přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Duely pro Rio II.

Jejich souboje byly ozdobou každého mítinku Diamantové ligy. Pravidelně atakovali magickou hranici osmnácti metrů. Pokud se během letošní sezóny objevili v trojskokanském sektoru Christian Taylor s Pedrem Pablem Pichardem, odsoudili ostatní soupeře pouze do role statistů.

Jen krůček za Edwardsem

Americký trojskokan Christian Taylor patří poslední čtyři roky ke stálicím této disciplíny. Navíc je schopný kombinovat na velice kvalitní úrovni trojskok i dálku. Jeho všestrannost potvrzuje i fakt, že je velice solidním čtvrtkařem.

Pětadvacetiletý Taylor začal sbírat své první mezinárodní úspěchy na světovém šampionátu do 17 let v Ostravě. Zde si doskákal pro zlato v trojskoku a k tomu přidal ještě bronz v dálce. O rok později startoval na MSJ v polské Bydhošti, kde obsadil sedmé místo v dálce a byl osmý v trojskoku. I z Polska si nakonec odvezl cenný kov, jelikož byl členem zlaté čtvrtkařské štafety Američanů.

Že je velice kvalitním dálkařem, dokázal v roce 2010, kdy si vylepšil své osobní maximum na 819 centimetrů. V dospělé kategorii o sobě dal výrazně vědět v roce 2011. Nejdříve získal svůj první americký titul, když ovládl „trials“ a kvalifikoval se na MS v korejském Tegu. Tam předvedl strhující souboj s obhájcem zlata Britem Idowem a v závodě nakonec zvítězil v novém osobním rekordu 17.96

Olympijskou sezónu započal stříbrnou medailí na HMS v Istanbulu. Pod pěti kruhy v Londýně se pak stal olympijským vítězem, když porazil svého krajana a tradičního rivala Willa Claye. Skvělou sezónu uzavřel svým prvním primátem v seriálu Diamantové ligy. Zklamáním pro něj byl rok 2013, když skončil na MS v Moskvě pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Útěchou pro něj bylo alespoň další vítězství v DL, diamantovou trofej získal i o rok později. V roce 2014 navíc experimentoval i se čtvrtkou a nutno dodat, že poměrně úspěšně. Byl totiž členem zlaté čtvrtkařské štafety na Světovém štafetovém poháru v Nassau a vylepšil si svůj osobní rekord na této trati na 45.17.

Pro rok 2015 mu vyrost nový soupeř. Je jím Kubánec Pedro Pablo Pichardo. Jejich souboje byly ozdobou každého mítinku. Taylor zahájil letošní rok prohrou právě s Kubáncem i přesto, že poprvé v kariéře pokořil hranici osmnácti metrů (18.04). To mu však v nejkvalitnějším závodě historie stačilo pouze na druhé místo. Pichardo totiž dokázal skočit ještě o dva centimetry dále. V Pekingu byl však štastnější Taylor, který si připsal druhý titul mistra světa pod otevřeným nebem. Navíc zaostal svým veleskokem 18.21 jen osm centimetrů za světovým rekordem Brita Jonathana Edwardse. Skvělý rok završil svým čtvrtým triumfem v Diamantové lize.

Nový vyzyvatel

Pedro Pablo Pichardo je dvaadvacetiletý kubánský trojskokan, který se poprvé prosadil v roce 2012 na MSJ v Barceloně, kde bral výkonem 16.79 titul juniorského mistra světa. Poté začala jeho výkonnost rychle stoupat. V další sezóně si totiž na světovém šampionátu v Moskvě doskákal pro stříbrnou medaili. V tu dobu mu bylo pouhých dvacet let. V tomto závodě si také vylepšil svůj tehdejší osobní rekord na 17.68. V Diamantové lize skončil třetí za Taylorem a Tamghem. Další cenný kov přidal v roce 2014 na HMS v Sopotech, kde se mohl radovat z bronzové medaile.

Do roku 2015 vlétl ve velkém stylu. Hned v úvodním měření sil na Diamantové lize v katarském Dauhá totiž předvedl neskutečných 18.06 a porazil o dva centimetry i zkušenějšího kolegu Taylora. Kubánec předvedl nejdelší skok od roku 1996 a do té doby třetí nejdelší skok historie. Znamenalo to pro něj také nový osobní i národní rekord. Katarský závod byl prvním trojskokanským kláním v historii, kdy se v jednom závodě dostali dva závodníci přes osmnáct metrů.

Svůj osobní rekord dokázal posunout ještě o další dva centimetry, když v květnu na domácí půdě v Havaně dolétl na 18.08. Poté přišly menší zdravotní komplikace, které si přivodil při jednom z mítinků Diamantové ligy. V ohrožení byl i start na mistrovství světa. Pichardo se však dokázal dát dohromady a dokázal ovládnout Panamerické hry v kanadském Torontu. V Pekingu se tak očekával další ze strhujících soubojů. Pichardo se však v samotném finále potýkal s odrazem. Navíc v šesté sérii Taylor předvedl svůj veleskok 18.21, na který již Kubánec nedokázal odpovědět a nakonec bral za výkon 17.73 další stříbro z MS.

Rok 2015

Není pochyb o tom, že tito dva trojskokani v letošní sezóně jasně dominovali. Pokud alespoň jeden z nich startoval v nějakém závodě, nebylo jiného vítěze. Patří jim 13 nejlepších výkonů sezóny. Pichardo jich má na kontě osm a Taylor pět. Američan se dostal celkem třikrát za osmnáct metrů. Podařilo se mu to v již zmiňovaném Dauhá, poté si vylepšil osobák v Lausanne na 18.06 a potřetí se mu to podařilo v Pekingu, kde ohrožoval i světový rekord výkonem 18.21. Pichardo překonal osmnáctku dvakrát v Dauhá a v Havaně.

V Diamantové lize to byl boj až do posledního závodu. Taylor dokázal vyhrát čtyřikrát (Laussane, Monako, Birmingham a Brusel), Pichardo se radoval třikrát (Dauhá, Řím, New York). Taylor rozhodl o své triumfu až v samotném finále v Bruselu. Jeho součet bodů činil 22, zatímco Pichardo jich posbíral 20.

Pro koho vyzní olympijský rok?

Určitě bude velmi zajímavé sledovat vzájemné souboje těchto dvou výjimečných trojskokanů v příští sezóně, zda navážou na své jedinečné výkony z letošního roku. Taylor bude v Riu obhajovat svůj olympijský titul a Pichardo by jistě rád získal konečně svou první velkou seniorskou zlatou medaili. Nebo se do souboje přidá ještě někdo jiný? To se dozvíme v srpnu příštího roku. 

 

Vytisknout