přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Duely pro Rio III.

V letošní sezóně nebylo sledovanějšího souboje. O titul nejrychlejšího muže planety si to na světovém šampionátu v Pekingu rozdali Jamajčan Usain Bolt a Američan Justin Gatlin. Dá se očekávat, že příští rok na olympijských hrách tomu bude také tak a tyto dvě sprinterské legendy se utkají o triumf pod pěti kruhy.

Legenda z Karibiku

O Boltově výjimečnosti nebylo pochyb již v jeho dorosteneckých letech. Už jako patnáctiletý dokázal vyhrát závod na 200 metrů na MSJ v jamajském Kingstonu, když zaběhl čas 20.61. O rok později se stal též dorosteneckým světovým šampionem na MS do 17 let v kanadském Sherbrooku a své osobní maximum posunul na 20.40.

V roce 2004 se v osmnácti letech zúčastnil svých prvních olympijských her v Aténách. Téhož roku také poprvé prolomil na dvoustovce hranici dvaceti sekund časem 19.93. Svou premiéru na světovém šampionátu dospělé kategorie si odbyl na MS v Helsinkách v roce 2005. Dokázal postoupit do finále, kde po svalovém zranění doklopýtal do cíle na osmém místě.

První velké seniorské světové medaile se dočkal na MS 2007 v japonské Ósace, kde si doběhl pro stříbro na dvoustovce, když podlehl pouze vítěznému Američanovi Gayovi. O pár dní později Bolt ještě přidal další stříbro ze štafety na 4x100 metrů.

Od roku 2008 začala jeho zlatá éra. Na olympijských hrách v Pekingu získal v pouhých dvaadvaceti letech tři zlaté medaile. Ovládl závod na 100 metrů v novém světovém rekordu 9.69 a následně se zvítězil i na dvoustovce, kde překonal zdánlivě nepřekonatelný rekord Američana Michaela Johnsona, když proťal cílovou pásku v čase 19.30. Svou zlatou jízdu završil s jamajskou štafetou na 4x100 metrů. Oslnivou formu z olympijského roku si přenesl i do toho dalšího. Na světovém šampionátu v Berlíně vybojoval tři tituly mistra světa a navíc všechny v novém světovém rekordu. Na nejkratším sprintu ubral ze svého dosavadního historického maxima celých jedenáct setin a vyhrál za 9.58. Stejnou porci ukrojil i ze svého svěťáku na dvoustovce, kterou prolétl za 19.19. Své jedinečné představení v německé metropoli uzavřel opět se štafetou.

V roce 2011 chtěl Bolt obhajovat všechny tři své tituly z předešlého mistrovství. Objevil se mu však nový vyzyvatel a byl jím jeho mladý krajan Yohan Blake. Celý atletický svět očekával jejich vzájemný souboj na MS v Tegu. K tomu však nakonec nedošlo. Ve finále totiž Bolt ulil start a byl diskvalifikován. Z titulu se pak radoval Blake. Přesto si hvězdný Jamajčan odvezl z Koreje dvě zlaté medaile, a to z dvoustovky, kde nedal časem 19.30 svým soupeřům ani tu nejmenší šanci a potřetí za sebou se radoval ze zlata na velké akci i s jamajskou štafetou.

V sezóně 2012 celý atletický svět čekal, zda Bolt dokáže obhájit i všechny tři olympijské tituly. Jamajský blesk své fanoušky opět nezklamal. Vyhrál závod stovku i dvoustovku a jako třešničku na dort přidal třetí zlato v novém světovém rekordu 36.84 se svými kolegy ve štafetě. Skvělou sezónu potvrdil vítězstvím v Diamantové lize a byl již počtvrté vyhlášen nejlepším atletem světa. O rok později opět odjížděl ze světového šampionátu v Moskvě se třemi zlatými medailemi na krku. Své deváté, desáté a jedenácté zlato z MS přidal letos v Pekingu.

