přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

26. ledna 2022, 18:17

Záleský vyhlíží svou olympijskou premiéru

Sprinter Dominik Záleský nebude chybět v českém bobu na zimních olympijských hrách v Pekingu, kam by měl odcestovat tento týden. Po návratu by pak rád stihl halové mistrovství republiky.

Spoludržitel českého rekordu na stovce Dominik Záleský měl loni životní sezónu, když právě časem 10.16 vyrovnal dosavadní národní historické maximum svých štafetových kolegů Jana Veleby a Zdeňka Stromšíka. Avšak právě se štafetou se mu bohužel nepodařilo kvalifikovat na letní olympijské hry v Tokiu. Po sezóně se tak rozhodl na chvíli odložit své atletické priority a splnit si svůj olympijský sen v bobech, se kterými měl zkušenosti již z dřívějška a vyplatilo se. Do olympijské nominace pro Peking se nakonec dostal a měl by Českou republikou reprezentovat jako brzdař.

Právě na této pozici závodil v bobu již v minulosti. „U brzdaře je důležité mít rychlý start a následně umět ve správný okamžik zabrzdit.“ Ve čtyřbobu většinou plní pozici posledního vzadu, ale v průběhu sezóny si vyzkoušel jet i uprostřed. Jak velký to pro něj byl rozdíl? „Je to velký rozdíl. Změnu pozice v bobu jsem absolvoval pouze v jednom závodě a musím říct, že jsem z toho byl velmi nervózní. Je to dost o obratnosti. Naštěstí jsem v létě trochu trénoval i na tuto pozici, takže se to povedlo,“ popisuje své tréninkové i závodní zkušenosti.

Nominaci do Pekingu neměl zdaleka jistou, ovšem svými výkony ve světovém i evropském poháru si ji přeci jen vybojoval. „Jelikož jsme všichni z širšího kádru reprezentace prodělali Covid, tak se rozhodovalo pouze podle výkonnosti. Všichni jsme makali na maximum, abychom měli směrem k Pekingu co nejlepší formu,“ ujišťuje.

Dominik však není zdaleka jediným z českého bobového výběru, kdo má zkušenosti ze závodní dráhy. Vlastně kompletní česká sestava má za sebou atletickou minulost. Pilot Dominik Dvořák je například bronzovým medailistou z MČR v desetiboji v kategorii juniorů. Jakub Nosek dokonce získal stejný cenný kov mezi dospělými a k tomu má také bronz z dálky. Jan Šindelář si pro změnu doběhl na juniorském národním šampionátu pro stříbro na čtvrtce a náhradník Jáchym Procházka se věnoval krátkým sprintům na reprezentační úrovni. Když se pak podíváme do minulosti, z bobových reprezentačních opor se věnovali atletice také Roman Gomola nebo Martin Bohman.

Záleský však rozhodně na atletiku nezanevřel. Jak sám potvrzuje, bobová příprava mu až tak tu atletickou na příští léto nenabourala. „Jde pořád o sprint. Největší rozdíl tedy byl, že jsem se více soustředil na sílu a pokusil se nabrat nějaké to kilo. Oba sporty se dají kombinovat. Bobovému tréninku jsem se začal věnovat už v létě a myslím si, že i ten měl určitý podíl na tom, že jsem byl v životní atletické formě, takže věřím tomu, že se k atletice vrátím v ještě lepší formě. Chci být úspěšný v obou sportech zároveň,“ dodává.

Dokonce nevylučuje ani start na halovém mistrovství České republiky v Ostravě, které se koná až na začátku března, tedy po jeho návratu z olympiády v Pekingu. „Když vše půjde podle plánu, tak by to mělo vyjít. Následně už to bude atletická klasika. V dubnu mě čeká soustředění na Tenerife a vše budu směřovat k mistrovství Evropy v Mnichově, kam už mám splněný limit,“ nastínil své plány do jarních a letních měsíců.

Petr Jelínek, foto: Viesturs Lacis

Vytisknout