přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

13. srpna 2015, 08:45

Výpravy zbrojí do Pekingu

Během minulého víkendu se uzavřely nominace drtivé většiny atletických federací. Až na některé výjimky jsou složení reprezentačních týmu kompletní. Na MS v Pekingu se představí přes 2000 atletů ze 214 zemí světa. V tématu týdne vám představujeme očekávané nejsilnější výpravy, jejich hlavní hvězdy, a jako bonus opory Slovenska a Česka.

Nejpočetnější a také nejsilnější výpravou bude tradičně reprezentace Spojených států amerických, která vyšle do Pekingu 130 svých atletů. V záplavě hvězd je i pět obhájců titulu mistra světa: desetibojař Ashton Eaton, čtvrtkař Leshawn Merrit, překážkář David Oliver, dálkařka Britney Reeseová a překážkářka Brianna Rollinsová. Tím však seznam favoritů zdaleka nekončí. Na nejkratším sprintu si Američané brousí zuby určitě na více než jedinou medaili. Však také sestava Gatlin, Gay, Rodgers a Brommel hovoří za své. Na čtvrtce překážek nebude chybět letošní jednička Bershawn Jackson. Leadrem letošních světových tabulek je také dálkař Jeff Henderson. V životní formě skáče také trojskokan Cristian Taylor, který již dvakrát v této sezóně dolétl za 18 metrů. Dalším skokanem, který bude chtít bojovat cenný kov je výškař Eric Kynard. Mezi koulaři je momentální světovou jedničkou Joe Kovacs. Eatona bude chtít doprovodit na stupně vítězů v desetiboji také Tray Hardee. Mezi americkými ženami je nejvýraznější osobností Allyson Felixová, která je přihášena na dvoustovku i čtvrtku. Na nejkratším sprintu budou chtít o stupně vítězů bojovat Tori Bowieová a English Gardnerová. Disciplínou, kterou naprosto opanovaly Američanky, je pak 100 metrů překážek. Obhájkyni titulu Brianu Rollinsovou doplní trojce Sharika Nelvisová, Dawn Harper-Nelsonová a Kendra Harrisonová. Jedinou dálkařkou, která letos překonala hranici sedmi metrů, je pak Tianna Bartolettová. 

Druhou nejpočetnější výpravu přiveze Rusko, které nominovalo pro MS celkem 71 reprezentantů. Největší mužskou nadějí může být překážkář Sergey Šubenkov. Na velké akce se umí vždy velmi dobře připravit také výškař Ivan Uchov, kterého doplní Daniil Tsyplakov. Mistrovský titul bude obhajovat Alxander Měňkov ve skoku do dálky. Ruskou ženskou výškařskou školu budou zastupovat Anna Čičerovová a Maria Kučinová. Ruským želízkem v tyčkařském ohni bude loňská mistryně Evropy Anželika Sidorovová. Mezi favoritky bude v soutěži dálkařek patřit také Daria Klišinová, stejně jako Jekatěrina Koněvová v trojskoku. 

Soupiska další evropské atletické velmoci Velké Británie čítá 63 jmen. Hned dva nejcennější kovy bude obhajovat vytrvalec Mo Farah, somálský rodák se opět utká s přesilou "svých jak v závodě na 5000, tak i na 10000 metrů. Mezi dálkaři bude chtít dolétnout na stupně vítězů olympijský vítěz z Londýna Graig Rutherford. Velmi těžká obhajoba čeká čtvrtkařku Christine Ohuruogovou. Tiffany Porterová je jedinou překážkářkou, která dokáže v letošní sezóně narušovat americkou dominanci na této disciplíně. Naše duo Hejnová - Rosolová bude chtít potrápit na čtvrtce překážek i Eilidh Childová. Silné zastoupení budou mít Britové také v sedmiboji, kde nastoupí Jessica Ennis-Hillová a Katarina Johnson-Thompsonová. 

Mezi 65 německými atlety, kteří odcestují do Číny jsou i tři obhájci zlaté medaile. V soutěži koulařů to bude David Storl, v tyčkařském sektoru bude chtít navázat na svůj úspěch z Moskvy Raphael Holzdeppe. Mezi ženami bude obhajovat oštěpařka Obergföllová. Němci se budou i dále opírat o kvalitní vrhačky. Hlavní favoritkou soutěže koulařek je Christina Schwanitzová, která letos jen těžko hledá přemožitelku. Vysoko míří také ambice kladivářky Betty Heidlerové. O stupně vítězů se budou chtít rvát i diskařky Julia Fischerová a Nadine Müllerová. Daleko letos hází také oštěpařky Linda Stahlová a Katharina Molitorová. 

Francie vyšle do bojů celkem 44 atletů. Největší nadějí je jednoznačně tyčkařský suverén Renauld Lavillenie, který bude chtít napravit "selhání" z Moskvy, kde bral stříbro. Na stovce bude chtít narušit nadvládu amerických a karibských sprinterů spoludržitel evropského rekordu Jimmy Vicaut. O něco podobného se bude pokoušet i jeho kolega Christophe Lemaitre, který bude startovat na stovce i na dvojnásobné trati. Ve vyrovnaném poli překážkářů se bude chtít na stodesítce prosadit Pascal Martinot-Lagarde. Černým koněm soutěže desetibojařů může být Kevin Mayer. 

