přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

ATLETIKA 12 - Evropské žebříčky

EVROPSKÉ ŽEBŘÍČKY ŽEN - EUROPEAN RANKINGS WOMEN 2003 Z BIRMINGHAMU DO MONAKA
Tradiční žebříčky časopisu ATLETIKA pokračují soutěžemi žen. Opět jsou nejvýše ceněna umístění na vrcholných soutěžích, jako jsou světová mistrovství v hale i venku, dále EP, Světové finále GP v Monaku a umístění v žebříčcích IAAF (dále jen Ž. IAAF). Samozřejmě také úspěšnost ve vzájemných soubojích a v neposlední řadě absolutní výkon.V lednu nabídneme pohled do celosvětových žebříčků vydávaných americkým prestižním časopisem Track and Field News.

100 METRŮ 
1.ŽANNA BLOCK (UKR.) 2. Christine Arron (FRA), 3. Ekaterini Thanou (GRE), 4. Muriel Hurtis (FRA), 5. Marina Kislova (RUS).

O prvenství Ukrajinky není pochyb, i když neměla formu jako v Edmontonu. Byla třetív Paříži, vyhrála HMS, byť na 60 m, je nejrychlejší Evropankou (10,99) i nejvýše postavená v Ž. IAAF (5.), propadla jen v Monaku (7.). Arronová si vzpomněla na úspěšná léta, ale do formy z ME v Budapešti jí chybí ještě pár kroků. Má na kontě druhý kontinentální čas (11,01), vyhrála EP, byla 2. v Monaku a nejrychlejší Evropankou v Curychu (3.). Thanouováporazila Arronovoupři MS o jednu příčku, ale čas má celkově horší (11,03), o stupínek níž je i v Ž. IAAF. Hurtisová byla druhou Evropankou v Monaku a je třetí v Ž. IAAF a Kislovová čtvrtá, v EP byla druhá.

200 METRŮ
1. ANASTASIA KAPAČINSKAJA (RUS), 2. Muriel Hurtis (FRA), 3. Žanna Block (UKR), 4. Natalaja Safronnikova (BLR), 5. Kim Gevaert (BEL).

Bývalá čtvrtkařka (50,97) se letos na poloviční trati vyznamenala druhým místem v Paříži, nejrychlejším evropským časem 22,38 a prvenstvím v EP. Hurtisová (4. na MS) ji však porazila při HMS, dále v Monaku a je o příčku výš i v Ž. IAAF. Blocková s oběma prohrála ve finále MS a má i třetí evropský čas 22,61. Safronnikovová byla 7. na MS, 6. při HMS a také v Monaku. Belgičanka byla 9. na MS, 5. v Monaku i v Ž. IAAF (jako třetí Evropanka) a má čtvrtý kontinentální výkon (22,64).

400 METRŮ
1. NATALJA NAZAROVA, 2. Olesja Zykina, 3. Světlana Pospělova (všechny RUS), 4. Lee McConnel (GBR), 5. Anastasia Kapačinskaja (RUS).

Rusky ovládly evropskou čtvrtku. Nazarovová vyhrála HMS, byla 4. na MS, třetí v Monaku a zaběhla pod 50 s (49,78). Byla vždy nejlepší z Evropanek. Jen se jí v Paříži nevydařil poslední úsek čtvrtkařské štafety. Přebírala jako první, ale jasně prohrála s Richardsovou (USA) a Jamajčanka Fentonová jí téměř doběhla. Nazarovová uhájila stříbro o jedinou setinu. Zykinová byla 6. na MS, v Monaku porazila všechny Evropanky, zaběhla druhý kontinentální čas (50,39), v Curychubyla nejrychlejší Evropankou. O úspěchu Pospělové před Britkou rozhodl EP i lepší čas (50,70 -51,06). Kapačinskaja si zlepšila OR na 50,59, třetí čas Evropy.

800 METRŮ
1. KELLY HOLMES (GBR), 2. Jolanda Čeplak (SLO), 3. Stefanie Graf (AUT), 4. Natalja Chruščeljova (RUS),5. Claudia Gesell (GER).

