přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

EVROPSKÝ POHÁR – VELENJE

ŽENY ČR NEČEKANÉ DRUHÉ * MUŽI JEN TŘETÍ * SKVĚLÝ REKORD PAVLY HAMÁČKOVÉ 460 CM * DO SUPERLIGY POSTOUPILI NEČEKANĚ NIZOZEMCI A PODLE OČEKÁVÁNÍ UKRAJINKY * SLOVENSKÉ CELKY SESTOUPILY

ZA BRANAMI SUPERLIGY
Třetí červnový víkend patřil v atletice již XXIV. ročníku Evropského poháru, nejstarší světové soutěži reprezentačních družstev. O jejím pořádání se rozhodlo při kongresu EAA v Sofii v roce 1963. Iniciátorem Poháru byl Ital Bruno Zauli. Jeho jméno bylo řadu let v záhlaví soutěže. První ročník se uskutečnil v roce 1965. Až do roku 1981 se konala kvalifikační kola, semifinále a finále. Od roku 1982 byla družstva rozdělena doskupin A, B a C. V roce 1993 dostaly skupiny nové pojmenování: Superliga, I. liga a II. liga. Od tohoto data se koná soutěž každoročně a ne ve dvou či tříletém cyklu jako dřív. Mezi elitou byly oba české celky naposledy v roce 1999. V Paříži nás však osmá místa poslala do I. ligy. Vrcholem československé i české účasti byl rok 1983. Týden po helsinském triumfu na I. MS družstvo žen obsadilo v Londýně skvělé třetí místo za tehdy neporazitelnými celky NDR a SSSR.

Letos vedl české celky v B skupině I. ligy ve slovinském Velenje nedaleko Lublaněopět ředitel ČAS František Fojt: „Jezdím na Poháry již déle jak 20 let, poprvé jsem byl při semifinále v Aténách. Soutěž mi přirostla k srdci. Pohár ve Velenje se mi líbil uspořádáním i průběhem. Slovinci to zvládli byť s malými problémy. Co se týče výkonnosti, tak mě nejvíce překvapili Holanďani, ale i druhé místo našich žen. Evropský pohár je spravedlivým ukazatelem síly atletiky v jednotlivých zemích v celém spektru disciplín. Přiznejme si, že v současné době patříme do druhé kontinentální osmičky i když do jejího čela.“

ŽENY PŘEDČILY MUŽE
Velmi oslabený reprezentační celek žen, bez zraněných Formanové, Fuchsové, Tomečkové, Fickové, s trojskokanskou nulou po zranění Kašpárkové, s řadou nových tváří ještě juniorského či dorosteneckého věku, vybojoval stříbrnou příčku. Za současné situace je to výborný výsledek. Ozdobou Poháru byl skvělý český rekord Pavly Hamáčkové (460). Radovali jsme se i z vítězství Lucie Martincové, Andrey Šuldesové a Jany Biolkové. O postupu Ukrajinek nebylo pochyb. Do II. ligy sestupují Slovensko ( o jeho účinkování se dočtete na str. 13) a Srbsko – Černá Hora.

Konečné výsledky I. ligy žen skupiny B: 1. Ukrajina 125 (po 1. dnu 73), 2. Česko 104 (54), 3. Portugalsko 96 (50), 4. Nizozemsko 92 (46), 5. Bulharsko 87 (51), 6. Slovinsko 86 (45), 7. Slovensko 67 (40), 8. Srbsko – Černá Hora 58 (35).

SPRINTY
Prvenství Lucie Martincové
Na stovce kralovala časem 11,25 legenda světového sprintu Merlene Otteyová (roč. 1960), a to ještě v protivětru –0,5 m/s. Druhou Kravčenkovou (o 11 let mladší), letos již s OR 11,29, nechala zpět o 0,19! Benešová byla poslední (11,90). Na dvojnásobné trati však rodilá Jamajčanka našla přemožitelku: 1. Majdanová (UKR) 22,70 – 2. Otteyová 23,06. Benešová se zlepšila (6. – 23,89). „Dnes už to bylo lepší. Stále se vzpamatovávám z jarního  pobytu na Kanárech. Moje štítná žláza opravdu nesnáší moře a ryby. Po návratu jsem byla strašně unavená a mám dodnes velké výkonnostní výkyvy. Škoda, po hale se zdálo, že se dostávám do laufu. Proto teď pojedu do Krkonoš na chatu Kuprovka. Hory mi svědčí. Do mistráků snad budu v pořádku,“ věří čáslavská odchovankyně.

