přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Překážky a víceboje

 

Třetí díl miniseriálu v rámci pravidelné rubriky patří sprinterům překážkářům a všestranným vícebojařům. Volba jedničky je tentokrát jednoznačná pouze na 100 m př., kde kralovala Pearsonová natolik, že byla zvolena za světovou atletku roku, a v sedmiboji, v němž razantně usedla na trůn Černovová. Ani tyto dvě dámy však letos nebyly stoprocentní a u dalších jmen už je to jen a jen více zamotané. Pomineme-li specifický desetiboj, v němž je pozice lídra tabulek (Eaton) a vítěze dlouhodobého seriálu (Suárez) oproti světovému šampionovi Hardeemu patrně nejslabší, najdeme nepochybně nejpestřejší jmenný seznam hvězd na stodesítce překážek.

ŽENY

100 př.: Jedničkou Pearsonová, dvojkou Carruthersová
Světová atletka roku podle IAAF si jistě zaslouží označení královna i ve své disciplíně. Samoživitelka Anne McLellanová, která přijala dvě práce, aby se mohla její dcera Sally věnovat atletice, může být po letošní sezoně právem hrdá. Pokud se tak tedy nestalo již po olympijském stříbru v Pekingu, kde Pearsonová soutěžila ještě pod dívčím jménem McLellanová. Již o rok dříve dokázala Australanka zaběhnout hladkou stovku za úctyhodných 11.14 – a s touto tratí ještě tehdy koketovala, v Ósace zkusila dvojstart a v obou případech prošla do semifinále.

Letos, kdy už je její priorita delší dobu jasná, se svému osobáku na 100 m přiblížila na šest setin, svou rychlost však dokázala do překážek přetavit mnohem lépe: ve srovnání s rokem 2007 přesně o 43 setin. Fantastickými 12.28 při zisku titulu na MS nedlouho před svými 25. narozeninami se Pearsonové zařadila na čtvrté místo historie. Lépe běžely pouze Bulharky Donkovová (světová rekordmanka, celkem 4x) a Zagorčevová, plus Ruska Engquistová (obě 1x). Úžasná sezona rodačky ze Sydney, která na stovce s překážkami třináctkrát odešla vítězně, však dostala závěrečnou trhlinu. Při finále Diamantové ligy v Bruselu směřovala k dalšímu vítězství, ale spadla na sedmé překážce. Přišla nejen o neporanitelnost, ale také o celkový triumf.

Ten připadl Danielle Carruthersové, což vypadá, jako kdyby štěstěna říkala „nemůžeš mít vše, nech něco ostatním“. Proč? Protože v kariéře v prosinci 32leté Američanky se zatím přízeň osudu dívala jiným směrem – vždyť už jedenáctou (!) sezonu Carruthersová běhá stovku s překážkami pod třináct vteřin, ale na vrcholnou akci se probojovala poprvé. V Tegu za bezkonkurenční Pearsonovou snad ani nemohla čekat více než stříbro. Prvenství se však nakonec dočkala a to nejen kvůli zmíněnému lapsu suverénky, ale i díky tomu, že si se zbylými soupeřkami opět dokázala poradit.

400 př.: Do třetice Demusová
Už dvakrát stála Lashinda Demusová na stříbrném stupínku při světových šampionátech, v Helsinkách 2005 a předloni v Berlíně. Letos se 28letá Američanka dočkala titulu. Zvolila taktiku minima startů a přestože nebyla stoprocentní (prohrála zkraje i na konci sezony), pro nejdůležitější závod roku se vyplatila.

I jedna z jejích soupeřek a spolufavoritka Zuzana Hejnová po semifinále v Tegu nevěřila, že se Demusová může ještě zlepšit. Jenže reprezentantka USA to dokázala stylově – třetím nejrychlejším časem všech dob 52.47. Před ní najdeme pouze světový rekord Pečonkinové z Tuly 2003 a výkon vrstevnice Demusové, Jamajčanky Melaine Walkerové z Berlína, která i přes další fantastický výkon 52.73 titul v Tegu neobhájila.

