přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

ATLETIKA 12 - CORNY SŠ atletický pohár

CORNY STŘEDOŠKOLSKÝ ATLETICKÝ POHÁR
Republikové finále v Jablonci vyhráli chlapci SOŠ,SOU a U Jílová – Brno a dívky z gymnázia Zámek – Ostrov nad Ohří. Za nejlepší výkony byli odměněni Remigius Machura (vrh koulí – 17,93) a Iva Moravcová (výška 174) – Ceny MUDr. Ing. Václava Hauzenblase získali Jan Dočekal (198) a Iva Moravcová

POHÁR PLNÝ TALENTŮ

Po rekordních okresních kolech XXII. ročníku Corny poháru zaslouží superlativy i jablonecké finále. V naší nejstarší ryze atletické hale startovala vítězná družstva z krajských finále a dále v každé kategorii dva celky s nejvyšším bodovým ziskem, celkem 31 týmů – přes 350 mladých talentů. Během necelých pěti hodin zvládli jablonečtí organizátoři na výbornou všech 14 disciplín obou kategorií. V každé startovalo kolem 30 závodníků. I když bylo vlastně již po sezoně a mnozí atleti v plné přípravě na halu, byli jsme svědky řady kvalitních výsledků především v podání mladých reprezentantů, účastníků světových a evropských dorosteneckých i juniorských mistrovství.

Reprezentanti
Zvědavost vzbuzoval start vítězky MS 17 v Kanadě Zuzany Hejnové. Její zlatá čtvrtka překážek samozřejmě nebyla v programu, ale Zuzka jako vícebojařská rekordmanka nastoupila i v dalších disciplínách, byť trochu unavená po týdenním soustředění reprezentace v Žinkovech. Do výšky skočila 161 cm, do dálky 543 cm a ve štafetě zaběhla pro tým skvěle hladkou čtvrtku. Čtvrtý koulař z kanadského šampionátu - Remigius Machura - vyhrál svoji disciplínu téměř o čtyři a půl metru výkonem 17,93 a jako kdysi jeho otec běžel úspěšně i stovku ve štafetě gymnázia Nad Štolou. Individuální závod na 100 m vyhrál Milan Novotný z Ostrova, letos po Vojtíkovi druhý český sprinter, ve skvělém halovém čase 10,89. Na čtvrtce kraloval Jiří Doupovec z vítězného brněnského týmu, jeho čas 49,25 z jablonecké dráhy má vysokou hodnotu. Mostecký Jakub Hůrka skočil do dálky 690 cm.

Mezi dívkami vyhrála dvoustovku třinecká Jana Sajdoková (26,14), dcera bývalého reprezentanta a sestra letošního mistra ČR na 110 m př. V celku gymnázia Nad Štolou startoval tyčkařský talent, účastnice MEJ, Jiřina Ptáčníková. Její disciplína v Corny poháru není, a tak skočila do výšky 153, do dálky 520 a zasloužila se o třetí místo štafety. Potěšily výkony mladých koulařek. Marešová z Jičína hodila 14,55 a Krejčová z Mostu 14,09. Tradičně byly kvalitní výškařské soutěže, ale o nich se dočtete na straně 11.

Břeclavská obhajoba
Soutěž dívek: 1. Gymnázium Sady 28. října – Břeclav 9032, 2. Gymnázium Komenského - Třinec 8764, 3. Obchodní akademie Krupkovo nám. – Praha 8609.

Vítězný tým vedl opět Zbyněk Chlumecký. Startoval se svými svěřenkyněmi v jabloneckém finále již po deváté a již po páté se vrací s vítěznou trofejí, jednou tu vyhráli i jeho chlapci. Je obdivuhodné v jak složitých podmínkách vychovávají v Břeclavi atletické talenty. A přece právě odtud odešli do reprezentace Mirka Kulišová (dálka 639), Karel Švestka (výška 223), Eva Doležalová (dálka 651, trojskok 14,19) a poslední objev Zbyňkovy skupiny Martina Darmovzalová (trojskok 13,99). „A to trénujeme jen na strašné škváře. Atletické tréninky máme až po vyučování, ve školním  tělocviku nemáme atletiku a škola nemá hřiště. Ale zato máme hodně šikovných a nadšených děvčat a kluků. Vždyť o prázdninách mi chodilo na trénink i 20 mladých,“ pochlubil se i postěžoval jeden z velkých hledačů atletických talentů. Radoval se také z postupu žen Lokomotivy Břeclavdo I. ligy i s řadou jeho svěřenkyň. Do Břeclavi přivezli letos atleti 22 titulů mistrů ČR všech kategorií !!!

Holomkova parta
Chlapci: 1. SOŠ, SOU a U Jílová - Brno 9619,2. Gymnázium Nad Štolou – Praha 9538, 3. SPŠ Zámek – Ostrov 8945.

Tělocvikář Miroslav Holomek je v Brně osobností své profese. Jeho svěřenci byli v jabloneckém finále již po páté. Ke čtyřem druhým místům přidali letos konečně první vítězství. „Máme u nás AŠSK i kroužky. Polovina týmů trénuje u Standy Joukala nebo Jirky Sequenta. Další kluci z vítězného družstva jsou fotbalisté a Pavel Slezák hraje extraligu basketu. V Jablonci si odskákal dálku a jel na zápas do Nymburka. Naši atleti už mají na kontě řadu úspěchů: Jirka Doupovec umí půlku za 1:51,16 a je mistrem ČR, Marek Hudec 400 př. za 56 vteřin, má už také titul. David Nerud běžel půlku za 1:55,98 a Milan Hrazdíra 3 km př. za 9:22 a také získal mistrovský titul. Honza Vedra je našim nejlepším sprinterem, byl ve finále MČR. U nás ve škole a na učilišti však děláme nejen atletiku, ale i basket, fotbal, silový víceboj i sportovní gymnastiku,“ pochlubil se Miroslav Holomek.

CENY NÁMOŘNÍHO KAPITÁNA
Oba výškařské závody Corny poháru byly opět souboji o ceny, které věnovala vdova po MUDr. Ing. Václavu Hauzenblasovi, bývalém českém výškařském rekordmanovi, později kapitánu amerického námořnictva, který skočil v roce 1940do výšky 198 cm. Tento národní rekord vydržel až do r. 1953. Mezi tím získal výškařský rekordman stříbrnou medaili z univerziády v Paříži (1947). V roce 1952 zdolal v Minnesotě výšku 203 cm. To však již skákal stredlem a ne horainem jako při svém rekordu a byl studentemWashingtonovy univerzity v Saint Louis. Po dokončení medicíny se věnoval již ortopedii. Stal se kapitánem US NAVY a jeden čas velel i ponorkové základně v Portsmouthu. Po roce 1990 se na léto vracel do Čech, vzal si Češku, paní Dagmar. Oba rádi jezdili na chalupu nedaleko Rabí. Právě tam Václav Hauzenblas náhle zemřel v květnu 2001.