Hlavně o sprintery se bude chtít opřít 53členná výprava Jamajky. V čele hvězd karibského ostrůvku stojí Usain Bolt, který bude hájit hned tři zlaté medaile z minulého MS. Celý atletický svět očekává jeho souboje s Američanem Gatlinem. Bolta doplní na nejkratším sprintu Asafa Powell, autor nejvyššího počtu časů pod 10 vteřin, který se v tomto ohledu blíží trojcifernému číslu. Na dvoustovce je letos druhým nejrychlejším mužem Rasheed Dwyer. Při neúčasti Kubánce Ortegy má pak mezi sprintery, překážkáři nejlepší výkon Omar McLeod. O sprinterský double se bude chtít pokusit Shelly Ann Fraser-Pryceová. Na čtvrtce překážek bude mezi kandidátky na cenný kov patřit Keliese Spencerová. Na hladkém závodě na 400 metrů se pokusí prodat své zkušenosti Stephanie Ann McPhersonová. 

Tentokrát nejen na běžce bude spoléhat reprezentace Keni, která nominovala 46 závodníků. O své čtvrté zlato z MS bude bojovat Ezekiel Kemboi na stýplů. Bude to mít ale nesmírně těžké, silnými soupeři mu budou kolegové z týmu vedoucí muž Diamantové ligy Jairus Birech nebo mladý Conseslus Kipruto. Titul bude obhajovat také Asbel Kiprop, který letos útočil i na světový rekord na patnáctistovce. Potrápit ho bude chtít Silas Kiplagat. Vedoucím mužem světových oštěpařských tabulek je Julius Yego, který letos vytvořil kontinentální rekord (91.39). Mezi ženami je žhavou kandidátkou na vítězství obhájkyně půlkařského titulu Eunice Sumová. Své bohaté zkušenosti bude chtít na maratonské trati zúročit Edna Kiplagatová. Čest stýplerské velmoci bude chtít hájit v závodě žen Virginia Nyamburová. 

Další běžecká velmoc Etiopie pošle do Pekingu 45 nadějí. Velmi těžkou obhajobu bude mít Mohammed Aman v závodě na 800 metrů. Naopak mladíček Yomif Kejelcha je kometou letošní sezóny a bude pro sebe chtít ukončit nadvládu Faraha na trati 5000 metrů. Na desítce se o něco podobného budou chtít pokusit Imane Merga a Muktar Edris. Odvážnou kombinaci zvolila čerstvá světová rekordmanka Genzebe Dibabaová, která nastoupí jak na patnáctku, tak i na pětku, na které jí bude nejvážnější soupeřkou držitelka nejlepšího letošního času a její krajanka Almaz Ayanaová. Ve stýplu bude chtít porazit keňské favoritky Hiwot Ayalewová.

Velmi početnou, ale také silnou výpravu vysílá Kanada. Mezi 51 atlety je hned několik kandidátů na stupně vítězů. Velmi stabilní výkonnost letos potvrzuje tyčkař Shawn Barber. Na některou z medailí může myslet i desetibojař Damian Warner. Svůj bronzový úspěch bude chtít přinejmenším zopakovat Derek Drouin ve finále výškařů. Mezi sprinterskou špičku letos vylétl Andre De Grasse. Mezi ženami je velkou favoritkou sedmiboje Brainee Theisen-Eatonová. Vysoké ambice má i dálkařka Christabel Netteyová. 

Kuba přišla před MS o jednu ze svých nadějí překážkáře Orlanda Ortegu, který usiluje o španělské občanství a nemůže tak v Pekingu startovat. Přesto bude "ostrov svobody" reprezentovat 34 atletů. Mezi muži se největší naděje vkládají do Pedra Pabla Picharda, který se bije a Američanem Taylorem o post světové trojskokanské jedničky. Z kubánských žen je žhavým želízkem čerstvá držitelka kontinetálního rekordu ve skoku o tyči Yarisley Silvaová. Vedoucí žena světových tabulek v disku Denia Caballerová bude chtít porazit suverénku posledních sezón Chorvatku Sandru Perkovičovou. Na cenný kov myslí jistě i její kolegyně ze sektoru Yaime Perezová. 

Také Polsko je tradiční atletickou velmocí. Letos jsou největší nadějí pro naše severní sousedy vrhači. Pawel Fajdek zůstává letos v hodu kladivem stále neporažen a je jasným favoritem pro Peking. Svou formu k vrcholu sezóny stupňuje také diskařský matador Piotr Malachowski. Podobně je na tom také jeho kolega z koulařského sektoru Tomasz Majewski. Na půlce se představí tradiční silná dvojce Adam Kszczot a Marcin Lewandowski. Silné zastoupení budou mít Poláci také v tyči, kde bude startovat Pawel Wojczechowski a Pior Lisek. Největší ženskou nadějí je světová rekordmanka v hodu kladivem Anita Wlodarczyková. Bez šancí na podium není ani výškařka Kamila Ličwinková. 

33členná italská výprava se bude spoléhat o silné výškařské výškařské duo Marco Fassinotti a Marco Tamberi. O solidní umístění se může postarat také maratonec Daniele Meucci. V soutěži výškařek bude patřit do okruhu favoritek Alessia Trostová. 

Slovenská reprezentace vysílá do Pekingu 16 atletů. Nějvětší nadějí na cenný kov je chodec Matěj Tóth. Bez šancí nejsou ani kladivář Marcel Lomnický a jeho kolegyně Lucie Hrašnová. Překvapit může také Dana Velďáková v trojskoku. 

Česká atletika bude mít v Pekingu 25 zástupců. Mezi největší medailové kandidáty patří Zuzana Hejnová na čtvrtce překážek, která bude obhajovat světové zlato z před dvou let. Stejně je na tom také Vítězslav Veselý v oštěpu. Na stupně vítězů myslí i Barbora Špotáková. Hned osm českých atletů je v elitní osmičce světových tabulek.

Petr Jelínek, foto: A Gräf

Vytisknout