přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

26. září 2013, 13:02

Vytrvalec mezi závody navlékne 117. korálek

Běchovice patří už po generace k nejparádnějším kouskům „rodinného stříbra“ vytrvalostního běhu. Jedná se o nejstarší silniční závod v Evropě, přičemž ve světě jej v tomto ohledu předčí jen slavný Bostonský maraton. Kontinuálně se koná od roku 1897 a mimořádnou tradici nepřerušily ani dvě světové války. Letos se tak vytrvalci vydají na náročnou trať již po 117. a stejně jako v minulosti počínaje rokem 1969 budou ve hře i republikové tituly v silničním běhu. O důvod víc, proč se v neděli 29. září u ikonického patníku č. 13 na českobrodské silnici sejde většina české vytrvalecké špičky a vyrazí poměřit své síly na vzdálenosti o 31 metrů delší deseti kilometrů s cílem u Gymnázia Na Pražačce.

Rekordy závodu drží od jubilejního stého ročníku Keňané Laban Chege (28:33) a Leah Malotová (33:45), výkony slavných českých běžců minulosti však za nimi o mnoho nezaostávají. Platí to zejména o mužské kategorii, ve které v roce 1975 svedla dvojice Vlastimil Zwiefelhofer a Stanislav Hoffman památný souboj, při němž prvně jmenovaný zaběhl čas 28:35 a druhý byl jen o necelou vteřinu pomalejší. Mezi ženami patří tuzemský primát Ivě Jurkové s časem 34:25, přičemž druhá příčka ve výkonnostním žebříčku náleží Petře Kamínkové, kterou lze též považovat za svého druhu rekordmanku závodu. Na Běchovicích totiž byla neporažena v rozmezí let 1999 a 2009. „Jak výjimečná série to byla, si člověk uvědomí až s odstupem. Být jedenáct let za sebou zdravá a alespoň jakž takž ve formě je opravdu svým způsobem zázrak,“ vzpomíná 40letá a stále aktivní běžkyně.

Mezi muži získal nejvíce titulů halový mistr Evropy z roku 1984 Lubomír Tesáček, který před dvěma lety tragicky zahynul. Pokořitele na Běchovicích nenašel v šesti případech. Na počet medailí jej však poměrem 10:7 převyšuje další velká postava českého běhu Ivan Uvizl, bronzový ze Světových halových her 1985, které předcházely halovému mistrovství světa.

Posledním třem ročníkům kraloval alespoň z toho národního pohledu kroměřížský běžec Milan Kocourek, ten však pro nemoc letos Běchovice vynechává. „Po půlmaratonu v Ústí nad Labem ho skolila viróza,“ vysvětluje trenér Jiří Sequent. Role favorita závodu se tak přesouvá na dalšího z jeho svěřenců, Jiřího Homoláče. „Vzhledem k tomu, že kromě Milana nepoběží ani Honza Kreisinger, tak to na mě asi tak nějak zbylo. Je to škoda, v plné konkurenci bych si závod asi užil více. Nicméně pořád mi nějací soupeři zbyli, třeba Lukáš Kourek nebo Petr Vitner,“ vypočítává republikový šampion v maratonu a druhý z mistrovské desítky na dráze, kde podlehl pouze Kocourkovi.

Také v ženském poli chybí kvůli zdravotním problém obhájkyně loňského prvenství Monika Preibischová, i bez ní je však startovní listina mistrovského závodu velmi kvalitní. „Je nás tam takových šest hodně vyrovnaných holek. Bude záležet, jak to komu aktuálně sedne,“ věští Kamínková, která v posledních letech opustila v souvislosti s útlumem vlastního běhání ty nejvyšší příčky, na nedávném O2 Grand Prix Praha se však připomněla rychlou desítkou za 34:51. „Určitě bych chtěla být na stupních vítězů, ale další ambice si nekladu. Můžu být první stejně jako třeba pátá,“ dodává Kamínková a téměř na slovo se tak shoduje s další ze spolufavoritek, vloni druhou Lucií Sekanovou. „Chtěla bych být vepředu, ale hlásat, že si jedu pro vítězství, si netroufám. Nicméně jsem zdravá a Běchovice jako mistrovství republiky určitě patří k závodům, v nichž bych chtěla uspět,“ říká 24letá svěřenkyně Róberta Štefka. Z ostatních adeptek prvenství je určitě na místě zmínit třeba účastnici olympijského maratonu v Londýně a dvojnásobnou šampionku Běchovic Ivanu Sekyrovou, další českou reprezentantku Květoslavu Peckovou či bývalou lyžařku Evu Nývltovou Vrabcovou.

Stejně jako v minulých letech nebudou ani letos chybět zahraniční hosté, a to i z Afriky. Mezi muži to budou Keňané Lagat Kiprono a Kiprop Maiyo s výkonností na desítce pod 29 minut, v ženské kategorii jejich krajanka Chepkemeiová. Celkově by se na start mělo ve všech kategoriích postavit přes dva tisíce běžců, což je nejvíce od jubilejního stého závodu. I na Běchovicích se tak potvrzuje stávající boom v oblasti masových běhů. K absolutnímu účastnickému rekordu, který pochází z roku 1982, však pořád zbývá urazit notný kus cesty. Tehdy cílem proběhlo 3552 závodníků.

Startovní výstřel pro veterány starší 40 let zazní v 11 hod., ženy společně s juniorkami vyrazí na trať o půl hodiny později. Běžecký svátek završí od pravého poledne závod mužů do 39 let, a to včetně juniorů, mezi kterými by se měli objevit i členové zlaté štafety z nedávného mistrovství světa v běhu do vrchu.

Více informací naleznete na www.atletika.cz, v rubrice Zaostřeno na, a také na oficiálních stránkách závodu www.bechovice-praha.cz

Adam Pražák

Vytisknout