Čtvrtku vyhrála nečekaně Slovenka Hrdličková (53,13). Česko reprezentovala mladička slávistka Bartoníčková (roč. 85), byla sedmá (55,10). Loni měla ještě OR 57,66.Štafety vyhrály jasně Ukrajinky (43,27 – 3:33,97). Naše krátká štafeta v sestavě Bažatová, Čechová, Benešová a Košková byla 4. (45,93). Slovinky s Bikarovou a Otteyovou nedoběhly. České čtvrtkařky byly 5. (3:38,09). Trenér Miroslav Záhořák naměřil mezičasy: Bergrová 54,9 – Lochmanová 54,5 – Z. Hejnová 54,3 – Bartoníčková 54,1.

Na trati 100 m př. nečekaně vyhrála Lucie Martincová(13,41) o jedinou setinu před Nizozemkou Visovou. „Letos jsem se zrychlila. Na stovce už mám osobák rovných 12 vteřin. Také jsem zlepšila zášlapy a mezery běhám líp,“ pochlubila se odchovankyně čejkovické atletiky, nyní také svěřenkyně trenérky Jílkové.

Čtvrtku překážek vyhrála Portugalka Taveresová (57,10). O 12 let mladší Zuzana Hejnová (roč. 86) byla 4. časem 57,78 a přece nebyla spokojená: „Přepálila jsem začátek, zase jsem chtěla zaběhnout osobák, který si překonávám téměř v každém závodě. Škoda. Osobáky jsem si však nadělala při nedávném víceboji, celkem šest. (Více se dočtete na straně 5.). Teď se těším na soustředění v Nymburce a potom na světové mistrovství v Kanadě. Odtamtud si snad přivezu další osobáky,“ věří jeden z největších talentů naší atletiky, jablonecká odchovankyně trenérky Jandové.

BĚHY
Nečekaná vítězství
Dvě vítězství jsou víc než milým překvapením. Na hladké trojce byla suverénkou Andrea Šuldesová. Časem 9:11,87 jasně porazila letos již mnohem rychlejší Ukrajinku Holovčenkovou i domácí Stoličovou. „Už při rozcvičování jsem se cítila dobře, bylo tu příjemné klima,“ tvrdila maminka jeden a půlleté Terezky. „Po dvojce v Ostravě jsem cítila, že mi to běhá. V Dortmundu jsem potom dala patnáctku za 4:08,67 a mohlo to být i lepší. Snad zaběhnu béčkový limit pro Paříž. Zatím trénuju sama, na pocity. Už snad umím vnímat svůj organizmus. Můj přítel, Sebastian Miller, se kterým žijeme na Mazurách, uměl půlku za 1:47. Ale dva vrcholoví sportovci v rodině, to nedělá dobrotu. Sebastian se věnuje hlavně své firmě, ale i naší dceři.“

Trojku překážek vyhrála Jana Biolková ve výborném osobáku, druhém českém čase 9:50,24 a to běžela stýpl teprve popáté. „Jsem krosovou běžkyní, a tak se mi stýpl běhá dobře. V přípravě jsme s trenérem Peterkem snížili kilometráž a trénink zaměřili do rychlosti. Letos také neběhám dlouhé tratě až do půlmaratonu jako loni. Pomohl mi i třítýdenní pobyt v Itálii,“ přiznala vítkovická odchovankyně, učitelka na ZŠ ve Vratimově. Po závodě se doma objevil chybný údaj o českém rekordu. Ten drží od loňska Michaela Mannová (9:45,94), studentka univerzity B.Y.U. v utažském Provu.Tu „potkala“ v zimě únavová zlomenina, ale na ZT už běžela těsně nad 10 min.

Lenka Švaňhalová potvrdila letošní výrazné zlepšení na trati 1500 m. Ve Velenje byla třetí (4:21,53). Vyhrála domácí Romanová v novém OR 4:10,50, před slavnou Portugalkou Sacramentovou s OR 3:57,71. Na trati 5000 m byla Petra Kamínková také třetí ve svém druhém životním čase 16:10,49. Kvalitní výkon zaběhla vítězná Portugalka Ribeirová 15:42,29.