Největší půlkařský úspěch získala Holmesová až ve 33 letech, byla 2. na MS a také ve finále GP vždy za Mutolovou, v Ž. IAAF je 3. jen o příčku za Čeplakovou. Slovinka neměla dobrý rok. V Paříži se vyhnula Mutolové, běžela 1500, ale ve finále byla poslední. Při HMS obsadila na půlce čtvrtou příčku, v Monaku byla 6., ale v Ž. IAAF je hned za Mutolovou a zaběhla nejrychlejší evropský čas (1:57,44). Grafová byla při HMS 2., zaběhla druhý čas Evropy 1:57,99, byla druhá v Curychu, v Paříži vyhrála smf., ale zranila se a o medaile nebojovala . Ruska si přivezla z Paříže bronz a letos si zlepšila OR na 1:58,05. Němka byla při MS 5., v Monaku 8. a po třech letech se přiblížila svému OR.

1500 METRŮ 
1. SÜREYYA AYHAN (TUR),2. Tatjana Tomašova (RUS), 3. Hayley Tulett (GBR), 4. Jekatěrina Rozenberg (RUS), 5. Jelena Zadorožnaja (RUS).

Ayhanová vyhrála suverénně téměř vše, co se dalo. Jen v Pařiži při MS prohrála s Tomašovou. Turkyně byla jasně nejlepší ve Světovém finále, při GL v Berlíně, Curychu i Bruselu. Vede přesvědčivě Ž. IAAF i letošní světové tabulky (3:55,33) před Tomašovou (3:58,52), která byla v Monaku až 7., v Curychu 3. Britka v Paříži získala bronza výrazně si zlepšila OR (3.59,96), druhá byla v Curychu, třetí v Monaku. Rozenbergrová při MS doběhla 4., z HMS si přivezla bronz a v Ž. IAAF je druhá za Ayhanovou. Zadorožnaja, muší váha i mezi běžkyněni (157 cm, 42 kg), byla při MS 8. a v Bruselu při GL dokonce 2.

5000 METRŮ
1. MARTA DOMINGUEZ (ESP)2. Jelena Zadorožnaja (RUS), 3. Elvan Abeylegesse (TUR), 4. Gabriela Szabo (ROM), 5. Gulnara Samitova (RUS).

Španělka byla dvakrát stříbrná na světových šampionátech v Paříži i Birminghamu a zaběhla druhý čas Evropy 14:48,33.Zadorožnou dělilo v Paříži od bronzu jen šest setin, vyhrála EP a zaběhla třetí kontinentální čas (14:51,61). Turkyně etiopského původu byla v Paříži pátá, vyhrála v Monaku i ME22, zaběhla čtvrtý čas Evropy. Szabová je i letos nejrychlejší Evropankou (14:41,35), ale nečekaně propadla ve finiši pařížského finále (11.), vyhrála však curyšskou trojku. Samitová byla čtvrtou Evropankou ve finále MS v OR 14:54,38.

10 000 METRŮ
1. LORNA KIPLAGAT (NED), 2. Alla Žiljajeva (RUS), 3. Fernanda Ribeiro (POR), 4. Galina Bogomolova (RUS), 5. Jelena Prokopčuk (LAT).

Při letošní absenci Radcliffové byla na této trati nejlepší Evropankou Kiplagatová, původem Keňanka. V Paříži byla 4. v nejrychlejším kontinentální čase a novém NR 30:12,53. Za ní proběhla cílem Žiljajevová, také v ruském NR (30:23,07). Portugalka vyhrála na jaře Challange a další běžkyně seřadilo v žebříčku pořadí z MS, Ruska si zaběhla OR, Prokopčuková NR.

100 METRŮ PŘEKÁŽEK/H
1. GLORY ALOZIE (ESP), 2. Aurelia Trywianska (POL), 3. Patricia Girard (FRA), 4. Irina Lenska (ISR), 5. Susanna Kallur (SWE).

Evropským překážkám kraluje rodilá Nigerijka, Španělka od r. 2001, členka týmu z Valencie.Na MS byla 4., vyhrála EP, byla 2. v Monaku, je na kontinentě nejrychlejší (12,66). Polka se letos výrazně zlepšila z loňských 12,94 na letošních 12,74 a při MS byla 5. ve stejném čase s Aloziovou (12,75), v Curychu ji porazila. Třetí Evropankou v Paříži i v EP byla již veteránka Girardová. Při MS Lenská běžela v smf. a má letos čtvrtý čas na kontinentě, Izrael v Evropě neleží, ale jeho atleti soutěží v rámci EAA. Švédka po juniorských titulech letos vyhrála i ME 22.

400 METRŮ PŘEKÁŽEK/H
1. IONELA TIRLEA (ROM), 2. Julia Pečonkina (RUS), 3. Tatjana Tereščuk (UKR), 4. Natasha Danvers (GBR), 5. Heike Meissner (GER).

