přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

4. ledna 2021, 14:50

Výjimečná běžecká sezóna 2020

Přestože byl uplynulý rok výrazně omezen a možností k závodění nebylo zdaleka tolik, na běžeckých distancích padal nebývale vysoký počet světových i kontinentálních rekordů. Běžci tak mají za sebou velmi úspěšnou sezónu.

5000 metrů

Na trati 5000 metrů padl světový rekord v obou kategoriích. Mezi muži se o něj na mítinku Diamantové ligy v Monaku postaral Uganďan Joshua Cheptegei, když proběhl cílem v čase 12:35.36 a šestnáct let starý rekordní zápis Etiopana Kenenisy Bekeleho z Hengela překonal o 1.99 vteřiny. Držitelkou ženského světového rekordu se pak o několik týdnů později stala při závodě ve Valencii Etiopanka Letesenbet Gideyová, která z předešlého rekordu své krajany Tirunesh Dibabaové ukrojila dokonce 4.53 vteřiny na 14:06.62. Dibabaovou sesadila z čela této statistiky po dvanácti letech.

10 000 metrů

Legendární Kenenisa Bekele přišel ve Valencii také o svůj druhý světový rekord na distanci 10 000 metrů a jeho pokořitelem se stal opět Joshua Cheptegei. Tentokrát si s pětadvaceti okruhy poradil v čase 26:11.00 a patnáct let starý rekord překonal o 6.53 vteřiny.

Na ženské desítce sice světový rekord nepadl, nicméně se měnil alespoň ten evropský, a to zásluhou Nizozemky Sifan Hassanové, která se v Hengelu stala první Evropankou, která zaběhla dráhovou desítku pod 30 minut. Kontinentální maximum Britky Pauly Radcliffeové vylepšila o více než 24 vteřin na 29:36.67, což je čas, kterým se zařadila na čtvrté místo historických světových tabulek.

½ maraton

Vskutku ojedinělou sezónu zažil půlmaraton, kde padaly rekordy jako na běžícím pásu. Hned v úvodu roku zaběhla v Ras al Khaimah nový absolutní světový rekord 1:04:31 Etiopanka Ababel Yeshanehová, která srazila tři roky staré maximum Keňanky Joyciline Jepkosgeiové o celých dvacet vteřin. Tehdy byla rychlejší než již bývalá světová rekordmanka také Brigid Kosgeiová v čase 1:04:49 a momentálně je s tímto výkonem třetí nejrychlejší ženou historie. Mezi Kosgeiovou a Yeshanehovou se totiž ještě vklínila vítězka půlmaratonu v Novém Dillí Yalemzerf Yehualawová, která v indické metropoli zaběhla 1:04:46. Do TOP 10 historie se dostala ještě druhá Ruth Chepngetichová za 1:05:06. Hned dvakrát pak došlo k vylepšení světového rekordu v ryze ženském půlmaratonu a v obou případech se o tento historický počin postarala Keňanka Peres Jepchirchirová. Poprvé tomu tak bylo v Praze na Letné, kde v sólo závodě zaběhla 1:05:34. Následně pak tento výkon vylepšila ještě při svém triumfu na mistrovství světa v půlmaratonu v polské Gdyni, kde kralovala v čase 1:05:16. Tam jí zdatně šlapala na paty poměrně neznámá Němka s etiopskými kořeny Melat Yisak Kejetaová, když brala stříbro v novém evropském rekordu v ženském závodě 1:05:18. Za absolutním evropským rekordem Nizozemky Sifan Hassanové zaostala o pouhé tři vteřiny. Jen o vteřinu zpět finišovala pro bronz Yalemzerf Yehualawová.

Historicky nejrychlejší půlmaratonský závod historie byl pak k vidění na sklonku roku ve Valencii, kde se hned čtyři borci dokázali dostat pod hodnotu světového rekordu Geoffreyho Kamworora, který měl hodnotu 58:01. Vůbec první běžcem, jenž stlačil svůj čas na této trati pod 58 minut se stal Keňan Kibiwott Kandie, který stanovil čas aktuálního historického světového maxima na 57:32. Rychlejší než Kamworor pak byli ještě půlmaratonský světový šampion Jacob Kiplimo z Ugandy (57:37) a keňské duo Rhonex Kipruto (57:49) a Alexander Mutiso (57:59). Na šesté místo historických světových tabulek pak postoupil časem 58:11 další muž tohoto závodu Philemon Kiplimo z Keni.

Maraton

Maratonský kalendář byl výrazně zredukován a z velké šestky proběhly pouze závody v Tokiu, Dubaji a Londýně. Nejrychlejší závod roku ovšem proběhl ve Valencii. Vítězný Keňan Evans Chebet se časem 2:03:00 dostal na šesté místo historických světových tabulek, když si v těsném doběhu poradil s krajanem Lawrencem Cheronem, jenž se s časem 2:03:04 sedmým nejrychlejším maratoncem historie.

Z Valencie je také nejrychlejší ženský čas sezóny. Jeho autorkou je Keňanka Peres Jepchirchirová, která prokázala, že není vynikající závodnicí pouze na poloviční distanci, když zaběhla čas 2:17:16, což ji řadí na pátou příčku historie. O dvě pozice níže pak figuruje vítězka maratonu v Dubaji Lonah Chemtai Salpeterová za 2:17:45.

5 km a 10 km – silnice

Historická světová maxima byla překonána také v silničních závodech na 5 a 10 kilometrů. Na pětce zaběhl Uganďan Joshua Cheptegei jako první muž tuto distanci pod 13 minut. Časomíra v cíli závodu v Monaku mu ukázala 12:51. Cheptegei ovšem také o jeden primát přišel, když Keňan Rhonex Kipruto překonal ve Valencii časem 26:24 jeho rekordní zápis na silniční desítce.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout