přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Skoky

 

Čtvrtý týden našeho miniseriálu věnujeme skokanům. Snad jedině v dálkařském sektoru mezi ženami najdeme opravdovou suverénku sezony – Reeseovou. Jinde se o trůn dělí dva či tři atleti – sledujeme tři hlavní prvky, tedy vítěz(ka) mistrovství světa a Diamantové ligy a majitel(ka) výkonu roku. Druhým extrémem je opět ženská disciplína, tyčka, kde si pozice rozdělily Murerová, Suhrová a Silkeburgová. Mezi muži je nejobvyklejší rozdělení mezi dvě výrazná jména.

ŽENY

Výška: Střídání stráží
Evropská i světová atletka předešlé sezony Blanka Vlašičová zažila určitý ústup ze slávy. A to přesto, že se letos 28leté Chorvatce podařilo obhájit diamantovou trofej z loňska, když ji k tomu posunula čtyři první místa na jednotlivých mítincích. O zbylá privilegia však přišla a zdá se, že ani experiment s vynechanou halou jí příliš neprospěl.

Přitom první tři starty v sezoně jí přinesly vítězství a výkonnost, i když na Vlašičovou slabší, mírně rostla. Po druhém místě v New Yorku se doma ve Splitu teprve v pátém závodě přenesla přes dva metry, do MS se jí to však již nepovedlo zopakovat a připsala si i další prohry (Lausanne a Eberstadt). Do Tegu pro údajné menší zranění málem neodcestovala, na výkonu při šampionátu to však nebylo znát. S 203 cm přišla pouze na pokusy o obhajobu titulu, skočila tu nejvýše v sezoně a navíc již posté v kariéře přes elitní dvoumetrovou hranici.

Ačkoli „přišla“ Vlašičová o zraněnou rivalku Friedrichovou či podruhé těhotnou Hellebautovou, osud jí přihrál jinou přemožitelku, Annou Čičerovovou. Vedle mistrovství světa s ní prohrála i poslední dva starty v sezoně, v Záhřebu i při diamantovém finále v Bruselu. A to se 29letá Ruska vrátila kvůli mateřské pauze do sektoru také až v létě. Ani ona v úvodu sezony nikterak nezářila, až přišel národní šampionát v Čeboksarech, kde letos poprvé překonala dva metry a hned šokovala 207 centimetry.

Díky nim se stala čtvrtou skokankou historie, výše skočila dokonce jen rekordmanka Kostadinovová a aktuální soupeřka Vlašičová, další Bulharka Antonovová zapsal rovněž nejlépe 207. V top desítce výkonů nadále vládne se šesti zápisy Kostadinovová, Čičerovová se přiřadila na deváté místo. Následný měsíc ladění před MS se jí oplatil ve zlatě, a že se v Čebokaserech nejednalo o úlet, potvrdila také svým druhým skokem kariéry (205) při diamantovém finále v Bruselu.

Tyč: Žena šampionátu a ty druhé
Poté, co už třetím rokem nedominuje Jelena Isinbajevová, ukazuje teď tato disciplína mnohem více na nevyzpytatelnost, kterou jí – mezi muži – dlouhodobě přisuzujeme. A propos, stále úřadující světová rekordmanka … Její někdejší výkonnosti se nikdo příliš nepřibližuje, ani ona sama. Před Tegu startovala dvakrát v hale, dvakrát venku, pokaždé vítězně, ale na MS tvrdě narazila šestým místem. Ani na čele statistik ji nenajdeme, se 476 cm by to bylo i za současné situace překvapením.

Letošním tabulkám vládne její vrstevnice Jennifer Suhrová (dříve Stuczynská) se 491 cm, která podobně jako ruská rekordmanka šetřila starty. Ani 29leté Američance však klíčový závod nevyšel, v Tegu na ni zbyla příčka těsně pod stupni vítězů. Její výkon roku se však zapsal vysoko do dlouhodobých tabulek (na 16. místo), zůstala s ním totiž centimetr za osobákem, což mimo jiné znamená druhý nejvyšší skok historie, který nepředvedla Isinbajevová.

Tu najdeme v letošních statistikách ještě za dalšími dvěma jmény. Více prostoru si zaslouží další zkušená tyčkařka Fabiana Murerová. Letos 30letá Brazilka aktuálně sedí na obou světových trůnech, po halovém zlatu z Dauhá triumfovala i pod otevřeným nebem v Tegu. A navíc ve vyrovnaném jihoamerickém rekordu 485 cm. To přebije její nezdary v Diamantové lize, kde z šesti startů dokázala jediný proměnit v prvenství. K trofeji za celý seriál přitom stačilo Němce Silkeburgové pouze o jedno vítězství navrch, těsně jej uhájila před finišující Suhrovou.