Rumunka vyhrála EP a je první Evropankou v Ž. IAAF, byla druhá ve finále v Monaku a jako jediná z Evropanek při GL držela krok „se světem“, v Paříži byla 4.Pečonkinová zaběhla v Tule skvělý SR (52,34), ale v rovince pařížského finále ztuhla a doběhla třetí. Ukrajinka byla při MS těsně za Rumunkou a z Evropanek podlehla v Monaku právě jen Tirleové. Britka i Němka jsou v Ž. IAAF na dalších kontinentálních místech a byly druhé a třetí v EP.

VÝŠKA/HJ
1. KAJSA BERGQVIST (SWE), 2. Marina Kupcova (RUS), 3. Viktoria Palamar (UKR), 4. Venelina Veneva (BUL), 5. Blanka Vlašič (CRO).

Švédka s trvalým pobytem v Monaku obhájila pozici evropské „1“. Vyhrála HMS, skočila v létě 206 cm a útočila na SR. Pak ale přišly problémy, vynechala poslední GL a v Paříži byla třetí. Na podzim změnila trenéra. Ruska byla 2. v Paříži, 3. v EP, až 6. v Monaku. Ukrajinka obsadila na MS 5. místo, byla nejlepší Evropankou v Monaku a je celkově 3. v Ž. IAAF. Bulharka byla při MS 4. a skočila 201 cm, tak jako Vlašičová, která tak překonala NR a vyhrála i ME22.

TYČ/PV
1. SVĚTLANA FEOFANOVA,2. Jelena Isinbajeva (obě RUS), 3. Annika Becker (GER), 4. Tatjana Polnova (RUS), 5. Monika Pyrek (POL).

Zkušenější Ruska uhájila pozici světové „1“, vyhrála HMS i MS, překonala halový SR. Isinbajevová vytvořila skvělý SR 482, je druhá v Ž. IAAF, vyhrála ME22 a je největší kandidátkou na zdolání pěti metrů. Beckerová byla v Paříži 2. a vyhrála EP. Polnovová zvítězila v Monaku i na univerziádě a skočila v hale i venku 470. Polka byla v Paříži 4. a bronzová v Birminghamu.

DÁLKA/LJ
1. EUNICE BARBER (FRA), 2. Tatjana Kotova, 3. Olga Rubljova (obě RUS), 4. Jade Johnson (GBR), 5. Tünde Vaszi (HUN)

Francouzka vyhrála MS, EP, Světové finále v Monaku a jako jediná skočila přes sedm metrů, nový NR 705 cm. Kotovová je halovou mistryní světa, stříbrná z Paříže a „1“ v Ž. IAAF. Rubljovová byla v Paříži 5., při HMS 4. a je třetí Evropankou v Ž. IAAF. Britka byla při MS o příčku výš, ale v Ž. IAAF ztrácí na Rjublovovou čtyři místa a absolutní výkon má horší o plných 20 cm. Maďarka byla 6. v Paříži a v Ž. IAAF je na světě osmá.

TROJSKOK/TJ
1. TATJANA LEBEDĚVA (RUS), 2. Madgelin Martinez (ITA), 3. Ashia Hansen (GBR), 4. Anna Pjatych (RUS), 5. Jelena Govorova (UKR).

Lebeděvová vyhrála přesvědčivě MS, finále v Monaku, vedeŽ. IAAF i letošní světové tabulky (15,18). Italka si z Pařížepřivezla bronz a zlepšila NR o 17 cm až na 14,90. V Birminghamu Hansenová zvítězila při HMS a v hale skočila jako jediná na světě přes 15 m. Pjatychová je vítězkou EP, byla 4. na MS, HMS i v Monaku. Govorovová byla 7. v Paříži, 6. v Monaku a na stejné příčce je i v Ž. IAAF.

KOULE/SP
1. SVĚTLANA KRIVELJOVA (RUS), 2. Viktoria Pavlyš (UKR), 3. Naděžda Ostapčuk (BLR), 4. Irina Koržaněnko (RUS), 5. Astrid Kumbernuss (GER).

Této disciplíně vévodí atletky z bývalého SSSR. Kriveljovová vyhrála MS, hodila na světě nejdál (20,77), vede Ž. IAAF, v Monaku podlehla jen Pavlyšové. Ta byla v Paříži bronzová a hodila přes 20 m v zimě i v létě. Běloruska byla při MS i HMS stříbrná a v Monaku podlehla jen Pavlyšové a Kriveljovové. Koržaněnková vyhrála HMS, ale v Paříži hodila (19,17) téměř o metr půl méně a byla čtvrtá. Němka už byla jen stínem bývalé královny koulařského kruhu. Po bronzu z HMS byla ještě 4. v Monaku. V Paříži vypadla v kvalifikaci po výkonu 17,83!

