu na mistrovství světa v Oregonu.

Martin Rickett fotku pořídil na kameru ovládanou na dálku umístěnou k překážce před začátkem programu. „Z dálky jsem viděl, jak někdo spadl, a tak jsem stiskl dálkové ovládání, ale nevěděl jsem, jestli foťák sepnul,“ přiblížil autor pracující pro PA Media. Až po skončení soutěží toho dne zjistil, jestli se snímek povedl. „Děkuji za uspořádání této soutěže. Je skvělé, že fotografové zaměření na atletiku mají šanci být vidět po celém světě.“

S nadhledem nepříjemné zakopnutí a nechtěnou koupel nahlížela jeho hlavní aktérka Meyer. „Závod jsem dokončila a můj čas nebyl ani tak pomalý. To mi dodalo jistotu, že když se všechno sejde, dokážu uspět. A přesně to se stalo o pár týdnů později na ME v Mnichově,“ uvedla německá běžkyně, která pak na domácí půdě získala evropské stříbro.

„I když to pro mě osobně nebyl zrovna nejlepší okamžik, samotná fotka je neuvěřitelná,“ dodala. „A při zpětném pohledu svým způsobem shrnuje, jak celá moje sezóna vypadala. Rok 2022 byl pro mě horskou dráhou vzestupů a pádů a ilustruje, jak pokaždé, když spadnu – doslova nebo obrazně řečeno – vždy vstanu.“

Martin Rickett pracuje pro PA Media se sídlem v britském Manchesteru. Od svého nástupu v roce 2001 pokrýval několik olympiád a her Commonwealthu, mistrovství světa a Evropy v atletice. Věnuje se i fotbalu, od Premier League po ME či MS.

------

Hlavní ceny pro atlety roku a vycházející hvězdy pak budou slavnostně odhaleny v pondělí 5. prosince.

Michal Procházka, foto: WA a Martin Rickett

Vytisknout