přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

MISTROVSTVÍ ČR A MEZISTÁTNÍ UTKÁNÍ V CHŮZI NA 20 KM

Na nové trati rekordní počet startujících – téměř 150! – Rychlé časy medailistů s traťovým rekordem Francouze Yohana Dinize 1:20:20 na kilometrovém okruhu – V závodě žen suverénní vítězství Barbory Dibelkové 1:33:16  v rekordu MČR– Limity českých juniorů Víta Hrdličky a Lucie Pelantové.

Poděbradská renesance
Takový nával poděbradská kilometrová trať před hotelem Libenský ještě nepamatuje. Na deštivých 20 km se vydalo 78 chodců a 24 žen. Početně obeslané byly i mládežnické soutěže. Právě výsledky juniorských závodů byly pro nás zásluhou Lucie Pelantové a Víta Hrdličky prvním potěšením. Kategoriím dospělých velmi prospělo, že byly zařazeny mezi mítinky EAA a světové závody, při kterých bylo možné plnit limity pro vrcholné evropské a světové soutěže. V neposlední řadě přispělo k úrovni mítinku i kvalitní mezistátní víceutkání, což je úspěchem diplomacie ČAS.

Ve francouzské režii
Mužské dvacítce vládli reprezenanti galského kohouta. Od prvních deštivých kilometrů nasadil strojové tempo Yohan Diniz. Kilometry chodil jen těsně nad 4 min. Mezi 6.–12. km dokonce stlačil mezičasy pod tuto hranici, a tak byla naděje na světový výkon pod 1:20 hod. Teprve mezi 17.-19 km nasbíral Francouz nepatrnou ztrátu, ale nic to nezměnilo na jeho suverénním vítězství ve výborném čase 1:20:20, což je nový rekord na poděbradské  kilometrové trati. Vítěz SP Jefferson Perez zašel čas 1:18:24 ještě na dvoukilometrovém okruhu.
“Byl to pro mne skvělý závod s novým osobním i francouzským rekordem. Déšť mi nevadil, hlavně že nebylo horko, které nemám rád. Proto se těším na mistrovství v Helsinkách, kam jsem se právě tady nominoval. O takovém času se mi ani nezdálo, doma vše oslavím svým šampaňským,“ jásal za cílem atlet z Remeše, metropole pravého šampaňského. Vítězi je letos 27 let, je zaměstnacem regionálního atletického svazu a s přítelkyní Marií chystají svatbu začátkem příštího roku.
Stříbrnou příčku obsadil v Poděbradech největší slovenský talent 22letý Matej Toth ve výborném OR 1:21:38. Také on až do 17. km chodil kilometrové okruhy jen v rozmezí 4:00 – 4:08. V cíli přijal nadšenou gratulaci Juraje Benčíka, velké trenérské osobnosti evropské chůze a mnohonásobného účastníka ještě chodecké padesátky Praha – Poděbrady. „Ani nevím, kolikrát jsem tento krásný závod šel. Ale včera při cestě autem jsme si s kolegou reportovali každý metr posledního úseku slavného závodu. Zůstal nám hluboko v duši a kvůli tradici je mi líto, že Poděbradská 50 je už  minulostí. A pokud jde o Mateje, tak mi dnes udělal radost. Svůj starý osobák měl 1:23:17 a ten si vytvořil právě tady, při svém vítězství v roce 2003. Dnes si plnil limit na MS a vytvořil slovenský rekord kategorie do23 let. V koutku duše jsem věřil, že by mohl i vyhrát, ale Francouz šel skvěle. Jsem také rád, že se opět rozšiřují česko-slovenské chodecké vztahy.“
Třetí prošel cílem zkušený již 37letý Francouz Denis Langlois (1:22:47) před Andrejem Stěpančukem z Běloruska.

Titul opět Holušovi
O další dvě příčky svedli v závěru trochu hokejový souboj Miloš Holuša a Němec Maik Berger. Oba dosáhli shodného času 1:24:45, ale Holuša byl klasifikován jako pátý. „Za ten souboj v cíli se divákům omlouvám, ale nechtěl jsem je zklamat. Dnes jsem šel už třetí závod během měsíce. Dvakrát to byla dvacítka, v Adleru za 1:22:31 i tady a v Dudincích 50 km za 4:03:42. Dnes jsem mezi 11.-17. km mrzl a ztratil téměř dvě minuty. Ale nakonec jsem spokojený, vždyť jsem obhájil titul. Teď se musím zregenerovat, pak pojedeme na 14 dnů do Dolomit, potom mě čeká liga v Olomouci, trénink na Šumavě a pohár v Miškolci. Tam bych chtěl jít 20 km. Jsem rád, že se mi v zimě vyhýbala zranění i nemoci a že jsem dostal dobré podmínky k dalšímu tréninku ve skupině s mladými, kterým snad mohu poradit. Chci letos zapomenout na olympijské Atény, kde mě postihly velké žaludeční problémy. Do Pekingu to už asi nedotáhnu, a tak  olympijský závod v Sydney asi zůstane mým největším závodním zážitkem.“
Z našich došel ještě Jiří Malysa jako 7. a teprve 20letý Jiří Chaloupka byl 12. V soutěži družstev vyhráli Francouzi (3) před ČR (9), Běloruskem (9), Litvou (20), a Švýcarskem (27). Ze Švédů došel jen loňský vítěz Bengtsson jako 8. Svensson byl diskvalifikován.

Dibelková a junioři
V závodě žen se vyznamenala naše nejtalentovanější chodkyně Barbora Dibelková.
I když se po českém rekordu v Adleru (1:31:01) věnovala v posledních týdnech především studiu medicíny, od prvních metrů dirigovala početné startovní pole žen. Začala jako soupeřky rozvážně (1 km 4:54), ale již ve druhém kole se zrychlila o 14 s a osmý km šla dokonce za 4:33, tak jako ve finiši ten poslední. V cíli měla důvod jásat. „Snad jsem dneska konečně zlomila poděbradskou smůlu. Už jsem tady kolikrát odtáhla závod a nakonec to na vítězství nestačilo. Samozřejmě, že mám radost i z pátého titulu. Ale dnešní podmínky mě moc nevyhovovaly. Nemám ráda závody v zimě,“ přiznala Barbora. S velkým odstupem došly běloruské závodnice. Druhá Snežana Jurčenková ztratila na vítězku 2:42 a třetí Taťána Zujevová 3:19 min. Z našich chodkyň došla 9. Lenka Žídková, a to pomohlo týmu ČR ke druhému místu. Vyhrálo Bělorusko (5) před ČR (10), Francií (11), Litvou (16) a Švýcarskem (17). Švédky nedošly do cíle.