přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Boleslav Patera

Tento díl trenérského seriálu je věnován jednomu z nejúspěšnějších tyčkařských koučů naší atletické historie. Boleslav Patera totiž během své trenérské kariéry dokázal připravit nespočet úspěšných reprezentantů.

Sám Patera se ve svých sportovních začátcích věnoval plavání. Ovšem po krátké době přesedlal na královnu sportu, když si ho vybral trenér Pavel Beran. Pod jeho vedením získal několik mládežnických titulů mistra republiky a v roce 1984 se stal mistrem republiky i v seniorské kategorii. V letech 1981-82 reprezentoval na dvou mezistátních utkáních a jeho osobní rekord ve skoku o tyči je 530 centimetrů v hale i venku. Poté jeho výkonností růst zastavil bolavý kotník, který se dva roky pokoušel neúspěšně vyléčit. Proto tedy ukončil aktivní atletickou kariéru a odešel hledat nové sportovní výzvy, která našel hlavně v horolezectví a triatlonu.

Po ukončení závodní činnosti v roce 1986 se stal trenérem ve VŠ Praha, kde začínal jako tyčkařský trenér žáků. Zlepšování jeho svěřenců ho začalo naplňovat natolik, že se trenérské činnosti začal věnovat opravdu naplno.

Během své trenérské kariéry připravoval takové tyčkařské osobnosti, jako byla Kateřina Baďurová (Janků), Pavla Hamáčková (Rybová), Daniela Bártová, Jiřina Ptáčníková, Štěpán Janáček nebo Adam Ptáček.

Jeho svěřenci získali okolo osmdesáti národních seniorských titulů. Vybojovali pět medailí na světových šampionátech (Kateřina Baďurová – MS 2007 stříbro, Pavla Hamáčková – HMS 2001 zlato a MS 2005 bronz, Adam Ptáček HMS 2004 stříbro, Jan Kudlička HMS 2014 bronz). K tomu ještě přidala Pavla Hamáčková evropský titul na HME 2000 a Jan Kudlička byl bronzový na ME v Curychu. Daniela Bártová pod jeho vedením překovala 14 světových a 30 evropských rekordů v této disciplíně.

V současné dobře připravuje naše dva úspěšné tyčkaře. Jana Kudličku, který je dvojnásobným medailistou z velkých mezinárodních akcí a také čerstvého českého rekordmana ve skoku o tyči z letošní sezony a sedmého z MS v Pekingu Michala Balnera. 

Vytisknout