Její krajance Kaliese Spencerové se zase povedla obhajoba prvenství v Diamantové lize, v níž zvítězila čtyřikrát, z toho v Šanghaji a finálovém Curychu zůstala na jejím štítě i mistryně světa Demusová. Nevydařilo se jí tolik mistrovství světa, kde jí stejně jako na předešlém šampionátu v Berlíně unikla medaile o jedinou příčku. Poslední slovo však zcela jistě neřekla, z uvedených překážkářek je se 24 lety nejmladší. Něco podobného platí i o Hejnové, která je jen o půl roku starší a vlastní české rekordy zlepšuje s obdivuhodnou pravidelností a letos již skutečně na tu nejvyšší světovou úroveň (53.29).

Sedmiboj: Obrat ve prospěch Černovové
Sezonu začala lépe Jessica Ennisová, která se vítězstvím v Götzisu ujala vedení ve světových tabulkách, 6790 bodů se zapsalo i jako druhý nejlepší sedmiboj její kariéry. V Rakousku jasně poražená Tatjana Černovová však v dalším průběhu postupně získávala navrch. Při kladenské TNT-Fortuně se teprve 23letá Ruska ke své o tři roky starší britské rivalce dotáhla na sedmnáct bodů a netajila se ani ambicí získat v Tegu ne jen medaili, ale i tu nejcennější. Měla proč.

Souboj na mistrovství světa rozhodl jednoznačně lepší oštěp Černovové a také fakt, že se Ennisové nepodařilo získat dostatečný náskok v jejích silných disciplínách. Po prvním dni vedla obhájkyně zlata z Berlína o 151 bodů, ještě po dálce přesahoval odstup od vyzývatelky stovku, ale 13metrová prohra ve zmíněném oštěpu obrátila misku vah zcela jasně ve prospěch Rusky, která už svou šanci v osmistovce nepustila.

Svým celkovým výsledkem se Černovová stala devátou nejlepší ženou všech dob, součet 6880 se vejde také do dvacítky sedmibojů historie. Celoroční IAAF World Combined Events Challenge kralovala s ohromným náskokem – i její třetí nejkvalitnější součet z Talance (6679) předčí letošní maximum druhé v seriálu, Němky Oeserové.

MUŽI

110 př.: Souboj titánů vyzněl do ztracena
Stodesítka překážek v Tegu slibovala jednu z nejlákavějších bitev celého mistrovství světa, už proto že se tři nejvýraznější figury měly utkat v sezoně poprvé – zejména kvůli skouposti na starty Liou Sianga. Očekával se lítý boj jeho jako předešlého světového rekordmana, s tím současným Dayronem Roblesem a se suverénem minulé sezony Davidem Oliverem.

Jenže z toho nakonec byla spíše sbírka kuriozit. První dva si zahráli „loktovanou“: Číňan tím přišel o možnost zaútočit na zlato a kubánského provinilce z pozice mistra světa diskvalifikovali. Američan už na začátku sezony v Šanghaji přišel („zásluhou“ Liou Sianga) o svou dlouhou šňůru osmnácti vítězství v řadě a před Tegu prohrál ještě při dalších třech startech. Na mistrovství světa nepřijel v pohodě a jen díky kolizím a pádům málem dosáhl na medaili.

Z titulu se tak radoval nečekaně Oliverův krajan Jason Richardson, jehož před sezonou znal asi jen málokdo. Aby také ano, vždyť 25letý Američan se na vrcholné úrovni objevil mezi dospělými poprvé. Zatím startoval pouze mezi vrstevníky, na dorosteneckém mistrovství světa však vybojoval dvojnásobný triumfu, vedle stodesítky ovládl i překážkovou čtyřstovku!

Ostatním zůstaly pouze ceny útěchy. Roblesovi stačila tři bodovaná prvenství k celkovému triumfu v diamantovém seriálu. Oliver zůstal na čele tabulek jako jediný s časem pod třináct vteřin, na mítinku v Eugene za podpory větru +1.8 m/s, tedy blízko povolené hranici, zaběhl 12.94. Maximem dvou „korejských kohoutů“ Liou Sianga a Roblese zůstalo rovných 13 s. S Richardsonem, jemuž titul tak trochu spadl do klína, však bude třeba počítat i v olympijské sezoně, na závěr té letošní si vylepšil osobák na 13.04.