V rychlém závodě na 800 m se představila členka domácího atletického týmu Jolanda Čeplaková. Časem 1:58,30 potvrdila svoji kandidaturu na pařížské zlato. Petra Lochmanová, svěřenkyně trenéra Aleše Žďárského, odtáhla čtvrtku za 60,5, „ale nakonec z toho byl jen čas 2:05,14. Neběží mi to v poslední dvoustovce. Byla jsem letos dvakrát na Kanárech, zlepšila si už čtvrtkařský osobák na 55,44, ale půlku nemůžu trefit,“ stěžovala siběžkyně i masérka atletů z Nového Města nad Metují.

SKOKY
Skvělý rekord Hamáčkové
O jeden z nejlepších výkonů I. ligy EP se postarala Pavla Hamáčková. Dvakrát, vždy na druhé pokusy, si zlepšila OR na venkovním hřišti (450 a 460). Předtím skočila napoprvé 400 – 420 a 440 cm. „Konečně se Pavla po dvou letech zlepšila i venku. Dosud měla osobák 447 z roku 2001. Český rekord Danči Bártové 451 byl už z roku 1998,“ radoval se trenér obou rekordmanek Bolek Patera a dodal: „A to ještě provedení nebylo zdaleka ideální. Pavla použila tyč 14,5 stop (445 cm) flex 22,8 s držením na konci. Má možnost použít tyč 15 stop (460 cm) a zvýšit úchop o pět až deset cm. Po tvrdé jarní přípravě tak potvrdila možnosti svého fyzického potenciálu. Udělala si osobáky v silových testech, třeba benč 90 kg. K tomu přičtěme vynikající provedení detailů průpravných cvičení a po léta hromaděné závodní zkušenosti. Když udrží zdravotní stav, tak může letos rekord ještě několikrát atakovat. Zvlášť věřím v její schopnosti posunovat své maximum na vrcholných soutěžích.“

Blízko k limitu na MS byla Zuzana Hlavoňová. Obsadila druhé místo za vítěznou Stjopinovou (195). Zuzana skákala bez oprav od 170 do 189, potom vynechala výšku 192 a hned napoprvé shodila jen o milimetry 195 cm. „Konečně jsem cítila, že mi to skáče. Zvlášť ten první pokus na 195 byl dobrý. Ale pokud chci jet do Paříže, musím skočit A limit. Iva Straková má od zimy výkon 196 cm,“ říkala po závodech již uzdravená brněnská atletka.

V dálkařském sektoru naměřili Lucii Komrskové 631 cm, byla čtvrtá. Vyhrála Černjavská (UKR) se 645 cm, což je její OR.V trojskokuŠárka Kašpárková odkulhala hned po prvním přešlápnutém pokusu. „Při odrazu do třetího skoku jsem dostala do achilovky tupou ránu, to jsem ještě nezažila. Ještě štěstí, že je to neodrazová noha. První pomoc celého našeho lékařského týmu byla skvělá. Ráno po závodě to už nebylo tak zlé, jak jsem čekala,“ říkala s vírou v hlase bývalá mistryně světa.

VRHY
Pospíšilovou zabrzdil kruh
V diskařském kruhu měla Věra Pospíšilová těžké soupeřky, ale nejvíce jí vadil extrémně drsný kruh. Sama byla šokovaná porážkou a výkonem pro ní podprůměrným 58,06. Vyhrála Ukrajinka Antonová (62,65), která má OR ještě o jeden cm lepšínež Věra. Druhá byla zkušená Portugalka Machadová (59,90) s OR 65,40. „Věra je spontánní typ. Rozbalila první pokus, ale na drsném kruhu se jí zasekly nohy. Pořád věřila, že to vůlí protrhne. Nevadí, byla to dobrá zkušenost. Stále má potenciál na velký výkon. Teď budeme řešit otázku, kde trénovat před MS. Julisku na dva měsíce zavírají a ve Stromovce to ještě nejde. Snad se dohodneme na stadionu Přátelství, nebo v Nymburce,“ říkal rozpačitě trenér Josef Šilhavý. Pospíšilová sbírala body i ve vrhu koulí (4. – 15,81). Tunksová (NED) zvítězila kvalitním výkonem 18,52.

