přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

5. května 2016, 17:28

Výjimečný pražský maraton, edice číslo 22

Domácí běžci v bitvě o Rio, elitní zahraniční běžci o nejrychlejší časy roku plus co do celkového počtu účastníků největší sportovní akce u nás. To vše skýtá nedělní 22. ročník Volkswagen Maratonu Praha.

Šance pro domácí

Prestižní mezinárodní maraton v ulicích hlavního města je už od roku 1998 pravidelně mistrovstvím České republiky. I z tohoto důvodu je lákadlem pro tuzemské běžce, kteří tu zažívají mnohdy své debuty na královské trati – a pro leckteré to nejsou leckdy jen pouhé pokusy.

Mezi takové patří Eva Vrabcová, která už má za sebou výtečné půlmaratony – naposledy v Praze 1:11:06, jen čtyři vteřiny od národního rekordu. „Poté jsem vyrazila hned na 14 dní do italského Livigna, kde jsem nabírala potřebné kilometry ve vysokohorském prostředí. Další dva týdny jsme zase zapracovali na rychlosti tady doma,“ přiblížila svůj program před premiérou na maratonské trati, Při tom stihla i testovací závod, desítku minulý víkend v Hradci. „Dopadla dobře, deset vteřin za osobním rekordem,“ těší ji.

Cíl na neděli je podobně jako u dalších českých běžců jasný: zaútočit na kvalifikační čas 2:35 pro olympiádu v Riu. „K limitu se ale neupínám, přeci jen je to můj první maraton. Ale příprava byla dobrá, na závod se strašně moc těším a pro co nejlepší výkon udělám maximum,“ prozradila své předzávodní pocity původní sportovní profesí lyžařka, která nedávno prohlásila, že se hodlá minimálně letos naplno věnovat atletice. A vyznavačka zimního sportu se překvapivě dívá i na možné teplejší počasí: „Jsem „sluníčkomilný“ člověk, takže mně ani větší teplo nevadí,“ usmívá se.

O zopakování své maratonské účasti pod pěti kruhy se pokusí londýnský olympionik Jan Kresinger, který oproti Vrabcové na tiskovce přílišným optimismem nehýřil. „Na závodech mi to moc neběhalo, takže neděle je pro mě trochu neznámá. Navíc potřebuju běžet o minutu a půl lepší čas než mám osobák, kterému jsem se za ty čtyři roky nepřiblížil. Ale já věřím na zázraky,“ uvedl.

A přidal pozitiva, která má závod na domácí půdě s podporou pořadatele. „Budeme mít vodiče do třicátého kilometru, a když běžíte schovaní, dá se ušetřit 10 až 15 procent sil. Navíc poběžíme spolu s Jirkou Homoláčem a Vítkem Pavlištou, na trati si tak můžeme hodně pomoci,“ vypočítává Kresinger. „Určitě se o to pokusíme a uvidíme, jestli to bude stačit,“ dodává.

Kromě již zmíněných českých vytrvalců upozorněme také na další zajímavou debutantku Moniku Preibischovou, boj o Rio nevzdává ani v Londýně před čtyřmi lety startující Ivana Sekyrová, ačkoli podobně jako Homoláč pokoušela limit v polovině dubna v Hamburku. A mezi muži nezapomínejme ani na Petra Pechka, trojnásobného republikového šampiona.

To tu ještě nebylo

Pohled do startovní listiny zahraničních závodníků naznačuje, že i na samotném čele se chystá pozoruhédné drama. Mezi muži najdeme sedm borců s časy pod 2:07. „Takhle silné pole ještě Praha neměla,“ pochvaluje si Jana Moberly, která se stará v RunCzech o elitní běžce.

A to v uvedeném souhrnu chybí třeba keňský debutant na maratonu Solomon Kirwa Yego, který poloviční vzdálenost dokázal zaběhnout za výtečných 58:44. A naopak loňský vítěz, další vyslanec Keni Felix Kipchirchir Kandie, má osobní rekord sedm vteřin přes 2:07 a před rokem v Praze vyhrál za 2:08:32. „Vloni jsem musel v závěru zpomalit, letos si věřím na čas 2:06. Příprava mi šla velmi dobře, zlepšil jsem si také osobák na půlmaratonu (1:00:04),“ vzhlíží pozitivně obhájce. Hlavním vyzývatelem pro Kandieho by měl být krajan Eliud Kiptanui, který drží traťový rekord 2:05:39 z roku 2010 a osobák má ještě o 18 vteřin lepší.

Naopak nováčkem v Praze bude největší favoritka v ženské kategorii Biruktayit Degefa Eshetuová. Rodilá Etiopanka, která však žije a trénuje v Albuquerque ve státě Nové Mexiko v USA, už dokázala zaběhnout maraton za 2:23:51 – stalo se loni v Houstonu. Její cíl však v nabité národní konkurenci v bitvě o Rio musí být ještě výš. „Chtěla bych se dostat do olympijského týmu a k tomu mi pomůže co nejlepší čas někde kolem 2:21-2:22,“ vyjádřila se Eshetuová. Největší hrozbu by pro ni měla představovat krajanka Marta Lemaová, osobák 2:24:32, ve startovním poli však napočítáme dalších sedm běžkyň, které už dokázaly běžet maraton za dvě a půl hodiny a lépe.

Bude „good počásí“?

Co si přejí všech deset tisíc startujících, „od hobíků po eliťáky“, je bezpochyby příznivé počasí. Ideál – tedy bezvětří, pod mrakem a nižší teplota – se podaří jen vskutku výjimečně. Aktuální předpověď ovšem dává vcelku slušné vyhlídky, byť obavy, především z většího tepla, tu existují. Předseda organizačního výboru Carlo Capalbo pravidelně zajišťuje pro závody svého seriálu RunCzech „good počásí“ (jak to svým osobitým způsobem vyjadřuje), ale jak vše dopadne, poznáme 8. května v minutách, které budou následovat po výstřelu na Staroměstském náměstí v 9 hodin.

Fotogalerie, autor: Eduard Erben

Michal Procházka, foto: ČAS, Eduard Erben

Vytisknout