přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

16. února 2018, 13:39

Z HISTORIE HALOVÝCH „MISTRÁKŮ“

O NADCHÁZEJÍCÍM VÍKENDU PROBĚHNE HALOVÉ MISTROVSTVÍ ČR MUŽŮ A ŽEN. V „TÉMATU TÝDNE“ SE OHLÉDNEME DO HISTORIE TOHOTO ŠAMPIONÁTU.

Historie českých šampionátů pod střechou se začala psát v roce 1975. Praha hostila republikové boje v naprosté většině případů (35x). Čtyřikrát se konalo mistrovství ČR v Ostravě a třikrát hostil domácí elitu Jablonec. Jednou - v zimě po povodních 2002 - se atleti utkali dokonce za našimi hranicemi, v Bratislavě. Téhož roku, 2003, byla dokončena oprava vodou poškozené haly ve Stromovce a 3. 12. dostala jméno po významném závodníkovi i činovníkovi Otakaru Janderovi. Povodeň postihla Prahu znovu před třemi lety, tentokrát byla naštěstí rekonstrukce plánována a halu se podařilo připravit už pro loňskou sezónu. Ve Stromovce se konala republiková mistrovství od roku 1997 až do 2015, s výjimkou již zmiňované jednoroční nucené pauzy.

Škála mistrovských disciplín se proměňovala: zmizela třístovka, kvůli absenci regulérně velikého oválu se sprintovala jen padesátka (hladká i překážková), svou šestiletou epizodu (1989-94) měla také halová chůze. V letech 2005 až 2012 se namísto štafetových dvoustovek běhaly čtyřstovky. Ženám přibyly v devadesátých letech dříve pouze mužské disciplíny, od 1991 trojskok, o tři roky později pak tyč.

OD NEJSTARŠÍCH REKORDŮ, PO TY NEJNOVĚJŠÍ

Nejvousatější rekord šampionátu drží Helena Fibingerová, která poslala kouli v roce 1977 do vzdálenosti 21.58 metru. Další historické zápisy spadají do druhé poloviny osmdesátých let, zvláště pak do roku 1986. Lubomír Tesáček tehdy zvládl trojku v čase 7:51.59 minuty, Milan Mikuláš předvedl trojskok 16.81 metru dlouhý a středotraťařky Milena Strnadová a Ivana Walterová odzobily půlku a patnáctistovku časy 1:59.18 a 4:13.69 minuty. Jen o rok mladší je rekordní zápis 3:41.81 kolegy Walterové na 1500 metrech, Jana Krause. Dvě desetiletí už se drží také dálka Milana Gombaly, v níž se v roce 1993 dostal na 811 cm.

Ostatní nejlepší výkony MČR jsou z konce 90. let minulého, a především z nultých let aktuálního století. Po roce 2010 se měnily rekordy v obou tyčkách a hladkých sprintech plus mužských překážkách a kouli. Nejstarší je v tomto výčtu 60 metrů překážek v podání Petra Svobody, jeho čas 7.44 vteřiny je jedním ze tří absolutních českých rekordů předvedených při mistrovství republiky. Druhý drží od roku 2013 Kateřina Čechová, která zaběhla šedesátku za 7.24. V roce 2014 padaly rekordy šampionátu na dvoustovce. Postarali se o ně Denisa Rosolová časem 23.43 a Pavel Maslák, který jeden okruh zvládnul za 20.52. Maslák před dvěma lety navíc vyrovnal rekord šampionátu na šedesátce 6.65 s, nyní jej drží společně s Janem Velebou, který tentýž výkon zaběhl před pěti lety. Z roku 2011 pochází také rekord šampionátu v tyčce v podání Jiřiny Ptáčníkové (457), a z roku 2013 pak zápis jejího mužského kolegy a partnera Jana Kudličky (577). V roce 2015 vylepšil Pavel Maslák rekord šampionátu na čtvrtce, když ve Stromovce běžel vynikající čas 45.27 a zaostal tak o pouhé tři setiny za svým vlastním halovým českým rekordem.