Kladivářskou soutěž vyhrála Sekačová (UKR)pokusemhodným medaile z MS - 71,73. Portugalka Silvaová potvrdila výbornou formu třemi hody za 66,5 (nejdelší 67,40). Lucie Vrbenská získala body za třetí místo, „ale házela jsem špatně a přitom jsem se před soutěží cítila tak dobře. Byl to hezký závod, ale já hodila jen 61,36 a zůstala daleko za svým nedávným českým rekordem z Pardubic 67,15. Ještě, že jsem porazila Martinu Danišovou, nad ní letos vedu už 4:1,“ utěšovala se atletka Olympu. Její oddílová kolegyně Jarmila Klimešová byla v oštěpařské soutěži dokonce druhá (53,56). Po loňské operaci kolenního vazu jí vyšla zimní příprava. „Bylo to tak na 95 %. Zlepšila jsem se silově, pracovala jsem na vršku. Mám však technické problémy, omezují mě bolesti zad, ta mi dává dohromady Láďa Brejcha,“ přiznala juniorská mistryně světa z Chile.

NEČEKANÝ POSTUP NIZOZEMCŮ
Předsoutěžní prognózy jasně favorizovaly Ukrajinu. Ale ta nepřijela zdaleka v nejsilnější sestavě. Ostatně totéž platí o našem celku dlouhodobě oslabeném o Železného, Zachovala, Bláhu, Oravce a v poslední chvíli také o Burdela, Lamparta i Guzdka a sprintery. Z očekávaného druhého místa byla nakonec třetí příčka.

Konečné pořadí I. ligy EP skupiny B: 1. Nizozemsko 121 (po 1. dnu 58), 2. Ukrajina 115 (62), 3. Česko 110 (59), 4. Portugalsko 100 (44,5), 5. Slovinsko 82 (45), 6. Bulharsko 67,5 (27,7), 7. Izrael 63 (27), 8. Slovensko 60,5 (36). Poslední dva týmy sestupují.

Tým mužů ČR vedl v EP již poosmé Vladimír Tikal: „Letos jsme představili v Poháru asi nejmladší družstvo. Je pravdou, že jsem čekal druhé místo a po prvním dnu jako optimista věřil i ve vítězství, ale Nizozemci si nakonec překvapivě a zaslouženě vybojovali postup. Škoda, že nám pro zranění chyběla řada bývalých opor týmu. Ten opět táhli stálice, ale uspokojila mě i řada mladých.“

SPRINTY
Čtvrtkařská prvenství

O prvenství se zasloužil na čtvrtce Jiří Mužík. Dvoustovku běžel víc než opatrně, ale v konci zabral a jasně zvítězil (46,26). Trenéři jsou však přesvědčení, že má i na český rekord Karla Koláře. Mužík se však soustředí především na překážkovou čtvrtku v soutěžích GP a GL. Již nenastoupil ani do štafety. Na překážkách ho skvěle zastoupil Štěpán Tesařík. Naprosto suverénně vyhrál v čase 49,72, druhého Kortbeeka porazil o 0,76 a známého Gorbenka dokonce o 1,07 a přece nebyl Štěpán spokojený: „Chtěl jsem být rychlejší. Na 13 kroků jsem běžel jen do páté překy, kde jsem zašlapoval za 21,8 a za osmou za 34,6. Škoda brnknutí o poslední překážku. Zdravotně jsem na tom líp. Pomohla mi operace nosní přepážky, už nemám své věčné rýmu. Teď ještě aby mi vyšel nějaký závod,“ doufá další ze svěřenců trenéra Dalibora Kupky.

Formu potvrdil i Jiří Vojtík dvěma druhými místy. Na stovce prohrál jen s Ukrajincem Rurakem (10,33 – 10,48) a na dvoustovce se slavným Portugalcem Obikwelou (20,41 – 20,90), ale čekal, že hlavně na dvojnásobné trati bude čas lepší. „Vyplatilo se nám letošní zimní zaměření na sprint a ne na čtvrtku. U té snad jednou skončí, ale musí se zrychlit na stovce. Jirka zlepšil akcelerační schopnosti a přechod do letmé rychlosti mezi 40 – 50 m. Na startu to ještě není dobré, tam ztrácí. Když nesplní limit na Paříž, tak se zaměří na dvoustovky v Bydhošti a na univerziádě v Koreji,“ informoval trenér Jiří Nejdl.

