přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

8. června 2017, 12:41

Z historie MČR mužů a žen

O nadcházejícím víkendu se bude konat osmačtyřicáté mistrovství republiky mužů a žen na dráze. V tématu týdne se podíváme do minulosti tohoto šampionátu.

Pořadatelé šampionátu

Poprvé se české mistrovství konalo roku 1970. O rok dříve byli mistři vyhlášení podle umístění na federálním mistrovství. V pořadatelství se zatím vystřídalo celkem třináct měst. Největší podíl na tom mají pražské stadiony, které šampionát hostily v osmnácti přípradech. Následuje Ostrava s osmi, pětkrát se atleti představili v Jablonci nad Nisou, třikrát v Třinci, Plzni a Táboře. Právě Třinec si letos připíše čtvrté pořadatelství (po letech 1997, 2007 a 2010). Míst, kam se nejlepší čeští atleti sjeli jednou, je osm – Brno, Dvůr Králové nad Labem, Kladno, Mladá Boleslav, Olomouc, Otrokovice a Vyškov.

Nejstarší a nejnovější rekordy MČR

Nejmladším rekordem šampionátu je ten loňský kladivářky Kateřiny Šafránkové, která v Táboře poslala své náčiní do vzdálenosti 71.06. Před dvěma lety se podařilo překonat historické maximum mistrovství Pavlovi Maslákovi na dvoustovce, když proběhl cílem za 20.58. Před čtyřmi lety se stejný počin podařil tyčkaři Janu Kudličkovi, jenž se přenesl přes 576 centimetrů a překážkářce Lucii Škrobákové, která zvládla stovku s ploty za 12.79. Na opačném pólu, tedy v pozici nejstarších rekordů spočívají patnáctistovka Tomáše Lindarta z roku 1977 (3:44.6) a vrh koulí Heleny Fibingerové ještě o šampionát dříve (21.30). Z osmdesátých let se drží jen štafetové časy mužů pražské Sparty na 4x100 metrů (39.48) a žen USK na 4x400 metrů (3:30.70) a také koulařský zápis Remigia Machury st. (21.19).

Nejpilnější sběratelé titulů mistra ČR

Absolutně nejúspěšnější při českých mistrovstvích je běžkyně Petra Kamínková, jejíchž úctyhodných osmnáct titulů z tohoto šampionátu se nadále jeví nedostižně. Rovných deset z nich posbírala olomoucká vytrvalkyně na desítce (zahrnuta je i statistika po vyčlenění trati na samostatné MČR), sedm na pětce a jeden na patnáctistove. Nejlepší mužští kolegové složili třináct titulů. Liboru Malinovi se to podařilo výhradně v disku. Michaelu Nejedlému ve stýplu (11) spolu s pětkou (2). Nejúspěšnějšími ženami v jedné disciplíně jsou oštěpařka Nikola Brejchová a koulařka Jana Kárníková. Obě získaly tucet zlatých medailí. O jednu méně mají překážkářka Lucie Škrobáková a loni se k ní přidala oštěpařka Barbora Špotáková.  

Hranici deseti titulů dosáhlo či překročilo ještě několik atletů, z nichž v jediné disciplíně to dokázali jedenáctinásobní šampioni v kladivu Lukáš Melich a Pavel Sedláček a výškař Tomáš Janků. Každý dvouciferný počet prvenství však stojí za to zmínit, ať už u vrhaček Zdeňky Šilhavé (8x v disku a 4x v kouli) a Věry Cechlové Pospíšilové (9x disk a 2x koule), sprinterky Hany Benešové (6x 200, 3x 100 a 1x 400), či všestranné Denisy Rosolové (5x 200, 3x dálka, 2 x 400 a 2x 400 m př.).

Devět zlatých ve sbírce mají Zuzana Hlavoňová (výška), Erika Suchovská a Jiří Vojtík (oba 100 a 200 m), Petr Stehlík (koule), Martina Darmovzalová-Šestáková (trojskok, dálka) a Jaroslav Bába (výška), který jako jediný z této společnosti může ještě svou sbírku titulů rozšířit.

MČR 2017 v Třinci

48. mistrovství republiky hostí ve dnech 9.-11. června Třinec. Stejně jako v minulém roce, bude mistrovství třídenní a odstartuje závodem tyčkařů na náměstí. Ti po roce v centru pořadatelského města vystřídají koulaře. Tento závod odstartuje v pátek od 17 hodin. Pokračovat pak bude v sobotu a v neděli přímo na třineckém stadionu.

Své mistrovské tituly bude obhajovat celkem třiadvacet atletů, z toho jedenáct mužů a dvanáct žen. Dvě atletky budou dokonce hájit dvě zlaté medaile. Tou první je sprinterka Barbora Procházková (100 a 200 m) a běžkyně Simona Vrzalová (1500 a 5000 m). 

Petr Jelínek, Michal Procházka, foto: E. Erben

Vytisknout