přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

25. ledna 2016, 12:37

Z historie vícebojařského „mezistátka“

Letos potřetí ve Francii

Nejpilnějšími pořadateli tohoto již tradičního mezistátního utkání jsou Španělé. Na jejich území se závodilo již sedmkrát (pětkrát v Zaragoze a dvakrát ve Valencii). Druhým nejčastějším místem konaní je Nizozemí. V zemi tulipánů se vícebojaři střetli celkem pětkrát (dvakrát v Haagu a Apeldoornu a jednou v Zuidbroeku). Praha hostila tuto událost čtyřikrát. Tři pořadatelství má za sebou Velká Británie (dvakrát v Sheffieldu a jednou v Cardiffu). Ve Francii se také letos odehraje MU ve vícebojích potřetí, tentokrát v Remeši (doposud Aubiére a Remeš).

V úvodních ročnících se účastnily tohoto MU i jiné země. Při prvním ročníku to byli Portugalci a Belgičanky, o rok později reprezentace Itálie a Švédska a v roce 1996 opět Italové, zde si také připsali svou první účast Britové. V letech 1998-2000 se jednalo o trojutkání mezi Českou republikou, Nizozemím a Španělskem. Sestava účastníků se od roku 2001 nijak zásadně nemění. Závodí se ve složení Česká republika, Nizozemí, Francie, Velká Británie a Španělsko. Několikrát však nestartovali Nizozemci. V roce 2002 chyběli muži, v roce 2008 obě kategorie a v roce 2011 pro změnu ženy.

Nejvíce triumfů pro Francouze, Češky a Nizozemky

Největší počet vítězství v mužské kategorii vybojovali atleti ze země „galského kohouta“, když jich posbírali celkem osm. Naši muži jsou na druhém místě, když získali triumfů sedm, Španělé mají čtyři a Britové dva. Pouze Nizozemcům se ještě nepodařilo zvítězit. Mezi ženami se o primát dělí Češky a Nizozemky. Obě reprezentace ovládly závod osmkrát. Třikrát se radovaly Francouzsky a dvakrát Britky. Na první vítězství čekají Španělky.

Nejlepší součty Britů a Nizozemek

Až do roku 2014 byla česká mužská sestava z Prahy 1998 (Šebrle, Dvořák, Ryba) držitelem nejlepšího součtu spolu s francouzskou reprezentací v Praze, tentokrát roku 2006. V Sheffieldu si na tento dvojblok vyšlápli domácí Britové a tým vedený Johnem Lanem plus Richard Reeks a Ben Gregory (a čtvrtý Ashley Bryant) sečetl přesně o sto bodů více a novou metu ustavil na 17551 bodů.

O individuálně nejlepší výsledky se mezi muži postarali čeští sedmibojaři. Rekordmanem je Roman Šebrle s 6132 body z roku 1998, následován Tomášem Dvořákem, jenž složil při MU nejvíce 6018 b. Až v roce 2014 rozdělil českou trojici na čele John Lane, jeho britský rekord 5982 je o jediný bodík lepší než počin Kamila Damaška z roku 1996. Pátý nejlepší výkon patří Nizozemci Chielu Warnersovi (5942).

Nizozemky také vládnou pořadí jednotlivkyň, za Karin Ruckstuhlovou vedoucí od roku 2006 s 4683 body poskočila v roce 2014 Nadine Broersenová, která součtem 4656 b odsunula na třetí příčku naší Denisu Rosolovou s 4632. Čtvrtá je další Nizozemka Remona Fransenová (4553) a elitní pětici uzavírá Antoinette Nana Djimouová z Francie (4540).

Loni kralovaly naše ženy

V minulém roce se mohly naše reprezentantky radovat z triumfu na tomto mezistátním utkání. Individuálně zvítězila Eliška Klučinová se 4531 body. Kateřina Cachová byla čtvrtá, Nela Severová jedenáctá a Michaela Broumová šestnáctá. Muži naopak skončili pátí. Dílčí úspěch zaznamenal Adam Sebastian Helcelet, který opanoval individuální pořadí se součtem 5830 bodů. Marek Lukáš byl šestý, Jan Doležal obsadil sedmnáctou příčku a Jiří Sýkora závod nedokončil.

V nejsilnějším možném složení

Do Remeše odcestuje ta nejlepší sestava, jakou bylo možné nominovat. Složení mužského týmu je totožné, jako v minulém roce, tedy Adam Sebastian Helcelet, Marek Lukáš, Jiří Sýkora a Jan Doležal. Za ženský tým budou startovat Eliška Klučinová, Kateřina Cachová, loňská juniorka Barbora Zatloukalová a benjamínek týmu Tereza Vokálová. 

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík, I. Roháčková

Vytisknout