Štafetové naděje
Především čtvrtkařské kvarteto i bez Mužíka, předvedlo skvělý výkon. Čas 3:04,76 a třetí místo mohl mladý tým proměnit ve vítězství, nebýt kličkování Ukrajince Zjukova po druhé předávce. Trenér Záhořák naměřil mezičasy: Tesařík 47,1, V. Bláha 45,3, Klvaňa (po kolizi se Zjukovem) 46,6 a Mazanec 45,5. V obou štafetách startoval domažlický Jan Mazanec. První úsek běžel v krátké (splnila limit do Bydhoště v sestavě s Vojtíkem, Götzem, Stokláskou- 39,99) a poslední ve čtvrtkařské. „Letos jsem si už zaběhl osobák na čtvrtku, konečně pod 47 a v Liberci při trojboji i na dvoustovce 21,04. V Bydhošti chci běžet čtvrtku. Zůstávámv Domažlicích, kde mám dobrého trenéra pana Konopa a také zázemí. Díky sponzorovi studuju v Praze dálkově soukromou manažerskou školu. Až skončím s atletikou, tak bych chtěludělat vysokou, vím, že s gymplem se neuživím,“ říkal rozumně jeden z našich největších sprinterských talentů.

„Krátká štafeta se zlepšila proti Tretře o 0,29 s a to běžela předávky na jistotu. Pro Bydhošť i budoucnost je to šance,“ věří trenér Nejdl. Ve vložených stovkách běželi: Mazanec 10,80, Götz 10,97 a Stokláska 10,98. Na vysokých překážkách byl Jan Čech 5. (14,22).

BĚHY
Šneberger opět „medailový“
V běžeckých disciplínách je evropskou třídou Michal Šneberger. Po vítězství v PMEZ na 1500 m byl v EP jen o příčku horší. V pomalu rozběhnutém závodě podlehl těsně Nizozemci Liefersovi s OR 3:32,98 a jasně zdolal Portugalce Damiaoa s letošním osobákem 3:35,84.„Čekal jsem na poslední stovku, škoda, že mě přibrzdil Portugalec, který nereagoval na zrychlení Lieferse. Na rovince jsem marně čekal, že Holanďan vytuhne. Byl jsem však v konci opět rychlejší než ve Valencii, tady jsem běžel posledních 300 m za 38,1 a dvoustovku za 25. Celá příprava směřuje k Odložilovu memoriálu,“ svěřil se běžec Dukly.

Na půlce byl Pernica pátý (1:49,44), statečně odtáhl čtvrtku, toužil po čase pod 1:49, zatím to nevyšlo. Pátý byl i Faschingbauer na pětce. „Byl to klasicky pohárový závod, první dvoustovka za 37, kilometr za 2:54. Potom zaběhli první tři čtvrtku za 63, já nestačil a táhldalší skupinu. Teď se těším na ME v běhu do vrchu, které se koná v Trentu,“ říkal půlmaratonský mistr ČR. Pátý byl i Gerych (8:47,68) ve stýplu. Vyhrál domácí favorit Buč (8:28,42) před evropským rekordmanem Vroemenem (NED). Náš reprezentant se vrátil ze studií v americkém Dallasu: „Dokončil jsem magisterské studium společenských věd se zaměřením na výzkum a vědu a potom jsem ještě pracoval na univerzitě v biologické laboratoři a v knihovně. Teď se chceme s trenérem Antonínem Procházkou pokusit o limit pro Paříž a za rok snad i o Moravčíkův letitý rekord.“ Více se dočtete o Davidových amerických studijních i atletických zkušenostech po MČR v Ostravě. Na hladké trojce byl Tomáš Krutský šestý (8:16,59). První tři běželi pod 8 min., vyhrál Portugalec Silva (7:57,75).

