přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Dlouhé a střední tratě

 

V tématu týdne pokračujeme druhým dílem, tentokrát běžeckým. Výběr králů a královen byl relativně jednoduchý snad jen na mužské osmistovce, v níž si takřka stoprocentní hegemonii udržel keňský rekordman Rudisha, a ženské pětce s desítkou, které vskutku obsadila jeho krajanka Cheruiyotová. Jinde už byla skladba osobností pestřejší a v každé disciplíně najdeme alespoň dvě jména, která udávala tón. Prim v tomto ohledu hraje stýpl a keňské trio běžců s počátečním písmenem příjmení K: Kiprop, Kemboi a Koech.


ŽENY

800: Evropská královna z Ruska
Maria Savinovová prožívá mimořádně úspěšné období. Za poslední tři roky posbírala čtyři zlaté medaile z vrcholných evropských i světových akcí. Letos sice nestartovala na halovém šampionátu v Paříži, triumfem ve světové konkurenci v Tegu však přesvědčila i hlasující v anketě o nejlepší kontinentální atletku roku.

Diamantovou ligu však poctila svou přítomností pohříchu pouze dvakrát: nejprve si do Oslo přijela pro svou jedinou letošní porážku na osmistovce (skalp pozdější mistryně světa získala Maročanka Hachlafová), při finále v Curychu se svezla na vlně úspěchu z MS a dominovala. Vítězka seriálu Jennifer Meadowsová tu skončila třetí, na MS se Britce nepodařilo obhájit bronz z Berlína, neprobila se dokonce ani do finále.

Letošním tabulkám vládne právě čelné duo z Tegu, vedle Savinovové (1:55.87) i Caster Semenyaová. Jihoafričance se povedl úctyhodný comeback, uvážíme-li náročné období po jejím senzačním berlínském triumfu i její stále nízký věk – v lednu jí bylo teprve dvacet. Vzhledem k tomu, že teď už proti jejím startům nestojí zásadní formální problém, určitě patří k budoucnosti disciplíny.

1500: Americká invaze vedená Ucenyovou
Na patnáctistovce se sváděly mimořádně dramatické boje, v nichž překvapivě často uspěly mimoafrické běžkyně. Do role nejzářivější hvězdy směřovala 26letá Morgan Ucenyová, která před MS nasbírala dvě diamantová prvenství a do Tegu odjela mimo jiné v roli šampionky USA. Kolize v předposledním kole finále ji však připravila o možnost sáhnout si na jednu z medailí – velmi podobně však dopadla i obhájkyně zlata z Berlína Džamálová.

Takticky vedené bitvy dokázala využít dokonale jiná Američanka, Jennifer Simpsonová – vždyť jinak se se svým letošním časem nevejde ani do nejlepší dvacítky! Ucenyová si dala dvojitou náplast při finále Diamantové ligy. Nejenže se jí povedlo vyšvihnout se na čelo letošních tabulek osobním rekordem 4:00.06, ale pojistila si tím i celkový triumf v seriálu. Sama však zcela jistě bude pomýšlet spíše na reparát při olympiádě.

5000 a 10000: Majitelka double Cheruiyotová
28letá keňská vytrvalkyně se zapsala mezi hrdiny letošního mistrovství světa dvěma individuálními tituly – to se v Tegu nikomu jinému nepodařilo (všem ostatním vypomohli k dvěma zlatům kolegové ze štafet). Kromě toho zvládla Vivian Cheruiyotová vítězně i všechny své finálové starty na dráze, včetně čtyř na pětce v Diamantové lize. Netřeba zdůrazňovat, kdo si na této trati vysloužil trofej pro vítězku, navíc Keňanka ve Stockholmu útočila i na světový rekord.

Nakonec si „pouze“ upevnila pozici třetí ženy historie a zaběhla čtvrtý nejrychlejší čase všech dob 14:20.87. Tento fakt – v kontextu její korunovace pro letošní bohatě – vyváží i to, že Cheruiyotové na desítce patří ve statistikách pozice až za krajankou Kipyegovou a Američankou Flanaganovou, které běžely rychleji ve Stanfordu.

