přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

21. listopadu 2017, 12:41

Z historie MČR v krosu

Historie kategorií

Mistrovství České republiky v přespolním běhu se v kategorii mužů a žen pořádá od roku 1969. Junioři bojují o krosové národní tituly od roku 1990 a tzv. „dvaadvacítky (muži a ženy do 22 let) měly svou epizodu v letech 2006-2010. Dorostenci a dorostenky se utkávají v mistrovských závodech od roku 1970, ale již v roce 1969 byli na federálním mistrovství vyhlášeni čeští mistři podle umístění. Do roku 1990 se závodilo ve dvou dorosteneckých kategoriích (starší a mladší), v některých letech měli starší dorostenci dokonce dva závody (vytrvalci a mílaři). Od roku 1991 je v dorostu pouze jedna kategorie (do 17 let). Starší žáci a žákyně (do 15 let) běhají toto mistrovství od roku 1974. Mladší žactvo (do 13 let) bylo do programu šampionátu zapojeno v roce 2008.

Hostitelé národního krosového šampionátu

Nejčastějším hostitelem mistrovství České republiky v krosu mužů a žen byla Praha, kde se tento šampionát konal již pětkrát. Naposledy tomu tak bylo v loňském roce, kdy se krosová elita sešla v motolském golfovém resortu. Čtyřikrát se bojovalo o tituly v přespolním běhu v Bruntále a Novém Městě nad Metují. Tři pořadatelství mají na svém kontě Pardubice. Dvakrát se rozdělovaly krosové medaile v Bělé nad Radbuzou, Brně, Havířově, Mladé Boleslavi, Plzni, Příbrami, Strakonicích a ve Střelských Hošticích. Dalších osmnáct měst pořádalo toto MČR jednou.

Nejpilnější sběratelé titulů (včetně mílařských)

V kategorii mužů mají na svém kontě nejvíce mistrovských titulů dva borci. Tím jedním je Milan Kocourek, jenž dosáhl sedmi prvenství v osmi letech. Stejný počet zlatých medailí vybojovala i česká běžecká legenda Vlastimil Zwiefelhofer. Pětkrát se radoval z umístění na nejvyšším stupínku Vladimír Duda. Po čtyřech titulech získali Miroslav Bauckmann, Zdeněk Dúbravčík, Pavel Faschingbauer, Tomáš Krutský, Zdeněk Mezuliáník a Petr Vitner.

Mezi ženami se podařilo hned sedmkrát zvítězit Boženě Sudické-Vykydalové. Šest triumfů posbírala Jarmila Urbanová. Pětkrát si na krk pověsila nejcennější kov Lucie Sekanová, přičemž dokázala zvítězit třikrát za sebou v letech 2013-2015 a jistě by svou sbírku ráda rozšířila i v letošním roce. Čtyři prvenství posbírala Jana Klimešová.

Nejčastější medailisté

I této statistice vévodí Milan Kocourek s Vlastimilem Zwiefelhoferem. Zde je ovšem doplňují ještě Michael Nejedlý a Zdeněk Mezuliáník. Každý z tohoto kvarteta běžců posbíral celkem osm mistrovským medailí. Sedmkrát vybojovali pódiové umístění Miroslav Bauckmann a Zdeněk Dúbravčík. Šestkrát vystoupali na stupně vítězů Pavel Faschingbauer, Jan Kreisinger, Tomáš Krutský, Peter Mikulenka a Jiří Miler.

Vůbec nejvíce mistrovských krosových medailí má na svém kontě Jarmila Urbanová, když si jich vyběhala hned devět. S osmi cennými kovy ji následuje Božena Sudická-Vykydalová. Půltucet medailí získaly Petra Kamínková, Jana Klimešová a Monika Preibischová (nyní Hloušková).

Loňské premiérové tituly pro Homoláče a Vrzalovou

Poslední krosový šampionát se konal v loňském roce v motolském Golf resortu. Mezi muži se radoval ze svého prvního titulu v přespolním běhu Jiří Homoláč, jenž si tak vylepšil své maximum z let 2013 a 2014, kdy vybojoval bronz. V Motole ho na stupně vítězů doprovodili stříbrný Jakub Zemaník a kopcovitého terénu využil k bronzu vrchař Jan Janů.

To pro loňskou vítězku ženské kategorie Simonu Vrzalovou se jednalo o první medaili z mistrovství republiky v krosu, když závod suverénně opanovala před Evou Vrabcovou, pro kterou to byl první krosový šampionát. Bronz v tomto závodě získala o něco zkušenější krosová závodnice Eva Krchová.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout