přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

20. srpna 2021, 15:31

Zátopek poběží v kinech. Již brzy

Emil Zátopek je opět na startu. Měsíc před výročím jeho 99. narození se tak stane ve filmu, který po letech příprav zažívá tento pátek světovou premiéru v Karlových Varech a v kinech po celé zemi poběží od příštího čtvrtka.


„Film je nejen vzrušujícím vyprávěním o mimořádných sportovních úspěších Emila Zátopka, ale také příběhem celoživotní lásky Emila a Dany Zátopkových,“ píše se v tiskové zprávě ČOV před jeho premiérou. Ta nastane při Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary v pátek 20. srpna 2021. Jedinečná sportovní legenda a čtyřnásobný olympijský vítěz ožije ve snímku Davida Ondříčka jednoduše nazvaném Zátopek, který vstoupí do běžné distribuce ve čtvrtek 26. srpna.

„Když mi bylo asi 9 let, vyprávěl mi táta příběh, jak si Zátopek šel zatrénovat a z legrace vyzval k závodu psa, vlčáka. Ten kolem něj vesele pobíhal, štěkal na něj, a když Zátopek končil trénink, tak chudák vlčák úplně odpadl. A když druhý den pes spatřil Zátopka, jak jde běhat, tak raději utekl pryč. Jak jsem později zjistil, táta citoval povídku Oty Pavla „Jak tenkrát běžel Zátopek“, a mně se to odjakživa moc líbilo,“ vzpomíná scenárista, režisér a producent David Ondříček na první seznámení s legendou.

Příběh filmu

Australský rekordman Ron Clarke přijíždí v pohnutém roce 1968 do Prahy za legendárním běžcem Emilem Zátopkem, jehož bezmezně obdivuje. V rozhovorech Rona s Emilem se děj filmu retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a spojuje se v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí a jenž dokáže bojovat nejen na atletickém oválu. Film vypráví o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje tisíce sportovců po celém světě. A také o jedinečném vztahu dvou lidí – Emila a Dany Zátopkových – kteří navzdory všem překážkám spolu strávili celý život.

Nejen roční odklad

Světová premiéra filmu byla z neradostných důvodů pandemie odložena. Původně už měl „Zátopek“ otevírat Karlovy Vary vloni. K ročnímu odkladu se přidalo ještě několik týdnů navíc, neboť letos byl filmový festival přesunut z obvyklého začátku července do poloviny srpna.

S ohledem na celkovou dobu příprav se však i 13,5měsíční zpoždění jeví v celé anabázi jako zanedbatelné. Myšlenka o celovečerním filmu o Zátopkovi byla na světě již od roku 2007, točit se mělo v roce 2015, nakonec se vše vinou nedostatku financí začalo ještě o další čtyři léta později. Paradoxně to nejspíš snímku prospělo, tedy hlavně jeho sportovní stránce.

Běžci pod dohledem běžeckého kouče

Již v roce 2014 dostal přípravu představitele Zátopka Václava Neužila na starosti trenér Jan Pernica (na foto oba spolu při olympijském maratonu). Herec se sice ukázal jako zdatný běžec, ale jak připouštěl kouč olympioniček Terezy Čapkové či Marcely Joglové, kdyby se mělo natáčet před oněmi šesti lety, zřejmě by jeho neobvyklý svěřenec natáčení nezvládl. Rozhodně ne v plném rozsahu, neboť jej mimo jiné bolela noha.

Režisér David Ondříček chtěl, aby film byl po sportovní stránce uvěřitelný nejen co do hlavní hvězdy. Vedle Neužilovy přípravy se proto Pernica, v současnosti reprezentační šéf běhů, chopil předloni i dohledu nad komparzem. Vybral kolem stovky běžců, protože paleta Zátopkových soupeřů byla početná a pestrá.

Příležitost zažít natáčení – a v případě štěstí ve střižně i mihnout se na plátně – dostali borci různé výkonnosti. Na plátně se tak objeví několik reprezentantů, ale také ti, kteří svou podobou sloužili i jako dubléři Vaška-Emila. A pro scény jeho manželky Dany, kterou představovala Martha Issová a chystal ji trenér Rudolf Černý, se uplatnili také oštěpaři.

(Podrobně jsme o natáčení atletických scén referovali v časopise ATLETIKA 2/2020. Výprodej starších čísel zde.)

Podpora od paní Dany

Sama Dana Zátopková, která zemřela loni v březnu v době, kdy probíhala postprodukce filmu, se k natáčení filmu zprvu stavěla rezervovaně. Ale i díky pomoci Barbory Špotákové se s Issovou seznámila blíže a v projekt posléze uvěřila a podporovala jej. „Nakonec mi dala i své osobní, ručně psané zápisky z olympiády v Helsinkách. Mohla jsem si v nich číst, jak prožívala Emilův běh i jak se ona sama připravovala,“ uvedla Issová po jejím skonu v rozhovoru pro Právo.

Celý film neviděla, ale kousek ano. „Ukazovala jsem jí video jednoho z Vaškových běhů, které jsme měli ze stadionu v Brně-Lužánkách. Myslím, že se jí to fakt líbilo. A když jsem jí pouštěla jeden svůj hod, dokonce řekla: Jo, to už se nechá,“ tvrdila její představitelka.

Jestli se film „nechá“ nejen po sportovní stránce, budeme moci posoudit již brzy všichni.

Michal Procházka, foto: Lucky Man Films – Julie Vrabelová, Dušan Martinček, Martin Špelda, Jakub Čech

Vytisknout