přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Rozhovor

Maminka Formanová myslí na návrat
Nevídaná věc. Jarmila Kratochvílová zahajuje se svou atletickou skupinou podzimní přípravu a Lída Formanová u toho není.  Trenérčina nejslavnější svěřenkyně si totiž užívá nové role: je čerstvou maminkou. Po patnácti letech se tak cesty nerozlučné čáslavské dvojice alespoň na čas rozešly. Protnou se ještě?


Lída Formanová to v poslední době neměla lehké. Mistryni světa v běhu na 800 metrů, která v roce 1999 dokázala vyhrát šampionát v hale i pod otevřeným nebem, sužovaly vleklé zdravotní komplikace. Více než po oválech běhala po doktorech a přicházela o jednu významnou atletickou akci za druhou. Z olympiády v Sydney ji v roce 2000 předčasně vyhnal bolavý kotník, pak se trápila s okosticemi, svalovými problémy, zády, vyhřezlou plotýnkou…Tři velké operace během čtyř let. A když se schylovalo k loňské olympiádě v Aténách, objevila se ostruha na patě a Formanová opět nikam nejela. Zklamaná běžkyně zvažovala, co dál. Vážně se zabývala myšlenkou  na konec kariéry, nebo alespoň o jejím přerušení. „Rádi bychom si s partnerem pořídili dítě, pak se třeba ještě k atletice vrátím,“ říkala před rokem. Nakonec se s USK i s trenérkou domluvili, že zkusí přípravu na další sezonu. Na dítě se ale nezapomnělo. Dohoda byla následující: pokud do března Formanová neotěhotní, soustředí se plně na atletiku. Nebesa si přála to první.  

Petr po tátovi
Toužebně očekávaný přírůstek přibyl do společné domácnosti Formanové s Petrem Hrubým v pražské porodnici U Apolináře 13. září ve čtvrt na šest odpoledne. Čtyřipadesát centimetrů dlouhý a  3,77 kilogramu vážící chlapeček dostal jméno Petr. Po tátovi. „Rodili jsme u pana dr.Pařízka, jehož rukama prošla už řada atletek. Moc pěkně se tam o nás postarali,“ pochvaluje si Lída Formanová, která už si pomalu zvyká na roli novopečené maminky. „Nejtěžší byly asi ty první dny v porodnici, pak už to bylo dobré. Naštěstí mám ledacos odkoukané od sestry, která rodila letos v dubnu. A velký Petr mi taky hodně pomáhá, dokonce už přebaloval,“ chválí Formanová svého partnera. Poznala se s ním v sedmnácti letech a už sedm let bydlí spolu. Jeden z pokojů domu, který si v Čáslavi nedávno postavili, teď obývá Petr junior.  „Má se k světu, za měsíc přibral kilo,“ pyšní se maminka.

Zkusím se vrátit
Se svou současnou situací je Lída Formanová nadmíru spokojena. „Je to něco zcela jiného, než jsem prožívala předtím. Zatím si to užívám,“ říká. A co atletika? Pomýšlí naše nejlepší půlkařka posledních let vůbec ještě na to, že by někdy nazula tretry? „To víte, že pomýšlím. Hned po porodu jsem začala denně cvičit, samozřejmě jen ty cviky, které mám dovolené. Běhat chci začít od listopadu. Časem uvidíme, jestli je můj návrat reálný,“ prohlašuje.
První tréninky plánuje Lída Formanová absolvovat individuálně. Musí se řídit vlastním režimem, daným čerstvým mateřstvím, a těžko by se s trenérkou domlouvala. Také ví, že v prvních týdnech asi stěží půjde o systematickou přípravu. „Ale na březnové soustředění na lyžích už bych chtěla jet s ostatními,“ říká  běžkyně, která věří, že by se její návrat na atletické ovály mohl povést.

A kdyby to přece jen nešlo? „Pak bych určitě odložila shánění práce a plně se nějaký čas věnovala malému,“ odpovídá jedenatřicetletá maminka Lída Formanová a dodává: „Taky bych mohla chodit trénovat malé děti. Ale to jsou všechno předčasné úvahy.“

Názor trenérky
(Rozhovor probíhal 24. října, tj. v den, kdy Jarmila Kratochvílová začínala na krkonošských Mísečkách  tradiční podzimní soustředění své atletické skupiny.) 

Začínáte přípravu a po patnácti letech s vámi poprvé není Lída Formanová. Uvědomila jste si to?
„To víte, že jsem si to uvědomila. Je to zvláštní pocit. Na druhou stranu vím, že Lída má teď šťastné období, a jsem za to moc ráda. Kdyby s námi nejela třeba z důvodu, že by byla zraněná nebo nemocná, brala bych to jinak. Mnohem hůř.“

Lída Formanová nám říkala, že by ráda začala v listopadu individuálně trénovat. Mluvily jste o tom spolu?
„Víte, já jsem se jí na to moc neptala. Nechtěla jsem, aby měla pocit, že jí do něčeho tlačím. Chce-li se pokusit o návrat,  bude to především na ní. Jak si uzpůsobí svůj nový život, jak bude všechno zvládat. Když začne trénovat, budu ráda, když ne, je to její rozhodnutí. Ví, že má u mě vždycky dveře otevřené. Takhle to je a takhle to bude.“

A co vaše budoucnost? Řešíte ji nějak?
„V USK mi o rok prodloužili smlouvu, takže podobné otázky aktuálně řešit nemusím. Záležet bude samozřejmě na více věcech. Jestli se vrátí Lída, jak se vylepší šestnáctiletá Martina Sedlaříková, jak si povedou ostatní lidé z mojí skupiny. Zeptejte se za rok, to už budu vědět.“

Dobře. Tak aspoň řekněte, čeho byste chtěla za ten rok dosáhnout.
„Chtěla bych se svou skupinou posbírat nějaké ty medaile na mistrovství republiky. A co se týče Martiny Sedlaříkové, rády bychom uspěly na těch různých mládežnických soutěžích. Jen je škoda, že za rok není světový šampionát do sedmnácti let. Až bude za dva roky mistrovství v Ostravě, tak Martina už bude pro tuto kategorii bohužel přestárlá, “ povzdechla si slavná atletka i trenérka.


                                                                                           Adam Pražák

Vytisknout