přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

V koňských stopách

ČESKÝ POHÁR
Již 34. VELKÁ PARDUBICKÁ cross-country EAA – Prvenství pro Petru Kamínkovou a Róberta Štefka – Česko – slovenský přestup – Běžci, hlídáte si železo?

V KOŇSKÝCH STOPÁCH
Po 34. se snažili atleti napodobit čtyřnohé vládce legendárního závodiště. Třetí říjnovou neděli patřila trať „Velké“ předposlednímu závodu Českého běžeckého poháru, finále Celostátního běžeckého poháru mládeže (informace na str. 15 a výsledky v příloze) a tradičně i Lidovému běhu VZP ČR. V sychravém počasí tentokrát chyběla kvalitní zahraniční konkurence, a tak mohli vyniknout naši vytrvalci, sbírající body do Českého poháru. Ten vyvrcholí až ve druhé polovině listopadu krosovým mistrovstvím.

Kamínková má formu
Závod žen na 5700 metrů byl od startu soubojem dvojice Izabela Zatorská – Petra Kamínková. Polská reprezentantka vybojovala nedávno na Aljašce 5. místo při MS v běhu do vrchu. Petra zkusila první trhák po zdolání kamenné zídky těsně před polovinou tratě. Za „Velkou vodou“, která však byla téměř suchá, zkušená Polka, specialistka na krosy a vrchařské závody (je i mistryní Evropy), Petru opět dotáhla. Nic nerozhodla ani „Irská lavice“, ale až táhlý nástup olomoucké závodnice před vběhnutím do cílové rovinky. Časem 19:50 zdolala Petra nešťastnou Polku o 6 s. Pole dalších běžkyň přivedla do cíle mistryně ve stýplu Jana Biolková (20:16) před Barborou Kuncovou (20:17) a nejmladší závodnicí, teprve 20letou Vendulou Frintovou (20:23).

Štefko a stýplaři
Hlavnímuzávodu mužů na 10 000 metrů vládl Róbert Štefko. V prvním kole si vedoucí skupinku nechal o pár metrů utéct, ale od druhého kola již běh kontroloval a vyhrál v čase 31:17. Za ním bojovali o primát prvního Čecha dva naši nejlepší stýplaři. V konci dokázal Gerych (31:28) Nejedlého jasně porazit o plných 10 s a zdramatizoval souboj o druhou příčku v Českém poháru. Díky bodům z Pardubic je nyní Gerych již druhý, o tři body předNejedlým. Při mistrovství však získá vítěz 22 bodů. Pětice cizinců doběhla již s výrazným odstupem: 4. Zavoronok BLR 31:46, 5. Biegala POL 31:58, 6. Ezayedi LBA 31:59, 7. Szost POL 32:09 a 8. Dvaczynski POL 32:16. Třetím Čechem v cíli byl celkově 9. Havlíček a čtvrtým jen o příčku horší Vítek.

Český běžecký pohár
Po závodě v Pardubicích je pořadí mužů: 1. Bláha (118), 2. Gerych (91), 3. Nejedlý (88), 4. Havlíček (84), 5. Šmíd (72), 6. Krutský (52); ženy: 1. Kamínková (71), 2. Šádková (61), 3. Biolková (36), 4. Churaňová (27), 5. Mannová (25), 6. Martincová (23).

Změní Róbert občanství?
Róbert Štefko patří již řadu let k předním evropským běžcům o čemž svědčí jeho osobní rekordy: 5000 m (13:19:40), 10 000 m (27:42:98), půlmaraton 60:29, maraton 2:09:53. Letošní sezona se mu však moc nepovedla: „To je pravda. Pro mne letní část skončila dřív, než pořádně začala. Trápila mne záda a další problémy. Teď už se to spravilo. Na Běchovicích, v Praze při Mattonce i tady to nebylo tak špatné. A to už mám v nohou třicítku z košického maratonu za 1:33:52. Rozběhl jsem jim to na 2:12.“

A co dál, Róberte, v atletice i v životě?
„Nad tím moc přemýšlím. Rodina je dnes pro mne na prvním místě. Mám ženu a dva syny. Sebastianovi je tři a půl roku a Nicolasovi osm měsíců. Žijeme již řadu let v Česku a těžko bych mohl děti vytrhnout z jejich prostředí. Opravdu přemýšlím o změně občanství. Za pár měsíců to už bude téměř jedno, všichni budeme v Evropské unii. Už jednám s některými českými kluby. Na Slovensku jestále ve hře košický Obalservis. A plány v atletice? Už je mi 35, ale když jsem zdravý, tak se na ty roky necítím. Rád bych ještě běhal dráhu, silnici i krosy. Do terénu mám dobrý krok. Nevyskakuju, moc to neodrážím, mám nízko těžiště. Všechno záleží na zdraví.“

David Gerych opět dokázal, že patří k naší běžecké špičce. Vyhrál Běchovice a v Pardubicích byl českou „jedničkou“. Víc však on i trenér Antonín Procházka čekali letos od stýplu. Proč to nevyšlo? „Chybělo mi železo,“ tvrdil David a trenér přitakával. „Na jaře jsem se vrátil z Ameriky a po úspěchu na Zlaté tretře věřil i v limit pro Paříž. V Americe jsem si však nehlídal obsah železa v krvi ani hemoglobin. Tam je to složitější. Dostal jsem se na rozbor krve až před mistráky a bylo to moc špatné. Pomohly k tomu i tři týdny v Tatrách. Já jsem na ztrátu železa obzvlášť náchylný. Teď už takovou chybu neudělám. Konečně jsme se také dohodli, že přestoupím z Vítkovic do Olympu. Dál budu trénovat s panem Procházkou a v Praze se na mne podívá pan Kárský. Za rok se chci opravdu dostat k Moravčíkovu rekordu.“

Šťastná byla za cílem i Petra Kamínková: „Byla jsem o minutu rychlejší než loni. Ještě mě možná čekákrosové mistrovství. Ale na Evropu bych nejela ani když vyhraju. Loni jsem se při evropském krosu trápila. Bořit se po lýtka v blátě, to není moje parketa. Já neumím závodit jen pro čárku za reprezentaci, chci vždy podat co nejlepší výkon. Raději se připravím na novou sezonu. Už se těším na trénink v Jeseníkách.“

Smutnější byla Izabela Zatorská: „Za cílem mi ukáplo i pár slz. Už sem nikdy nepojedu, jsem si říkala. Sedmý start a posedmé jen druhá. Teď už je to lepší a za rok se k vám zase těším. Překážky se mi líbí, tam jsem na Petru vždy nějaký metr získala.“