Milovaný i nenáviděný

Atletický příběh třiatřicetiletého Justina Gatlina je diametrálně odlišný. Američan se začal prosazovat v juniorském věku, kdy začínal s atletikou. Ovšem jeho vzestup byl velmi záhy zastaven. V roce 2001 měl totiž na juniorském mistrovství USA pozitivní test na amfetamin, což ho připravilo o jeden rok závodění. Byl také upozorněn nato, že v případě dalšího prohřešku mu hrozí doživotní zákaz.

Gatlin se vrátil v roce 2003, když dokázal vyhrát halový světový šampionát v Birminghamu v závodě na 60 metrů. O rok později přišly olympijské hry v Aténách, odkud si americký sprinter odvezl kompletní sbírku medailí. Dokázal kralovat na nejkratším sprintu. Na dvoustovce si doběhl pro bronz a s americkou štafetou vybojoval stříbro. Vrcholná sezóna přišla v roce 2005. Na MS v Helsinkách získal tolik ceněný sprinterský double a zdálo se, že Gatlinova hvězda se rozzářila naplno.

O rok později dokázal zaběhnout světový rekord na stovce časem 9.77, pak ale přišla další rána. V dubnu měl totiž na štafetovém závodě v Lawrence další pozitivní dopingový nálet, tentokrát na testosteron. Světový rekord mu byl anulován a dostal distanc na čtyři roky. Málokdo už očekával, že se vrátí do vrcholové atletiky. Dokonce začal koketovat s americkým fotbalem.

Nakonec se přeci jen vrátil k atletice a v roce 2012 získal na HMS i Istanbulu svůj druhý titul halového mistra světa na 60 metrů. Na letních olympijských hrách v Londýně se pak radoval z bronzu na stovce. Jeho výkonnost opět začala stoupat na tu nejvyšší úroveň. Ze světového šampionátu v Moskvě 2013 si odvezl stříbrnou medaili ze stovky a také ze štafety.

Rok 2014 žádný světový vrchol neměl, ale Gatlin jasně dominoval poli světových sprinterů. Z deseti nejrychlejších světových časů na stovce mu patřilo hned sedm a obhájil své vítězství v Diamantové lize v této disciplíně. Ve své dominanci pokračoval i v letošním roce a přetrhl ji právě až Bolt na MS v Pekingu.

Rok 2015

V letošní sezóně byla široká atletická veřejnost v očekávání, když se proti sobě oba borci utkají v přímém závodě. Gatlin vlítnul do sezóny ve velkém stylu. Na úvodním mítinku Diamantové ligy v katarském Doha si zaběhl nový osobní rekord na stovce 9.74 a tento čas vydržel až do konce sezóny, jako nejlepší světový čas roku. Hned čtyřikrát zaběhl pod 9.8 a ze sedmi nejlepších časů sezóny mu patří šest. Výbornou formu potvrzoval i na dvojnásobné trati, když dokázal letos šestkrát běžet pod 20 vteřin a na “Trials“ si vylepšil osobní maximum na 19.57.

To Bolt měl hodně vlažný vstup do sezóny a ani její průběh příliš nenapovídal tomu, že by obhájil své tituly na MS. Jamajská hvězda hodně šetřila svými starty. Na Zlaté tretře v Ostravě zaběhl 20.13 a na stovce se nedokázal dostat pod 10 vteřin. Odřekl tak některé starty a připravoval se doma na Jamajce. Vrátil se až před MS na Diamantové lize v Londýně, kde již dokázal stlačit své sezónní maximum na stovce na 9.87 a naznačil, že s ním Gatlin musí počítat.

V „Ptačím hnízdě“ byl nakonec rychlejší a šťastnější právě Bolt. Na stovce porazil Gatlina o pouhou setinu v čase 9.79. Američan běžel svůj nejpomalejší čas roku právě v pekingském finále. Na dvoustovce si pak doběhl pro další zlato s jistotou a Gatlin tedy zůstal po dvou letech poražen.

Kdo bude rychlejší pod pěti kruhy?

Bude velice zajímavé sledovat, jak bude probíhat příští sezóna. Oklepe se Gatlin z dvojnásobné porážky a bude opět dominovat? Jak se podaří Boltovi vyladit formu na olympijské hry? Nebo je zaskočí některý z nesmírně rychlých mladíků? Atletické publikum se má rozhodně na co těšit. 

 

Vytisknout