SKOKY
Skvělý kapitán Tomáš Janků
Ve skocích se z Čechů vyznamenal Tomáš Janků. Vyhrál výšku ve svém „letošňáku“ 230 a jenštěstí mu chybělo i k osobáku 233. Svoji dávku štěstí si však vybral již na nižších výškách. „Vypadal v rozeskakování na osobák, ale v závodě začal špatně. Nakonec jsme zvolili po dvou nezdarech na 224 poslední variantu – prodloužit rozběh na maximum a čekat na přízeň výškařského Pánaboha. Ten se nad Tomášem smiloval i při třetím pokusu na 227. Na 230 to hned napoprvé vypadalo líp. Po loňském těžkém zranění ještě není Tomáš v závodě na techniku tak citlivý jako při tréninku. Charakter jeho skoků je ještě plochý, stále se pořádně netrefil,“ soudí trenér Jaroslav Kovář o výborném kapitánovi české reprezentace.

V tyčkařském závodě skončil Adam Ptáček na 535, výšku 550 už nezdolal a byl čtvrtý. Osobák si vytvořil vítězBlom (575) i druhý Bulhar Efremov (570). Averbuch skočil560, potom vynechával až do 580, ale tam již neuspěl. Jak viděl závod Bolek Patera? „Adam skočil 535 s velkou dírou. Zaváhal však při prvním pokusu na 550, ztratil rytmus, který letos stále hledá. Potom mu z boku fouknul nepříjemný vítr a Adam už další pokusy nedodělal. Blom potvrzuje zimní formu, jeho předností je rychlý rozběh. Efremov našel ve 33letech novou mízu, vyhrál už exhibici v Ostravě. Averbuch má formu, může skočit opět vysoko.“

V dálce zaskočil za zraněného Lamparta 20letý Michal Staněk. Byl to pro něj krutý křest. Po třech přešlapech skočil jen 672, ale porazil slavného Cankara (OR 840). Tomu při čtyřech nezdarech naměřili jen „proběhnutých“ 599. Tohle vítězství bylo pro Michala slabou náplastí: „Že letím na Pohár jsem se dozvěděl ve středu, den před odletem, že porazím Cankara mě ani ve snu nenapadlo, tak jako, že skočím jen 672. Myslím, že jsem nebyl nervózní, ale po prvním přešlapu jsem stále natahoval rozběh, bylo to pořád na dlouhou nohu. Letos jsem si už skočil osobák 756, loni to bylo jen 721. S atletikou jsem začínal v Havířově ve škole M. Kudeříkové, tak jako Kašpárková nebo Bába. Trénuju s Alanem Poncem. Po gymnáziu se nyní připravuju na Vysokou báňskou v Ostravě,“ prozradil na sebe reprezentační novic. Trojskokanskou soutěž vyhrál Bulhar Russenov v novém OR 17,02. Petr Hnízdil byl pátý výkonem 15,73 z prvního pokusu.

VRHY
Suverén Malina
Ve vrhačských disciplínách je oporou týmu diskař Libor Malina. Vyhrál suverénně v soutěži těžkých soupeřů. Na prvenství by stačily tři z jeho čtyř pokusů (62,97 - 63,02 – 63.92). Spokojený byl i trenér Šilhavý:„Po loňském fiasku při Poháru v Bystrici, kde byl Libor k smrti uzávoděný, jsme zvolili profesorský přístup – doladit na Velenje. Ještě den před závodem jsme po prohlídce kruhu dohnali ředitele stadionu, aby zalepili díru uprostřed kruhu. Libor házel uvolněně, nezkracoval nášvih. Ještě musí zapracovat na rozšíření odhodového postavení. Už také zlepšil práci vršku.“

Petr Stehlík byl mezi koulaři třetí po solidní sérii (19,61 – 19,78 – X – 19,78). Vítězný Smith (NIZ) hodil rovných 20 m. Špatně házel Haborák (5. – 19,48). Mezi kladiváři naopak exceloval další ze slovenských vrhačů Libor Charfreitag. Jeho tři nejdelší pokusy by stačily na vítězství (76,00 – 76,84 – 78,23). Pavel Sedláček byl nervózní, hodem 74,07 obsadil třetí místo, ale porazil i „osmdesátimetrového“ Rubenka.

Mezi oštěpaři, kde už řadu let chybí v EP Železný a při zranění Guzdka, startoval Petr Bělunek. Hodil průměrných 71,43a to stačilo na třetí místo.

František Macák, Velenje 

Vytisknout