3000 m steeplechase: Zaripovová „vyřídila“ Chemosovou
25letá Milcah Chemosová cestovala na mistrovství světa s vizitkou letos na dráze neporažené závodnice. A to se Keňanka rozhodně nevyhýbala té nejostřejší konkurenci – pětkrát kralovala na Diamantové lize a patřil jí nejrychlejší čas sezony. To vše vzalo v Tegu za své pod útokem Julie Zaripovové, její vrstevnice z Ruska.

Zaripovová si vedle titulu mistryně světa přivlastnila i čelo letošních statistik, čtvrtým časem historie 9:07.03 se navíc zařadila za své krajanky – a předchůdkyně na nejvyšších stupních vrcholných akcí – Galkinovou (OH 2008) a Volkovovou (MS 2007).

Chemosová skončila na MS daleko za vítězkou a málem i bez medaile. Následně nedokázala využít ani možnosti na revanš při diamantovém finále. Celkovou trofej už měla sice jistou, nicméně v Bruselu skončila až pátá a ztratila tím výjimečnou pozici, kterou si v první části sezony vybudovala.

MUŽI

800: Rudishova nadvláda pokračuje
Světový rekordman z Keni prožil další skvělou sezonu, jejíž jedinou kaňkou je v jejím závěru ukončení více než dvouleté neporanitelnosti. V prosinci stále teprve 23letý David Rudisha vyhrál do té doby 26 finálových závodů v řadě a jeho dlouhou šňůru v Miláně přerušil ještě o šest roků mladší Mohamed Aman, jehož jméno určitě stojí za zapamatování.

Tenhle etiopský talent mladíček sice šampionát své kategorie v Lille nevyhrál, bral „pouze“ stříbro, zato v dospělé konkurencí se v Tegu prodral do finále, kde skončil osmý. A na závěr sezony přidal Aman zmíněný skalp Rudishy, který okořenil i dorosteneckým světovým rekordem.

Ale zpět k letošnímu králi, který díky své stabilní výkonnosti posbíral, co šlo. Starty sice Rudisha vcelku šetřil, ale i tři bodovaná prvenství v Diamantové lize mu nakonec v zamotané soutěži stačila k obhajobě trofeje v seriálu. Stylem start-cíl zvládl vrchol sezony, čímž získal své první velké zlato – jeho největšími dosavadními úspěchy byla dvě vítězství v africké konkurenci (2008 a 2010). Rudisha zajel i na místo svého prvního světového rekordu do Rieti a opět se mu dařilo – byl z toho pátý čas všech dob 1:41.33 a mezi nejlepšími šesti už mu patří čtyři. Víc není třeba dodávat.

1500: Rozhodující bitvy pro Kipropa
Proti jednoznačnému určení olympijského šampiona Asbela Kipropa jako vládce letošní sezony hovoří několik argumentů. Je pravda, že 22letý Keňan zvládl ty dvě nejdůležitější bitvy roku: kvalifikaci ve své domovině – kde sice nevyhrál, skončil druhý – a pak i samotné mistrovství světa, při němž se mohl radovat z titulu. Následně přidal i výkon roku na mítinku v Rieti (3:30.46). Jenže…

Mluvit o nějaké dominanci nelze. Kiprop zvítězil vedle těchto dvou finálových závodů (byť nesmírně důležitých) pouze na dalších dvou mítincích v mezinárodní konkurenci a oba navíc na jiných tratích, konkrétně diamantové Dauhá (800) a Oslo (míle). Jinak upřímně řečeno rozdal svůj skalp víckrát než se sluší a třeba při rozhodujícím boji o diamantovou trofej skončil až sedmý.

I když je Kiprop pořád ještě mladíček a na středních tratích jistě jeho nejlepší roky teprve přijdou, ani jeho největší soupeři (a krajané) nejsou žádní Metuzalémové. Letos jen o setinu pomalejší Kiplagat či vítěz diamantové ligy Chepseba – jsou jeho vrstevníky. Patnáctistovka tak zřejmě zůstane mimořádně dramatickou tratí i v příštím roce.

