přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

1. února 2018, 13:55

WIT zahajuje třetí ročník

World Indoor Tour je atletický seriál složený z prestižních mezinárodních halových mítinků. V sobotu odstartuje mítinkem v německém Karlsruhe jeho třetí ročník. Přibližme si tedy vše podstatné, co se týká tohoto podniku.

Letošní ročník World Indoor Tour zahrnuje šest mítinků, které proběhnou ve dvaadvaceti dnech. Tím prvním bude mítink v německém Karlsruhe, který se odehraje v sobotu 3. února. Hned 6. února na něj navazuje další závod pořádaný na území Německa a tím je mítink v Düsseldorfu. O dva dny později (8. února) se WIT přesune do španělského Madridu, kde se závod tohoto seriálu bude konat poprvé. Jedinou zámořskou zastávkou je Boston (10. února). Následuje mítink v polské Toruni (15. února) a vše vyvrcholí v skotském Glasgow (25. února). Právě Glasgow bude posledním testem pro většinu atletů před nadcházejícím halovým světovým šampionátem v Birminghamu, který odstartuje jen čtyři dny poté.

V roce 2018 jsou v rámci WIT vypsány pro muže tyto disciplíny: 60 metrů, 800 metrů, 3000/5000 metrů, koule, tyč a trojskok. Ženská zápolení proběhnou v bězích na 400 metrů, 1500 metrů, 60 metrů překážek, výšce a dálce.

V každém závodě bodují čtyři nejlepší závodníci s tím, že vítěz získá deset bodů, druhý obdrží sedm bodů, třetí bere pět bodů a čtvrtý dostane tři body. Závodník, kterému se podaří překonat halový světový rekord v dané disciplíně, získá další tři bonusové body navíc. Atleti se můžou zúčastnit všech šesti mítinků, ovšem započítávat se jim budou pouze tři nejlepší výsledky. Další podmínkou je, že vítěz musí závodit minimálně dvakrát. Toho, kdo ovládne celkové pořadí v jednotlivých disciplínách, pak čeká nejen odměna ve výši 20 000 amerických dolarů, ale i divoká karta pro start na halovém mistrovství světa v Birminghamu.

Nabité Karlsruhe

Hned první mítink letošního ročník v Karlsruhe láká na největší hvězdy světové atletiky. Zejména v tyčkařském sektoru se sejde opravdu skvělá konkurence. Však se zde utkají halový světový rekordman a olympijský vítěz z her v Londýně 2012 Renaud Lavillenie s posledním olympijským šampionem z Ria Thiagem Brazem da Silvou. Nebude chybět ani loňský halový evropský šampion Polák Piotr Lisek. Všichni tři borci dokázali ve své kariéře skočit šest metrů. Bez šancí ovšem nejsou ani další polská tyčkařská hvězda a národní rekordman své země pod otevřeným nebem Pawel Wojciechowski nebo halový mistr světa z roku 2014 Řek Konstantinos Filippidis.

V dálce žen se očekává souboj mezi olympijskou vítězkou Tiannou Bartolettovou a loňskou halovou evropskou šampionkou Ivanou Španovičovou, která loni na domácím halovém mistrovství světa v Bělehradě zazářila výkonem 724 centimetrů.

Na místo činu se vrátí etiopská běžkyně Genzebe Dibabaová. Právě na tomto mítinku totiž dokázala v roce 2014 zaběhnout halový světový rekord na 1500 metrů, když tehdy proběhla cílem v čase 3:55.71. Domácími nadějemi budou Konstanze Klosterhalfenová a Gesa Felicitas Krauseová.

Na sprinterské rovince se můžeme těšit na halovou mistryni světa z Portlandu na šedesátce Barbaru Pierrovou, kterou bude chtít potrápit Němka Gina Lückenkempeerová, která se letos už blýskla časem 7.11. Na překážkovém sprintu se očekává pikantní souboj dvou německých rivalek Cindy Rolederové a Pamely Dutkiewiczové.

Hlavní favoritkou výšky žen bude ve vynikající formě skákající Ukrajinka Julia Levčenková, která si ve středu v Chotěbuzi výkonem 197 vyrovnala halový osobák a venku umí už i 201 centimetrů. Největší soupeřkou jí bude další dvoumetrová výškařka a německá reprezentantka Marie Lawrence Jungfleischová.

Jediným českým zástupcem bude na trati 3000 metrů Jakub Holuša. Pro halového vícemistra světa a evropského šampiona to bude první start nejen v letošní halové sezóně, ale také pod vedením nového trenéra Tomasze Lewandowskeho. Jakub se teprve nedávno vrátil z měsíčního soustředění v Austrálii a na svou letošní premiéru se moc těší.

Z historie

Při prvním ročníku World Indoor Tour v sezóně 2016 se podařilo bodovat dvěma českým závodníků. Koulař Tomáš Staněk bral tři body za čtvrté místo v Karlsruhe a čtvrtkařka Zuzana Hejnová si doběhla pro třetí místo ve Stockholmu.

O rok později se česká atletika dočkala svého prvního vítěze v rámci tohoto seriálu. Po vítězstvích v Düsseldorfu a Birminghamu a druhém místě v Toruni se jím stal čtvrtkař Pavel Maslák. Společně s ním se podařilo bodovat ještě tyčkařce Romaně Maláčové (druhá v Toruni) a překážkáři Petru Svobodovi (třetí v Karlsruhe). 

Petr Jelínek

Vytisknout