přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Utajený doping

UTAJENÝ DOPING 
Závěr roku bude pro vrcholový sport víc než dramatický. Utichly souboje na sportovištích a rozhořel se ještě dramatičtější boj o čistotu významného oboru světové ekonomiky – vrcholového sportu. Velcí byznysmani vytahují v reklamním kolotoči k boji s konkurencí svá sportovní esa jak kouzelníci z rukávu. Šanci sáhnout si do měšce pro hrst „zlaťáků“ mají jen nejrychlejší, nejsilnější, nejobratnější, a to mnohdy za každou cenu a jakýmikoliv prostředky.

Tím nejméně férovým prostředkem k titulu „nej“ je doping. Bohužel právě v atleticejsme se v posledních měsících seznámili s látkami téměř neznámými – stimulantem modafinilem a dosud neodhalitelným anabolickým steroidem tetrahydrogestrionem – zkráceně THG. Tu první látku vytáhla na světlo „královna“ pařížského sprintu Kelli Whiteová a Jerome Young. V sázce i je pověst hvězdného sprinterského páru Marion Jonesové a Tima Montgomeryho i dalších Američanů. Výmluvy Whiteové na narkolepsii – krátkodobé záchvaty spánku - jsou stejně důvěryhodné jako kdysi Baumannova anabolika „vpašovaná zlosynem“ do zubní pasty. Modafinil rovněž povzbuzuje nervový systém a odstraňuje únavu.

Daleko větší skandál se rozhořel po udání nejmenovaného trenéra (prý to mohl být kontroverzní Charlie Francis, bývalý trenér hříšníka Bena Johnsona), který zaslal Americké antidopingové agentuře (USAD) injekční stříkačku s dosud neznámou látkou, používanou mnoha atletickými i baseballovými špičkami. Na veřejnost se dostal anabolický steroid tetrahydrogestrion – THG, což je derivát zakázaného gestrinonu. Pro antidopingové laboratoře dosud neobjevitelnou látku vyvinula laboratoř Balco v Burlinghamu v Severní Karolíně, specializující se na potravinové doplňky. „To je v Americe obrovský hit umocněný barnumskou reklamou, které Američané bezmezně věří. Kdo nepojídá nějaké pilulky, není in,“ byla první reakce našeho kalifornského dopisovatele Ladislava Kořána.

Skandál dostává obří rozměry. Konečně si snad Američané uvědomí, žesvé hříšníky nemohou skrývat. Národní olympijský výbor dal ultimátum Americké atletické federaci. Dokonce jí pohrozil vyloučením z účasti na OH, a to by byl pro Američany nejhorší sportovní trest. Denně se vynořují jména nových a nových podezřelých (Dwain Chambers, Kevin Toth, Calvin Harrison, Sandra Gainesová, Eric Thomas), znovu se prověřují starší dopingové vzorky. Z Číny přišly zprávy, že dvojice atletů zneužila krevní doping (EPO).

Na celé aféře si „pochutnávají“ novináři celého světa. Na druhé straně všem funkcionářům i manažerům mrazí v zádech. Jde přece v první řadě o peníze. Co když si sponzoři přestanou najímat jejich hvězdy a hvězdičky a konzumenti přestanou věřit reklamě zbudované na jejích tvářích?

Bohužel na skandál zrozený za mořem mohou doplatit i poctiví funkcionáři, manažeři a především zcela nevinní sportovci, kteří si k dopingu nikdy ani nečichli. Jejich rekordy a medaile jsou opravdu výsledkem dřiny, talentu a umu. Jak právě tito sportovci mohou soutěžit s dopingovými monstry? Konec atletického roku bude žhavý jak léto tohoto roku.
                                                                                                      
FM

Vytisknout