A vrátím se ještě k třetí ženě tabulek, Martině Strutzové, která generačně patří k současné elitě, z uvedených skokanek je pouze krajanka Silkeburgová výrazně mladší. Strutzová zaznamenala ve třiceti letech úctyhodný výkonnostní skok. Sezonu začínala s osobákem 452 cm a v jejím průběhu si jej vylepšila o tři decimetry až na 480, za něž brala v Tegu stříbro. V této souvislosti nelze nezmínit, že bronz brala další zkušená, 31letá skokanka, Ruska Feofanovová. Dá se očekávat, že po Londýně přijde v tyčce značná generační obměna.

Dálka: Pestrobarevný svět kolem královny
Na první pohled by se mohlo zdát, že dálkařky „servírují nudu“ v osobě jediné vládkyně. Brittney Reeseová si totiž v sezoně podmanila vše: obě obhajoby – na mistrovství světa v Tegu i diamantovou trofej, ale i letošní tabulky. Někdejší basketbalistka a stále teprve 25letá Američanka však nebyla takovou suverénkou, byť pouze z dálkařského sektoru neodešla za celý rok hůře než s třetím místem. Při nelehkém boji o domácí titul se vzepjala k osobnímu rekordu 719 cm, s krajankami sváděla bitvy i při Diamantové lize.

Američanky DeLoachová, Jimohová ani Polková sice na mistrovství světa neuspěly, avšak nahradily je soupeřky z východní Evropy, které Reeseovou pořádně potrápily. Ruska Kučerenková, Lotyška Radevičová i Běloruska Mirončik-Ivanovová se vešly do pouhých osmi centimetrů za vítězku. A to se ještě nedařilo úřadující olympijské vítězce Brazilce Maggiové, která skončila mimo užší finále, či dvěma letos sedmimetrovým Ruskám, sedmé Klučinové (705) a Zajcevové (701), jež vypadla hned v kvalifikaci.

Je-li vám druhé jméno povědomé z jiné disciplíny, nepletete se, jde o někdejší čtvrtkařku s osobním rekordem 49.49, která z ME 2006 v Goteborgu odvezla štafetová zlato a individuální bronz! Do budoucna bude třeba ještě se Zajcevovou v sektoru počítat, před měsícem jí bylo teprve 27. A že půjde i v příštím roce o mimořádně zajímavou disciplínu potvrzuje i 24 žen, které letos přeskočily 680 cm, mezi nimi i Ruska Černovová, která by dálku ráda skombinovala s vícebojem.

Trojskok: Z vyrovnané čtveřice vystoupila…
… Olga Saladuchová. Přestože v sezoně ani zdaleka nedominovala co do výkonnosti, výsledkově na v červnu 28letou Ukrajinku nestačí z elitní tabulkové čtveřice nikdo. Ve finálových závodech neskončila hůře než druhá a podmanila si tím mistrovský závod v Tegu, přestože o medailích rozhodoval decimetr, i diamantový seriál, v němž zvítězila při čtyřech dílech. A Saladuchové vlastně patří i nejdelší skok sezony, když při DL ve Stockholmu jako jediná překonala o 6 cm 15 metrů, leč s nedovolenou podporou větru.

A tak zůstaly statistiky ještě našlapanější než soutěž na mistrovství světa. Na čele zůstala Kubánka Savigneová, na MS však musela odstoupit pro zranění a stejně jako ona, 14.99, skočila letos nejlépe i Kolumbijka Ibargüenová, v Tegu bronzová. O centimetr zpět zůstala Saladuchová, o další dva pak vicemistryně světa kazašská Rypakovová.

MUŽI

Výška: Dvě sezony, halová a venkovní
Zatím jsme se při revizích disciplín letošního roku hale téměř vyhýbali. V rámci výšky však nemůžeme opomenout fakt, že Ivan Uchov vyhrál v zimní části sezony všech svých sedm startů včetně halového ME. 25letý Rus navíc vážně (leč neúspěšně) útočil i na světový rekord. I tak jeho 238 zůstalo i po létě nepřekonaných. Všichni dobře vědí, že Uchov zdaleka není pod otevřeným nebem tak suverénní. Přestože dělal, co mohl, na medaili si nesáhl a nejvýše skočil „jen“ 234.

Venkovní sezona patřila Jessemu Willamsovi. Paradoxně se zanedlouho 27letému Američanovi dařilo dosud více v hale, ale ani zde si zatím nesáhl na žádnou z medailí, nejlépe dopadl na HMS 2010, kde skončil pátý. Pod otevřeným dokonce vždy uvízl v kvalifikaci, dvakrát na MS a jednou na OH. Vše si vynahradil letos, kdy jej jako adepta medaile správně odhadl i Jaroslav Bába – jemu samotnému vyšel halový vrchol a rozhodně se neztratil ani v Tegu.