DISK/DT
1. VĚRA POSPÍŠILOVÁ (CZE), 2. Irina Jatčenko (BLR), 3. Anastasia Kelesidou, 4. Ekaterini Vogoli (obě GRE), 5. Natalja Sadova (RUS).

Nejlepší česká atletka roku 2003 prožila skvělou sezonu. Vyhrála Světové finále v Monaku, vede Ž. IAAF, třikrát si zlepšila OR öd 64,43 v Halle až po 67,71 v Réthymnu, letos druhý výkon světa. Jatčenkové vyšla forma právě na MS a nejlépe se vypořádala s drsným kruhem. V Monaku však byla až 8. Obě Řekyně nebylo po celý rok téměř vidět. Z MS však přivezly stříbro a bronz, jsou to „ranařky“. Vogoliová ještě vyhrála EP a byla třetí v Monaku. Kelesidouová však hodila o ¾ m dál a byla druhá v Paříži. Sadovová zahájila rok skvělým výkonem 69,38 a jako jediná diskařka hodila ve třetím tisíciletí dál nežPospíšilová, ale v Paříži byla 6. a v Monaku 5, tak jako vŽ. IAAF.

KLADIVO/HT
1. OLGA KUZENKOVA (RUS), 2. Manuela Montebrun (FRA), 3. Mihaela Melinte (ROM), 4. Susanne Keil (GER), 5. Kamila Skolimowska (POL).

Ruska prohrála v Paříži i Monaku jen s Kubánkou Morenovou a je držitelkou i nejdelšího evropského výkonu 74,98. Jen při EP byla až třetí. Tam vyhrála Francouzka, která letos posunula NR na 74,50. Rumunka, vracející se po diskvalifikaci, byla v Paříži až 6., ale v EP 2. a v Monaku 3. Je i třetí Evropankou v Ž. IAAF. Němka Keilová překvapila novým NR 71,93, byla třetí Evropankou v Paříži a pátá v Monaku. Skolimowská, nejmladší kladivářská vítězka OH ( v Sydney jí ještě nebylo 18), polská seniorská (!!!) rekordmanka již od 13 let, měla zdravotní i technické problémy a byla jen 8. na MS i ve Světovém finále, ale i letos přehodila 71 m.

OŠTĚP/JT
1. TATJANA ŠIKOLENKO (RUS), 2. Mirela Manjani (GRE), 3. Steffi Nerius (GER), 4. Mikaela Ingberg (FIN), 5. Claudia Coslovich (ITA).

Ruska měla dobrou sezonu, byla stříbrná na MS, vyhrála Světové finále a vede i Ž. IAAF. Řekyně, původem z Albánie, se moc neukazovala. Vyhrála však jasně MS a byla 2. v EP za Neriusovou. Němka si z Paříže přivezla bronz a byla 2. v Monaku, tak jako v Ž. IAAF. Finku dělilo při MS od bronzu jen 50 cm, v Monaku byla 5. Italka byla v Paříži pátou Evropankou a třetí v EP.

VÍCEBOJE/MULTI-EVENTS
1. CAROLINA KLÜFT (SWE), 2. Eunice Barber (FRA), 3. Natalja Sazanovič (BLR), 4. Jelena Prochorova (RUS), 5. Denise Lewis (GBR).

Mladičká Švédka okouzlila atletický svět výkony, zjevem i vystupováním. Vyhrála HMS, MS, GP, Götzis, Challange a již překonala o jeden bod hranici 7000 bodů. Francouzka na Švédku ani při nejlepší snaze v Paříži nestačila. Běloruska si odvezla z Paříže bronz a z HMS stříbro. Ruska byla při MS 4., vyhrála v Talence a je 2. v Challange. Britka byla pátáv Paříži a je i držitelkou pátého evropského výkonu.

20 KM CHŮZE/WALK
1. JELENA NIKOLAJEVA (RUS), 2. Gillian O’Sullivan (IRL), 3. Elisabetta Perrone (ITA), 4. Valentina Cybulskaja (BLR), 5. Tatjana Gudkova (RUS).

Nikolajevová vyhrála MS i EP a vede světové tabulky časem 1:26:22. Irka si odvezla z MS stříbro a má třetí kontinentální čas. Italka byla stříbrná při EP, Běloruska bronzová v Paříži na MS a Gudkovová pátá.

Vytisknout