V roce 2016 padly na mistrovství v Ostravě dvě historická maxima šampionátu. O jedno se postaral Filip Sasínek v závodě na 1500 metrů, když proběhl cílem v čase 3:41.45. Druhé má na svědomí koulař Tomáš Staněk, jenž poslal své načiní do vzdálenosti 20.90. Tyčkař Jan Kudlička pak dokázal výkonem 577 vyrovnat vlastní rekord MČR z roku 2013. Na halovém MČR 2017 se pak přepisovaly historické statistiky tohoto podniku dvakrát. Simoně Vrzalové se to podařilo v běhu na 3000 metrů časem 9:04.84 a historický zápis si připsala i mužská štafeta Slavie na 4x200 metrů (1:26.20).

NEJPILNĚJŠÍ SBĚRATELÉ TITULŮ

Stejně jako jsou rekordy od toho, aby se překonávaly, jsou i tituly od toho, aby se sbíraly. Z celkového pohledu vzato jsou v tom jednoznačně úspěšnější ženy než muži a i mezi nimi jasně vyčnívá trojskokanka Šárka Kašpárková. Do své úctyhodné kolekce jich vložila celkem patnáct, z toho dva ve své původní specializaci výšce. Třináct trojskokanských titulů, tedy v jedné disciplíně, se zdá být prakticky nedostižných, obzvláště pak devět v řadě posbíraných (v letech 1992 až 2000).

Dvojciferným počtem prvenství se nicméně mohou pochlubit ještě i sprinterky Hana Benešová, Denisa Rosolová a Monika Špičková (ta má i jeden z premiéry trojskoku v roce 1991), překážkářka Lucie Škrobáková a vrhačky Zdeňka Šilhavá s Janou Kárníkovou. Poslední trio jmenovaných nasbíralo všechny zlaté úspěchy v jediné disciplíně: Škrobáková dvanáct na 60 m př., Kárníková jedenáct v kouli a Šilhavá deset v téže disciplíně. Denisa Rosolová posbírala svých deset primátů ve třech disciplínách (5x200 m, 4x dálka, 1x400 m). Devět titulů složila Ludmila Formanová ze sedmi titulů půlkařských a dvou čtvrtkařských. K ní se přidala v loňském roce svým devátým republikovým primátem také Denisa Rosolová.

Deset titulů má nejúspěšnější muž, a tím je výškař Jaroslav Bába. Ten navíc může svou sbírku rozšířit i na letošním šampionátu, kde je hlavním favoritem.  Hned šest atletů na nejvyšším stupínku stanulo sedmkrát, z nichž už pouze dalšímu výškaři Jindřichu Vondrovi se to podařilo v jediné disciplíně. Tomáš Dvořák nasbíral šest zlatých na překážkách, Martin Morkes pět na dvoustovce a k tomu oba přidali jeden triumf v dálce, zbývající Morkesův titul je z šedesátky. Čistě sprinterskou kolekci vlastní Jiří Vojtík (5x na 200 a 2x na 400) a skokanskou zase Roman Novotný (4x dálka, 3x trojskok). Michal Šneberger svou sbírku složil z pěti zlatých na patnáctistovce a dvou na trojce.

Na letošním šampionátu může svou bohatou sbírku titulů rozšířit koulařka Jana Kárníková. Pro ni by se jednalo o dvanácté zlato. Jiřina Ptáčníková bude usilovat o své osmé prvenství v rámci HMČR. Trojskokanka Lucie Májková má zatím ve svém držení pět titulů a Michaela Hrubá vlastní i přes své mládí už čtyři zlaté medaili z halových mistráků. Mezi muži si může na nejvyšší stupínek již pojedenácté vystoupat výškař Jaroslav Bába. Sedmý titul si může připsat Jan Kudlička. Tréninkový parťáci Pavel Maslák a Jan Veleba se pokusí dosprintovat pro šestý republikový triumf. O pátý halový titul se budou snažit Petr Svoboda, Michal Balner a Jakub Holuša, přičemž Holuša by měl startovat na své hlavní trati 1500 metrů, ve které mu ještě mistrovské zlato chybí. Předešlé čtyři tituly totiž získal na osmistovce. 

Petr Jelínek, Michal Procházka

Vytisknout