Williams mnohokrát odešel z pole poražen – ostatně v diamantové lize zvítězil jedinkrát z šesti příležitosti, nakonec se souhrou okolností získal prvenství v celém seriálu. Na mistrovství světa se však zdálo, jako by měl vše ve své moci, přestože titul získal „pouze“ díky lepšímu zápisu před Rusem Dmitrikem. Stejný soupeř jej následuje i v konečných letošních statistikách, přičemž Williams skočil 237, Dmitrik o centimetr méně a spolu s ním jeho krajané Šustov a Silnov, prvně jmenovaný skončil na MS až osmý, druhý se dokonce nevešel ani do nominace. I přes relativní nezdar zůstávají Rusové velmocí číslo jedna.

Tyč: Sázka do loterie
Polsko se na mistrovství světa vytasilo dvěma trumfy, z nichž se vedle čtvrtého Michalského ukázal být pravým esem 22letý Pawel Wojciechowski. Už v hale na sebe tenhle mladík upozornil 586 centimetry, venku se však této výkonnosti zpočátku nepřibližoval. Ještě při zisku titulu na ME mladých atletů v Ostravě si vylepšoval letošní maximum teprve na 570. Během měsíce však přidal dva decimetry, přesně 21 cm, a jako s lídrem tabulek se s ním muselo počítat na medaili.

Přeci jen se však očekávalo, že Renaud Lavillenie ze sebe nedostal vše. V Tegu však tyto předpoklady o tři roky starší Francouz nepotvrdil. Naopak se musel spokojit s bronzem, když jej předstihl v kontinentálním rekordu skákající Kubánec Borges. Wojciechowski skočil stejně jako on 590, ovšem s čistším zápisem, z čela tabulek už jej po MS nikdo nesesadil. Pro Lavillenie byla cena útěchy diamantová, k níž si pomohl čtyřmi dílčími výhrami.

Dálka: Přišel, viděl, zvítězil
Málokdo s ním počítal, snad proto, že se (před pár dny) 34letý Američan ukázal před MS při pouhých třech startech, z nichž nejlépe skončil čtvrtý na „diamantovce“ v Šanghaji a na domácím šampionátu až v poli poražených desátý. Kvalifikovat se však Dwight Phillips jako obhájce nepotřeboval a v Tegu si počínal jako pravý mistr. Prvním skokem do finále, v němž si titul zajistil v druhém kole. Na vynikající 845 cm nedokázal nikdo odpovědět a Phillips přidal už svůj čtvrtý titul mistra světa.

Ani Mitchell Watt, který během sezony pozvedl rekord Oceánie na 854, a ve vydařeném roce neodešel z mnoha startů pouze čtyřikrát ze sektoru jako vítěz a – až na Curych – to bylo vždy do třetího místa. Ani zaváhání ve finále Diamantové ligy však 23letého Australana nestálo prvenství v celém seriálu.

Celkový pohled na letošní statistiky ukazuje nárůst průměru elitní dvacítky. Přispěl k tomu i třetí muž tabulek a dálkařský „objev roku“ Ngonidzashe Makusha ze Zimbabwe. 24letý student v USA vylétl „odnikud“ na 840 cm a v Tegu urval bronz, na rozdíl od tápajícího Saladina, který skočil v sezoně stejně, ale na MS vyhořel už v kvalifikaci. Za 820 se dostalo 21 dálkařů.

Trojskok: Zraněný rekordman a dva objevy
Teddy Tamgho měl za sebou parádní halovou sezonu, již korunoval dvojnásobným překonáním světového rekordu při mistrovství Evropy. Velká očekávání vzbuzoval 22letý Francouz i pro hlavní část roku, zvlášť pro nás, když se vzhledem k věku mohl objevit na šampionátu v Ostravě. Na rozdíl od jiný slavných vrstevníků, jako třeba krajana Lemaitra, tak učinil, ovšem do soutěží nakonec nezasáhl. Zranil se už v rozcvičce v kvalifikaci. Vynikajícím výkonem 17.72 jej zastoupil objev číslo jedna, Ukrajinec El-Sheryf, v dalším průběhu sezony však zdaleka nezopakoval veleskok z Ostravy.

A tak přišel objev číslo dva, ještě o rok mladší Američan Christian Taylor. Do sezony vstoupil s osobním rekordem jen lehce přes sedmnáct metrů, ovšem již v hale začal pracovat na svém zlepšení (17.36). V létě pak kraloval univerzitnímu mistrovství USA i následnému seniorskému šampionátu ve skvělých výkonech, byť je znehodnotil přílišný vítr v zádech. Svůj nejlepší kousek si však Taylor schoval ještě na lepší chvíli, na finále mistrovství světa. Výkonem roku 17.96 zaskočil i Phillipse Idowu, který si brousil zuby na další titul. Britovi zůstala „jen“ trofej pro vítěze Diamantové ligy, kde si připsal hned čtyři dílčí prvenství.

----
Vyhodnocení ankety z minulého týdne naleznete v Zaostřeno na. Možnost vybírat ze skokanů máte jako obvykle v pravém menu.

Vytisknout