přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Mistrovské ozvěny

KONGRES
O málo vydařeném kongresu IAAF informoval již na první straně předseda ČAS Karel Pilný. Ještě představme čelné funkcionáře IAAF podle pařížské volby. Prezidentem byl opět zvolen LAMINE DIACK (SEN) se 165 hlasy (proti bylo jen devět). Místopředsedy jsou opět DAPENG LOU (CHN) 159 hlasů, AMADEO FRANCIS (PUR) 154, HELMUT DIGEL (GER) 151, ARNE LJUNGQVIST (SWE) 148. Čestným pokladníkem je JEAN POCZOBUT (FRA) se 112 hlasy ve druhém kole. Neuspěli Jose M. Odriozola (ESP) 45 a Robert Hersh se 76 hlasy.

Jednotlivé kontinenty zastupují: Afriku Leonard Chuene (RSA), Asii Suresh Kalmadi (IND), Evropu Hansjorg Wirz (SUI), Severní a Střední Ameriku Neville McCook (JAM), Jižní Ameriku Roberto G. De Melo (BRA) a Oceánii Bill Bailey (AUS). Do ženské komise byly zvoleny Nawal El Moutawakeiová (MAR) 138 a Abby Hoffmanová (CAN) 114. Neprošly Irena Szewinská (POL) a Paola Carinatová (SMR).

Dále bylo zvoleno 13 členů Rady IAAF: Sergej Bubka (UKR) 138, Taizo Watanabe (JPN) 130, Minos Kyriakou (GRE) 121, Alberto Juantorena (CUB) 119, Jung-Ki Park (KOR) 114, Dahlan Al-Hamad (QAT) 113, Cesar Moreno Bravo (MEX) 112, Robert Hersh (USA) 109, Jamel Simohamed (ALG) 108, Isaiah Kiplagat (KEN) 106, Jose-Mario Odriozola (ESP) 97, Ikka Kanerva (FIN) 94. Mezi těmi, kteří nebyli zvoleni, jsou i bývalí slavní atleti Ter Ovanesjan, Irena Szewinská či manažer J. Hermens. Generálním sekretářem je opět Istvan Gyulai (HUN).
                                                                                                         FM

FANATICI

Do Paříže opět vyrazil autobus CK Briga Jacka Přibáně s fanatiky atletiky. I s kapesným, se vstupenkami, bydlením v hotelu Novotel a cestou autobusem to stálo téměř 30 000 Kč. A přece na „palubě“ Brigy opět byli neuvěřitelní nadšenci, kteří nechyběli na stadionu ani v jediném půldnu šampionátu. Jedním z nejvěrnějších je Stanislav Aubrecht, jenž bdí nad pravostí tipovací soutěže účastníků zájezdu, dále Ivan Pospíšil, velký sběratel podpisů, Ruda Souček, bývalý kladivář a dlouholetý vedoucí týmu RH Praha. Ten si nenechal ujít mistrovství ani ve svých 83 letech a pár dnů po návratu z nemocnice. S Brigou jezdí pravidelně i bavič turistů Franta Komanec, bývalý běžec, nominovaný na Evropské juniorské hry v roce 1966 a muž, který byl jeden den v Dukle. „Opravdu jeden den. Nastoupil jsem do skupiny Saši Zvolenského, dostal nominační dopis na Evropské hry, odjel si hned domů pro věci. Ale při zpáteční cestě mi uklouzla na blátě  motorka a já málem přišel o nohu. Teď jezdím alespoň fandit,“  stačil František vysvětlit mezi vykládáním svých neuvěřitelných historek a vtipů. Briga vozí atletické fanatiky na velké události již od roku 1991, odstartovala v Curychu a od té doby s výjimkou OH v Atlantě a Sydney nechyběla nikde. Za rok se chystá na HMS do Budapešti, na desetiboj do Götzisu, samozřejmě na  GL do Curychu a snem, zatím vzdáleným, jsou OH v Aténách.
                                                                                                        FM

PŘEKUPNÍCI
Také MS atletů přilákalo překupníky lístků. S nimi si „užil“ Jacek Přibáň z Brigy. Nakoupil pro české a slovenské nadšence sady 40 lístků. Největší zájem byl samozřejmě o víceboje. Ostatní vstupenky mu zbývaly, a tak je prodával před stadionem. „To Němci i Rakušané mi vzali v minulých letech lístky zpátky. S Francouzi nebyla řeč a prodávat lístky před stadionem je prý trestné. U kasy jsem našel jednoho z překupníků, byl prý z Thajska. Ten by vzal nejraději moje lístky zadarmo. Prý letos moc prodělali na tenisu. Na atletice jsem zase prodělal já. Jen jsem nechápal myšlení Francouzů, kteří prodali na středeční dopolední desetiboj pouze 10 000 lístků, prý aby diváky snáz vyhnali před odpoledním programem. A překupníci prodávali lístky místo oficiální ceny 8 eur až za 25 eur. Kdo však měl štěstí, koupil je od školních výprav i za šest,“  potvrdil Jacek. Tradičně si u něj koupil lístky Robert Změlík, ale i Eva Šebrlová a pan Šebrle, tatínek stříbrného vícebojaře, z Bruselu přijel na atletiku Aleš Hudský, nechyběla ani paní Janáčková, maminka tyčkaře Štěpána.

Zpravodajství z MS v Paříži připravil František Macák za spolupráce Davida Šprincla (desetiboj a hod oštěpem) z Deníků Bohemia, Milana Urbana (sedmiboj) a Jaroslava Pešty (rozhovor s K. Pilným) a odborných trenérů.

Vytisknout