400 př.: Od Van Zyla ke Greenovi
První část sezony patřila jednoznačně jihoafrickému Louisi Jakobu (alias LJ) Van Zylovi. Letos 26letý překážkář ovládl úvodní dva diamantové mítinky a po Zlaté tretře, na níž vyrovnal vlastní výkon roku (a rekord své země) 47.66, se trochu nafoukaně vyjádřil, že čekal, kdy se objeví soupeři. Jenže s blížícím se mistrovstvím světa se Van Zyl vytratil, přišlo menší zranění a ačkoli mu i po konci sezony zůstaly čtyři nejlepší letošní časy, tituly se za ně neudělují. Nakonec musel vzít v Tegu povděkem za bronz.

Zlato zkrátka berou ti, kteří se dokáží připravit na den D při vrcholu sezony. A to se povedlo 25letému Britu Davidu Greenovi. Úřadující mistr Evropy neodjížděl na šampionát v roli nějakého bůhvíjakého favorita, sice vyhrál mítinky Diamantové ligy v Lausanne a Birminghamu, ale těsně před MS skončil až třetí v Monaku. A i když vyhrál nakonec i celý seriál, při finále v Bruselu podlehl Portoričanu Javieru Culsonovi, jenž mu tím oplatil porážku z Tegu.

Jenže v Tegu měli Greene (a v závěsu za ním Culson) při boji o titul sil nejvíce. Ačkoli Brit uzavřel sezonu až na sedmém místě tabulek, ke světovému triumfu nepotřeboval ani svůj nejlepší čas (chyběly mu k němu čtyři setiny). Ostatní zaostali podstatně více, vysloveně pohořelo trio Američanů, kterým patří čelo statistik za Van Zylem. Jeshua Anderson se nedostal ani do finále, zkušenější Jackson s Taylorem v něm skončili mezi poraženými šestý a sedmý. Stejně jako Anderson skončil v semifinále obhájce titulu Clement.

Desetiboj: Obhájce usadil mladíka
V pozici mírného favorita na zlato odjížděl na mistrovství světa Ashton Eaton. 23letý Američan měl na svém kontě druhý halový světový rekord a své skvělé výkony zpod střech začal přetavovat pod otevřené nebe. Důkazem budiž bezkonkurenční prvenství při šampionátu USA v Eugene, při němž se součtem 8729 stal třináctým desetibojařem historie a na čele letošních tabulek již zůstal. Navíc se spíš očekávalo, že ještě do Tegu může o něco zlepšit vrhy. Jenže, nestalo se…

Eaton před Tegu neabsolvoval souboj s o čtyři roky starším krajanem Jamesem Edwardem Hardeem (toho jména třetím, proto přezdívka „Trey“). Navíc Hardee složil v Götzisu o 40 bodů méně než Eaton ve zméněném Eugene a vzhledem k tomu, že obhajoval světový titul, na národním mistrovství si mohl dovolit desetiboj vynechat. Start na světovém šampionátu Hardeemu sice nevyšel na výbornou – ztráty oproti Hypomeetingu „utrpěl“ zejména v dálce a tyči, ale také stovce, kouli nebo překážkách, na druhé straně zabral v disku či oštěpu.

A 8607 bodů nakonec na zlato stačilo, i přestože největší soupeř Eaton zaběhl skvělou patnáctistovku 4:18.94. Ta byla totiž spolu se zlepšením v disku po hříchu jedním z mála světlých momentů. Jinak byl Eaton spíše stínem muže, který tak zazářil na domácím mistrovství. Malou tragédii znamenala tyč, v níž ztratil téměř půlmetr.

Naopak bronzový Leonel Suárez si jako jediný medailista MS svůj letošní výkon vylepšil. Vydařenou sezonu zakončil celkovým vítězstvím v challengi (Hardee ani Eaton třikrát v seriálu nestartovali) a ziskem titulu na Panamerických hrách v Guadalajaře, kde si poradil s Jamajčanem Smithem i krajanem Garcíou.

---

Stejně jako v předešlých týdnech hlasujte o nejvýraznější postavu z těchto disciplín. Výsledky anketyjsou v rubrice Zaostřeno na.

Vytisknout