5000 a 10000: Farah a ti druzí
Návrat krále skončil na půl cesty. Někdejší hegemon a stále ještě rekordman na obou tratích Kenenisa Bekele to zkoušel na dráze po zranění, desítku v Tegu však zabalil a o obhajobu druhé titulu na pětce už se ani nepokoušel. Že ještě 29letý Etiopan nepatří do starého železa, prokázal na závěr sezony při finálovém diamantovém mítinku v Bruselu. Nejenže se v místě, kde před šesti lety zaběhl světový rekord právě na desítce, prosadil, navíc se rázem vyhoupl na čelo letošních tabulek. Ani jeho čas 26:43.16 není vůbec špatný, jen těsně se nevešel do dvacítky historie disciplíny.

Na pětce patří první místo ve statistikách Mohamedu Farahovi, který tím ustavil i britský rekord na 12:53.11. Na dvojnásobné trati se sice řadí „až“ za Bekeleho a Keňana Rotiche, ale 26:46.57 je nejrychlejší čas, který zaběhl kdokoli v historii starého kontinentu. Především však loňský dvojnásobný evropský šampion zářil na mistrovství světa. Chyběly setinky, aby double z Barcelony zopakoval i v Tegu, ovšem co ztratil při desítce na svého překvapivého přemožitele Etiopana Ibrahima Jeilana, to získal na pětce proti zkušenému Američanu Bernardu Lagatovi.

Škoda jen, že výtečnou sezonu Farah nezavršil triumfem v diamantovém seriálu. Našlápnuto měl dobře, vedl před závěrečným mítinkem (byť těsně), leč na finále do Bruselu neodcestoval. Trofej si tak vybojoval – stejně jako před rokem – další z Bekelových krajanů Imane Merga, který se tak dočkal satisfakce poté, co byl v Tegu diskvalifikován z bronzové medaile za vyšlápnutí do vnitřní strany zatáčky.

3000 m steeplechase: Tady je Keňanovo
Francouzské duo stýplařů jistě zaslouží uznání, s jakým narušuje „nudnou“ nadvládu keňských běžců nad touto disciplínou. Mladší z dvojice Mekhissi-Benabbad, závodící na MS v kuriozní podmínce za incident s dalším krajanem Haslou, dokonce srdnatě bojoval o stříbro. Hledáme-li však krále disciplíny, musíme zvolit keňské „K-souhvězdí“.

Jako první z nich zazářil Brimin Kipruto, jenž tvrdě zaútočil na světový rekord. Ten před sedmi lety zaběhl jiný keňský rodák Stehen Cherono, ovšem již pod novým jménem Saif Saíd Šahín a v barvách Kataru. Kipruto si na něj vyšlápl při diamantovém mítinku v Monaku, jen pár dní před svými 26. narozeninami, a v čase 7:53.64 mu chyběl ten nejmenší možný dílek – jedna setina. Za ním se vytáhli k výtečným časům i jeho kolegové na letošní hvězdné mapě.

Ezekiel Kemboi se tam stal pátým stýplařem všech dob, jeho nejzářivější moment však přišel o měsíc později na mistrovství světa. V podstatně pomalejším závodě měl 29letý obhájce titulu jasně nejrychlejší finiš, zatímco čerstvý „skororekordman“ se strachoval i o stříbro.

O tom jak náročné je soupeření mezi samotnými Keňany, svědčí to, že se mezi čtveřici nominovaných neprobojoval Paul Kipsiele Koech. Čerstvě třicetiletý borec zřejmě nezvládá vysokou nadmořskou výšku v Nairobi, kde probíhají kvalifikace na vrcholné akce. Naopak na jednodenních mítincích podává vynikající výsledky – letos při všech šesti startech v Diamantové lize bodoval – čili stál na stupních vítězů – což mu zajistilo i trofej za celkové prvenství.

Vzhledem k tomu, že IAAF zavedla nové pravidlo divokých karet pro šampiony seriálu, Koechovu šanci startovat na příštím MS v Moskvě to v případě úspěchu v DL 2012 nepochybně zvyšuje. Na druhou stranu je divoká karta určena pouze jednomu atletovi z jedné země a uděluje se také obhájci titulu … A tím je jeho kolega Kemboi.

---
Před týdnem jsme se vás ptali na ženskou i mužskou hvězdu sprintů, tentokrát pochopitelně postupujeme dál k běhům. Všechny výsledky anket na toto téma zveřejňujeme v Zaostřeno na.

Vytisknout